[CJ] Ce-am mai vazut din mers in Cluj-Napoca

Started by ciprebbe, December 07, 2012, 01:28:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

Si NYC-ul a inceput de undeva si acum demoleaza cladirile cu 15-20 nivele ca sa poata sa se ridice la 100+ :))
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

RobertH

Oare cum is strazile la aia si cum is la noi ... Sa incepi sa faci cladiri turn fix langa cea mai aglomerata strada din Cluj nu cred ca e cea mai buna idee. Mai buna e cea cu downtown Cluj pe langa calea ferata.

ciprebbe

Super inguste, superaglomerate, superimputite, mai mult se sta cu masina decat se circula si lumea tot merge acolo :))
Clujul e parfum la trafic(si polulatie) fata de NYC sau LA.
Daca erau finalizate si alea de langa Billa nu mai arata asa de urat. La cum e relieful in Cluj viitorul va fi tot pe verticala.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

RobertH

Iar daca mai aglomerezi zona cu blocuri mai inalte, nu cumva creezi aceasi situatie din NYC , daca nu ai infrastructura pusa la punct ? Sau facem blocuri acum sa ne pregatim pe cand va fi metrou peste 20 de ani .

Goldmund

Nu stiu daca s-a pus deja acest film, insa e interesant sa stim cat s-a facut si cat se va face in viitorul apropriat in Cluj. Imi lipseste Clujul, vazut o data in anii 70...dragoste la prima vedere:

Bogdan_Cluj

Parcul Tineretului – Padurea Clujenilor
Daca locuieste cineva prin zona si vede miscare ... sa ne dea si noua de veste.

Am "salvat" si eu informatia pe site, este un subiect care a cam trecut pe sub radar si vad ca deja s-a dat ordinul de incepere a lucrarilor:
https://clujeuropean.com/2019/07/22/planse-parcul-tineretului-padurea-clujenilor/

Valoarea contractului este de 15.987.325,64 lei fără TVA din care: 326.200 lei fără TVA pentru servicii de proiectare și asistență tehnică, iar 15.661.125,64 lei fără TVA valoarea aferentă execuției lucrărilor.
Termenul de proiectare a proiectului este de 90 de zile și termenul de execuție este de 19 luni.
Locația aleasă pentru amenajarea viitorului parc este pe Bulevardul Muncii f.n., teren în proprietatea municipiului Cluj-Napoca, în spatele proprietăților amplasate între Str. Voroneț – Bd. Muncii nr. 239 și după proprietatea de la adresa – Bd. Muncii nr. 249.



Sursa originala: FB primar https://www.facebook.com/EmilBoc.Intotdeaunapentruclujeni/posts/2397059477049530

ciprebbe

Si o sa mearga nimeni acolo ........
Sa vedem daca regandesc transportul in comun de acolo pt ca e o zona aproape parasita si la distanta de zonele aglomerate.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

GML

In afara de 100, mai merge ceva acolo in weekend?

RobertH

Avand in vedere ca vor sa mute o mare parte din zona industriala spre aeroport si la Tetarom 1 iar zona sa fie transformata in zona rezidentiala , cred ca o sa fie destul de multa lume pe viitor, 20-50 de ani.

Eu zic ca e bine, macar o data sa fie in fata dezvoltarii orasului . Nu ca in cartierele Europa sau Buna Ziua unde au lasa sa se construiasca in prostie blocuri si acuma se trezesc ca raman fara spatiu verde pentru un mic parc.



ciprebbe

Despre care zona mare industriala vorbesti cand zici ca vor sa o mute spre tetarom/aeroport (si unde anume sa o mute ca e deja cam full si pe acolo trece centura metropolitana).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dragos76

Dacă tot e să vedem ceva de gândit strategic, și în perspectivă, ar fi cartierele noi cu perspective clare de construire. Cum e de ex Soporul, unde acolo este ceva concurs de realizat PUZ-ul, în curs de desfășurare.

Aici și mie mi se pare un pic că sunt bani aruncați. 3,5 milioane de euro nu e o sumă mică.

RobertH

Am zis o mare parte nu mare zona industriala . Mare adica semnificativa .



Toata zona asta apare in PUG ca si zona de locuinte ( fix la sud de viitorul parc ) .  Iar noua zona pentru activitati economice mici si mijlocii apare intre statia de epurare si centura . E loc destul acolo sa mute destule hale , plus ca vad in PUG ca si in zona Iris si Bulgaria vor sa faca restructurari , probabil alte blocuri .
De asemenea Tetarom 1 se mai poate extinde   , nu ma refeream sa fie mutati in ce s-a construit pana acum.


nicolaem

si eu am criticat proiectul initial din cauza ca zona e pustiu/industriala.
dar
1. vad ca se face pe bani f multi/fonduri ue deci exista sansa sa se faca ceva frumos. altfel era greu mai ales ca dealul are risc de alunecari de teren.
2. zona va deveni imp pt rezidential. ma gandesc ca cine cauta preturi mai mici se va uita aici in dauna Florestiului.
totusi de acolo ai acces usor (sub 30 min) pana in zona the office/iulius. va fi parc, sunt scoli
nu ne putem inghesui la nesfarsit in p central si nici nu ne permitem exproprieri pt parcuri mari in zone unde terenul trece de 100e/mp.

elphax

am vazut mai  multe discutii pe tema gunoaielor din Somes incepand de la Gilau / Floresti spre oras. Mi s-a parut incredibil de multa mizerie in amonte de Cluj pentru nivelul de civilizatie pe care am vrea sa il vedem.

link video

TibiV

#149
Linkul tau se refera la Somes Delivery, cand Patzaichin a fost la Cluj pe 13-14 iulie, ca sa promoveze canotajul si canotca...

Mizeria este de nedescris....
https://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/foto-video-n-a-vazut-patzaichin-s-a-dat-canotca-cluj-napoca-raul-somes-cumplita-groapa-gunoi-1_5d2c5e28892c0bb0c676ce51/index.html

Dar daca vrei sa vezi doar partea frumoasa, numai flori si decoruri ("lapte si miere"), o gasesti aici... Nici macar un PET aruncat nu vei vedea...
https://ziuadecj.realitatea.net/eveniment/ivan-patzaichin-a-vaslit-in-weekend-alaturi-de-clujeni--187870.html

Am impresia ca au fost doua evenimente diferite, in doua orase aflate la sute de km distanta unul de celalalt...
Este doar o "pura coincidenta" ca ambele se numesc Cluj-Napoca si ca prin ambele trece un rau numit Somes...

Deci nu conteaza ce este, conteaza cine scrie (filmeaza/pozeaza) despre ce este... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)