[CJ] Ce-am mai vazut din mers in Cluj-Napoca

Started by ciprebbe, December 07, 2012, 01:28:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bogdan_Cluj

Harta gradinitelor publice si private din Cluj Napoca.
Se pare ca avem paritate 1 la 1 (nu stiu daca si la numarul de copii, probabil ca acolo nu pentru ca la stat gradinitele sunt de obicei mai mari).

https://clujeuropean.com/2019/08/02/harta-unitati-invatamant-cluj-napoca-nivel-prescolar/

Manodragon

#151
​Spitalul Regional de Urgenţă din Cluj va avea 849 de paturi, va fi construit în comuna Florești și va costa aproximativ 500 de milioane de euro, bani ce provin parțial din fonduri europene, anunță Ministerul Sănătății. Studiul de fezabilitate pentru construirea Spitalului Regional din Cluj a fost aprobat vineri de Consiliul Interministerial de Avizare Lucrări Publice de Interes Naţional şi Locuinţe.

https://hotnews.ro/stire/23306867

"Pentru Spitalul Regional Cluj Napoca a fost realizat studiul de fezabilitate, a fost obţinut Acordul de Mediu şi sunt finalizați indicatorii tehnico-economici care vor fi aprobaşi la sfârșitul lunii august în Guvern, urmând ca în luna octombrie să fie depusă cererea de finanțare şi pentru acest spital la Comisia Europeană."

Bogdan_Cluj

Apropo de spitalul regional, mi se pare cam scump. Inteleg ca e mult mai mare ca cel privat (Regina Maria), dar totusi ... 500 milioane? Oare un privat cu cat ar construi la aceleasi standarde si cu acelasi nr de paturi un spital de acest gen?

Clujul se dezvolta datorita universitatilor, al IT-ului si al domeniului medical. Cu aceasta ocazia am aflat si eu cate spitale si clinici private sunt in Cluj:

https://clujeuropean.com/2019/08/08/noi-spitale-private-la-cluj-napoca/

Bogdan_Cluj

Vad ca nu a pus nimeni informatia despre proiectele castigatoare pt Reamenajare Cetatuia. Le pun eu, am agregat informatiile despre Premiul 1, 2, 3 si mentiunea onorifica aici:
https://clujeuropean.com/2019/08/11/reamenajare-cetatuia-proiecte-castigatoare/



Bogdan_Cluj

Parcul Intre Lacuri: un proiect care azi a primit ordin de incepere, termen 10 luni. Mie personal mi-a scapat subiectul acesta pana acum, sau l-am confundat cu reamenajarea malului nord-estic al lacului de langa Iulius Mall.

https://clujeuropean.com/2019/08/27/parc-intre-lacuri-planse-amenajare-parc/


loris

Au pus azi pe site-ul primariei, pentru dezbatere, PUZ-ul pentru hasdeu.
Saptamana trecuta au pus cel pentru Hoia. Arata tare bine.
Nu stiu daca a mai fost publicat linkul aici.
https://primariaclujnapoca.ro/strategii-urbane/informarea-si-consultarea-publicului-pud-si-puz/

StefanCelMare

PUZ doar pentru zona de sus din Hașdeu, care a mai fost reparată ici-colo.
Păcat, scările sunt aiurea rău și în partea de jos.
Măcar alea dacă se fac să se facă unitar.

Harry

Recunoaste cineva cladirea? In planse scrie spitalul TBC Cluj, dar nu e trecuta adresa


florin74

#158
Posibil sa fie una din clădirile de la spitalul Leon Daniello.

StefanCelMare

Fiind spital TBC, cam la Leon Daniello te duce gândul (care este și acum pentru boli de plămân).
Dar forma mi se pare mai degrabă asemănătoare cu clinicile de pe Strada Clinicilor, cele de pe partea cu BCU.
https://goo.gl/maps/kM1faw9JPhe3cxkV6

Harry

In anul 1935, viata universitara, dar si cea turistica din Cluj se imbogateau cu un frumos muzeu dedicat botanicii.



Constructia muzeului are subsol, parter, etaj si mansarda si cuprinde:



-la subsol: ateliere, incalzirea centrala, depozit de combustibil

-la parter: sala mare a sectiei sistematice, sala produelor vegetale, laboratoare, W.C.

-la etaj: sala ierbarelor, birouri, terase si W.C.

-la mansarda: laboratorul studentilor, depozite, camera obscura, biblioteca, terase si W.C.

De proiect s-a ocupat arhitectul I. Ivascu.












Harry

In 1937 se finaliza extinderea fostului sediu al  Institutului de Studii Clasice al Universitatii Cluj, o cladire construita in 1859 in strada Constantin Daicoviciu #2.

Imobilul a gazduit incepand cu 1937 muzeul si pinacoteca institutului. Functional muzeul era desfasurat astfel:

subsol: depozite
parter: lapidarul mare, lapidarul mic, vestiar, laborator foto, camera portar, garaj
etajul 1: sala greco-romana, vestiar, birou, tezaur, expozitie de monede, locuinte personal
etajul 2: pinacoteca, vestiar, ornamentatii bisericesti, obiecte din aur, locuinte personal


Harry

In anul 1929, rectorul  Academiei de Inalte Studii Agronomice din Cluj-Napoca, dr. Mihail Serban a inaintat catre Ministerul Agriculturii si Domeniilor o cerere pentru edificarea unui nou sediu pentru academie. Sectia de Geniu Rural a ministerului aproba proiectul si in acelasi an incep lucrarile care aveau sa se finalizeze in 1933.

Pentru proiectul de arhitectura sunt alesi Florea Stanculescu si I. Banica. Constructia a fost executata de antrepriza Arhitectura din Arad (E. Spany si Somerkeny), iar instalatiile sanitare au fost asigurate de compania Caloria din Cluj (inginerul Pintea).

Constructia cuprinde subsol, parter si doua etaje. Amfiteatrul si salile de curs sunt centrale, iar la dreapta si la stanga pe fiecare etaj se afla cate o catedra cu laboratoarele necesare.

In afara de instalatiile curente de incalzire centrala, canalizare si apa - imobilul este prevazut cu instalatie speciala de apa la mesele de laborator, cu gaz si curent electric de lumina si forta.

Scurgerea de la mesele laboratoarelor se face sub parchet prin conducte de bazalt vizitabile.










Harry

In 1940, pe strada Constantei la numaurl 5, in municipiul Cluj Napoca se inaugura cel mai modern complex spitalicesc din oras. Investitie a Casei de Asigurari de Sanatate, complexul era alcatuit din mai multe cladiri, corpul principal avand regim de inaltime S+P+3etaje si terasa circulabila.


Spitalul in stil art deco a fost realizat dupa planurile arhitectilor Ion Ionescu si  Tabarca.






Harry

In 1935, pe locul vechiului teatru maghiar care cazuse in ruina se incepeau lucrarile la moderna cladire a Colegiului Academic Regele Carol II. Din vechea cladire sunt pastrati peretii exteriori care sunt inglobati in noul imobil in stil art deco. Inaugurarea oficiala a avut loc in data de 15 iunie 1937, in prezenta M.S. Regele Carol II.

Conform documentatiei tehnice, cladirea cuprindea:

1. O sala mare cu 1.100 de locuri pentru receptii, serbari, concerte, conferinte, evenimente stiintifice si culturale, etc, pe langa care s-a amenajat un foaier generos cu vestiare, salon de primire a oaspetilor, bufet, fumoar, casa de bilete, loja regala, loja senatului universitar, saloane pentru conferentiari si o sala de banchete.

2. Sali cu functiuni diverse, librarie etc.

3. Camere pentru cazarea profesorilor din alte localitati avand la comun un salon de primire si lectura

4. Cerc al profesorilor universitari cu sala de lectura, salon de primire, sala de joc si biliard, bufet, bucatarie.

5. O locuinta pentru intendent

6. Gradina cu pergole, terase si fantana arteziana

7. Spatiu pentru organizatiile studentesti, dotat cu birouri, biblioteca, sala de consiliu

8. Sala de spectacole pentru studenti, cu o capacitate de 350 de locuri dotata cu bar si bufet.

9. Cantina studenteasca cu 200 de locuri alimentata cu produse de la bucatarie printr-un sistem de transport mecanizat.


^^Intrebare. Are cineva idee ce e "chestia" din mijlocul drumului?