News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Siguranta circulatiei rutiere in Europa

Started by cristi5, March 27, 2019, 01:01:44 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

BIGRED1984

(probabil ca aici trebuie pusa stirea) Se pare ca Ministerul de interne al Bulgariei si-a facut upgrade, au inceput sa vina amenzi direct in Romania, traduse frumos. Mai au totusi de lucrat la viteza de transmitere.
Am primit o 'felicitare' ieri, pentru o amenda din 1.06.2019, deci daca ati fost prin BG si stiti ca mergeti tare, asteptati-va la ceva.(Ei au dat-o pe 1.06, MI a tradus-o pe 26.08, in RO a ajuns pe 27.02)
A fost de la un radar mobil, habar n-am pe unde era ascuns, desi scrie strada, 100BGN, 70BGN daca platesc in 2 sapt.
Sper sa nu mai vina alta.

dr4qul4

ce viteza aveai si care e limita?
Nu de alta, dar sa ne facem si noi socotelile  :lol:
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

BIGRED1984

#47
Eram in oras (vorba vine, ca eram pe o sosea la margine, intre orasul kavarna si niste hoteluri la plaja, pustietate cum e la ei) , limita de 50, m-a luat cu 77.

dr4qul4

E bine atunci. <30kmh peste , 150 lei, nu e panica :))
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

voicul

Si daca nu platesti ... oare ce se intampla? Nu se prescrie de la sine? Iti zice cand vrei sa intrii in tara?

BIGRED1984

Conform scrisorii, daca nu platesti te pot da in judecata si pot cere executare silita.
(am platit la curs de banca, e 177 lei, s-a mai scumpit leul lor).

voicul

Zici ca era radar mobil? Ei mai au radare fixe si functioneaza - cum e pe centura la Ruse.

BIGRED1984

Era mobil pentru ca scria in hartie tipul de radar, TFR1-M, l-am cautat pe net, e mobil.

voicul

Deci nu doar la noi stau ascunsi politistii cu radarul - exista traducere.


punktnet

Ce-ar mai fi sa aiba si la noi jandarmeria Trucam-uri...
Just kidding.


TibiV

In Romania, baiatul asta ar avea de lucru 250 de zile pe zi, pana ar iesi la pensie...  :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

#57
Mi s-a parut foarte interesant ca
- soferul nu vede ciclistul de stalpul din dreapta  al parbrizului. Am patit si eu, conduceam relaxat si zic, ia sa tai curba asta la stanga ca drumul e gol. N-am taiat-o. Era gol drumul dar dupa stalpul din stanga era un mopedist pe care nu l-am vazut timp de cateva secunde din cauza configuratiei curbei

- masina e mereu in spatele ciclistului pana la impact

- si la ei, ca la noi, remedierea desi e evidenta (schimbat unghiul la intersectie) nu se poa din tot felul de motive (rezervatie naturala, bani, politica locala etc)

Si toate astea, vorba aia, in camp deschis.

Si remarca ca nu exista semne STOP in UK. Acuma daca ma gandesc, n-am vazut. Dar sunt muuulte marcaje transversale de stop (linie continua)

Telvanni

Eu sunt total de acord cu limitarea automata a vitezei la maximul permis pe acel sector de drum, viata este mult prea importanta ca sa ne plangem de aceasta masura. Pentru acele depasiri de care zic unii, as permite incalcarea limitei pentru o perioada limitata de timp, sa zicem 30secunde, nu stiu.

ghrt

Cont (aproape) inactiv.