News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 27 Guests are viewing this topic.

Ionut

Strat gri? Pe aliniament? Probabil balast stabilizat.

dorum

mai degraba dorosol in momentul de fata...

@Kelog98... fiecare user decide unde posteaza rezultatul pasiunii sale de a poza infrastructura din RO... eu consider ca treaba e 99,99 % bine facuta si asa!

:cheers:

Wadan

Dorosol e un produs folosit la stabilizare, cel mai probabil portiunea gri e stratul de forma stabilizat :)

dorum


GabiHd

Quote from: dorum on May 13, 2014, 08:21:14 PM
mai degraba dorosol in momentul de fata...

@Kelog98... fiecare user decide unde posteaza rezultatul pasiunii sale de a poza infrastructura din RO... eu consider ca treaba e 99,99 % bine facuta si asa!

:cheers:
Cel mai simplu e sa punem pozele pe retelele de socializare. Cred ca majoritatea au cont ori pe Facebook, ori pe Google.
Deschidem poza, dam click dreapta si "Copiaza adresa imaginii" pentru a obtine link-ul direct, adica acel link de care avem nevoie pentru a adauga poza aici.
Avantajul e ca e si redimensionata poza, ca sa se potriveasca aici pe forum.
Sub poze, putem adauga si link-ul albumului pentru o vizualizare la dimensiunea maxima. :)

Exemplu:




https://plus.google.com/u/0/photos/108169937225641132856/albums/5872144634597700433

Ionut

Fiecare pune pozele unde vrea. Punct. Nu e nimeni obligat sa foloseasca site-ul X sau Y.
Inapoi la A1 va rog.

dorum

Primul pas timid pe SEAP pt gestionarea spatiilor de servicii:

[150864] "Servicii de ordine si curatenie pentru spatiile de servicii ale Autostrazii A1 km 340+710 stg+dr"
[150863] ,,Servicii de ordine si curatenie pentru spatiile de servicii ale Autostrazii A1 km 446+890 stg.+dr."
[150861] ,,Servicii de ordine si curatenie pentru spatiile de servicii ale Autostrazii A1 km 500+536 stg+dr"

adiarc

in partea dinspre Sibiu a viaductului Aciliu a fost delimitata complet zona care va fii excavata
astept sa mai avanseze putin lucrarile si ma voi documenta la fata locului

altfel , Astaldi a decupat si reasfaltat str de uzura in intersectia de la Saliste , probabil pt a putea aplica marcajele corespunzator





"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

am uitat sa precizez ca in tunelul de la Sacel , au inceput sa apara mici pete ....probabil ceva infiltratii ..sper ca nu e ceva serios
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

^ Tunelul oricum pare cam nefinisat. Posibil sa nu stiu eu... voi stiti care ati trecut pe-acolo. Adi, multumim de vestile pretioase, ca de obicei! :cheers:

florin74

Quote from: florin74 on April 25, 2014, 04:57:37 PM
Quote from: alecu26 on April 25, 2014, 04:04:56 PM
se poate...fara probleme. Asa a fost peste tot in ultima vreme. Este asigurata o vreme de DRDP-uri....oricum mai profesionist decat de exemplu ce face CFR care deja de 2 ani de cand este inginer pe tronsoanele in reabilitare.

Oricum initial va fi proiectare, arehologie, deminare...decopertare, utilitati.

M-am uitat un pic pe preturile ofertate
Lot 2 : Egis (3,9 mil lei),  Via Consult (4,1 mil lei) dupa care la mare distanta restul (peste 6,5 mil lei : Consent, Primcaons, Louis Berger)
Lot 3 Egis (3,87 mil lei),  Via Consult (4,25 mil lei) dupa care la mare distanta restul (peste 6,8 mil lei :  Louis Berger, Hill International)
Lot 4 Egis (3,98 mil lei),  Via Consult (4,1 mil lei) dupa care la mare distanta restul (peste 6,9 mil lei :  SPEA Ingeneria, TPF Planage, Louis Berger, Hill International,Consitrans)
La preturile pe care le-au ofertat, tare mi-e ca EGIS este un UMB reload pe consultanta.

Si ca tot a venit vorba de supraveghere lucrari, licitatii in derulare mai sunt pentru centurile :Bacau, Alesd, Stei, Tg Mures.

Alecu, am gasit cei cu consultanta. E posibil ca Via Consult sa fie castigatoare.

doryan93

#15402
Un articol, in care Carlo Alberto Scopel, directorul de șantier pentru lotul III al autostrăzii Orăștie – Sibiu, raspunde la intrebarile reporterului de la Turnul Sfatului.

stangabriel

Sfarsitul articolului e punctul culminant. Foarte tare oricum tot.

Eurocopter

"Eu sunt liniștit, dar sub alarmă"

He made my day!