Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 14 Guests are viewing this topic.

cristi5

#48675
Parerea mea este ca ar trebui sa fie fapta penala cand functionarul sau constructorul blocheaza darea in folosinta a unei investitii sau portiune de investitie trecuta de 90% pentru a o pastra ca instrument de presiune sau moneda de negociere.

Daca contractul este prost scris, nu se poate rezolva asta cu negocieri "la spartul targului" gen "daca nu imi dai X nu deschid". Deschiderea pentru cetatean trebuie sa fie pe primul loc.

Dupa deschidere disputa se poate arbitra ori cu o structura speciala (cum avem pt licitatii) ori in justitie.

As dori sa provoc guvernul care va veni in 2020 sa introduca asta in legea penala. Apoi pot sa desfiinteze CNAIR si orice altceva poate schimba situatia asta de rahat.

voicul

Dar s-a zis ceva gen: cand o sa ii cante cucu-lui ii dam drumul? Adica o noua sansa pentru deschidere este ... cand?

cristi5

#48677
Nicio sansa din cate stim acum. LD3 este un nou LD2 sau ST3. Poate dura luni intregi.

Cuc canta exact textele celor din CNAIR. Nu e nimic de asteptat de la el.

nrb

și cu banii rromânilor cum rămâne?? dacă nu reușești să găsești soluția pentru deschidere imediată, (s-a promis 15 august), nu e în regulă... deloc

cris_ct

#48679
Am mai scris aici, dar repet: conducerea cnair si ministrul sant numiti politic. Scarlat are rapoarte cu activitatea institutiei. Ministrul are rapoarte pe masa in fiecare zi de la institutii abilitate, are imaginea a ce se intampla, stie ce se intampla sub el dar si ce ordine are de mai sus si mai stie si ce risca in acest caz.  Daca va mai amintiti, Tudose, cand era premier s-a pronuntat odata la tv despre A10 L3 " sa nu-i prind pe acolo" ceva cu "rupt picioare" daca ma inseala memoria, va rog sa ma corectati...  Parerea mea: Neaga stia ce urmeaza, nu s-a bagat si a fost indepartat. Nu-i mai trebuie alta belea, a scapat de una ca s-au schimbat niste legi, altfel era priponit acum. Abuz in serviciu, chestii de gen.
Primul ministru are corp de control. DE CE nu-l trimite peste ei sa afle care-s motivele, daca nu e parte in jocul asta? La alte institutii cum se poate trimite?
Vegheaza, face, drege, bla bla. Nu asa zice in juramantul de investitura?
LE sigur, e vorba de bani, dar am asa un feeling ca negocierile, care or fi alea, sant mai largi...

sebba

#48680
Quote from: Ionut on August 22, 2019, 06:20:53 PM
Mie nu mi se pare ca sunt vești bune. Dimpotrivă. Stăm ca prostii si ne uitam la 21 km perfect circulabili. În timpul asta, ne riscam viața pe DN. E trist. Tragic chiar.

Eu unul cred ca rezilierea e tot mai probabilă. Sper sa ma înșel. Oricum, eu sunt la capătul puterilor cu idioții ăștia criminali.
Nu am mai scris de mult pe forum, nu am vrut sa mai deranjez cu comentariile mele acide, dar acum chiar nu mă mai pot abține.
Mă bucur, de fapt nu mă bucur, doar observ, că încet încet chiar și tu Ionuț, începi să reacționezi așa cum trebuie in fața imbecililor, cu din ce in ce mai puține menajamente.
Ține-o tot așa, altfel nu merge!

Drumuri bune sa aveți toți, că eu mă dau cu barca!
Sailing away! S/Y Haimana

Europiu

Jurnalul de știri digi24 spune că termenul dat constructorului de pe LD3 "să remedieze problemele" este de 80 de zile.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

cristi5

#48682
Stiri din ziarele locale gasite de @Ionut

https://zhd.ro/eveniment/lotul-3-al-autostrazii-lugoj-deva-a-ramas-muzeu/

https://www.ziardehunedoara.ro/lotul-3-din-autostrada-lugoj-deva-ramane-inchis-bataia-de-joc-la-adresa-soferilor-continua-si-ministrul-cuc-recunoscut-ca-soseaua-putea-fi-deschisa

Quote
Lipsa de comunicare pe tema Lotului 3 persistă și astăzi. Deși, următorul pas care ar fi fost de așteptat, conform promisiunii ministrului Răzvan Cuc, era să se rezilieze contractul cu constructorul, respectiv asocierea de firme Comsa - Aldesa.  
,,Astăzi nu a mai avut loc nicio întâlnire și nici recepția Lotului 3 nu se va face. Pentru simplul fapt că membrii comisiei care ar trebui să facă recepția nici nu au plecat din București", a declarat Alin Șerbănescu, purtătorul de cuvânt al CNAIR. 

Cuc (probabil dupa dictare de la CNAIR)

Quote
Lotul se putea deschide, dar ambiţia acestui constructor de a nu prelungi (perioada de garanţie) şi practic de a aplica un şantaj... (...) Compania, în urmă cu două săptămâni, a înaintat un act adiţional către societatea din Spania care execută lucrările acolo pentru a cere prelungirea termenului de garanţie de la patru ani la 10 ani. Acest lucru s-a mai întâmplat şi în cazul Lotului 2 de la Lugoj-Deva în 2007, unde la fel au fost mai multe probleme", a declarat Răzvan Cuc, cu ocazia vizitei din 13 august de la Deva. 

zuma80

#48683
După toată epopeea, din 12 august, am foarte trist și sincer nu am simțit nicio bucurie cu LD4. Pentru mine acești guvernați sunt foarte iresponsabili și fără niciun respect față de cetățeni. Norocul nostru este clar legat de existenta alegerilor parlamentare, prezidențiale, etc..., astfel calendarul meu îmi semnaliza noiembrie (prezidențiale) iar la anul spre final de parlamentare (unde o sa fie "bătaia peștelui" pentru că asta este "targetul" lor). Deschiderea LD4 este clar legata de UMB, altfel nu vedem nici acolo deschidere. Pentru mine este posibil sa vedem LD3 strict legat de prezidențiale iar de restul A3, A10, mai discutam la anul. Acesta a fost "." meu de vedere, weekend plăcut să aveți!
Pentru A6!

cristi5

#48684
Poate cineva sa ne reaminteasca
- pe ce distante si la ce anume (asfalt, terasament) s-a prelungit garantia la LD2?
- pe ST3 nu s-a prelungit pana la urma sau? Au fost parca numai niste frezari de ochii lumii.

Cuc foloseste LD2 ca argument dar uita convenabil ca s-a incercat acelasi lucru pe ST3 timp de 8 luni fara rezultat

voicul

Ar fi o kestie daca ar da drumul la LD3 de alegeri.
Da stiu ca pare indepartat, dar cele 7 luni de pe ST3 si 4 au lasat urme adanci.

T R I S T ce se intampla.

simotm

Autostrada asta e facuta si din bani europeni, corect?
Departamentul de la Comisia Europeana care se ocupa de aprobarea banilor pt  autostrazile din Ro ar avea vreun cuvant de spus in disputa asta?
Daca nu ne putem construi drumuri pe banii nostri sau nu se pot rezolva disputele intern, poate daca vin altii se misca lucrurile (altfel spus "mai cu talent").
Ar merita cel putin incercat....suntem romani, dar in acelasi timp si cetateni europeni.

adrian sibiu

Vreau sa i multumesc lui  Ionuț pentru luarea unei decizii foarte importante de a pune presiune in mod public pe toate instituțiile care nu și fac treaba in privinta deschiderii acestui lot 3 din Lugoj Deva .Cred ca Api prin vocea lui Ionuț ar putea cere printr o scrisoare publică în parlament și la Cabinetul Primului ministru  sa se deschida cat mai repede acest lot altfel prin nedeschiderea acestui lot in cazul in care vor fi pierderi de vieți omenești pe DN acești imbecili din cnair si mt sa raspunda in fata legii.

adrian sibiu

Cred de asemenea ca si populatia aflata in vecinătatea acestui lot poate sa puna presiune pe tot ce inseamna instituții care intra in legatura cu acest lot nedeschis respectiv cabinete parlamentare ,prefecturi,primarii ziare,posturi tv.Numai împreună oamenii pot misca lucrurile in Romania.Eu cred ca este timpul ca romanii sa se trezească și să înțeleagă că aceste lucruri se pot face numai prin  unirea tuturor românilor indiferent de culoarea politică.

Paul23

Salutare,
Astazi, Vineri la ora 17:50 se lucra cu mobilizare destul de buna la capatul lotului LD3 la Holdea(se vede progres semnificativ fata de Luni dimineata la capatul lotului).
E totusi un semn bun ca se lucreaza inca sustinut, totusi un motiv au ca sa lucreze Vineri la ora 17:50...
In ceea ce priveste lotul LD4, sa fim seriosi, e o diferenta mare, nu se mai sta in coloana de la Sacamas la Deva, cu blocajele aferente de la Mintia, ca sa nu mai zic de blocajele de la Deva la intrarea Soimus.
La Ilia nu mai exista conflictul de trafic dintre sensuri al giratoriului Soimus, astazi, Vineri 23 August am venit Timisoara-Simeria la ora de varf(17:00 iesit din Tm) fara nici un blocaj, am facut sub doua ore cu viteza legala peste tot.
Pe de alta parte, este frustrant ce se intampla cu lotul 3, mergi paralel cu autostrada practic finalizata si faci slalom printre gropi in coloana...
Trist...