News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 15 Guests are viewing this topic.

elphax

vin cu o corectie, am fost lamurit de campionul forumului  (care momentan e in "concediu")  - multumesc rocklee
sunt aceiasi parapeti care erau inainte pusi de strabag - economie la buget



Powered by API/PUM imgur uploader

voicul

Probabil la urmatoarea filmare se va merge prin nod.
Poate se insista putin pe conflictul de trafic. (asta pentru ca eu cred ca va fi ca la Margina: multa panica, OK in realitate - nu inseamna ca o sa se treaca ca prin branza).

GrmmrNzi

Quote from: horatiu.cosma on November 15, 2018, 11:34:00 AMȘtie și UMB pârghiile contractuale de care se poate folosi pentru a împinge cât de mult termenul contractual(...)
Mă întreb de unde sunt scoase termenele de execuție la licitații "design and build". Dacă până și un constructor cu mobilizare bună trebuie să umble la "cutia cu maimuțe" ca să se asigura că, vorba ta, nu rămâne în offside, atunci e clar că estimarea inițială a fost neadecvată.

pasadia

Probabil ca era posibil termenul contractual daca se apucau de dealul cu lilieci concomitent cu restul lotului. Dar de deal ei s-au apucat in 2017, cand deja facusera mai mult de 50% din intregul lot (unele portiuni fiind deja aproape gata).

horatiu.cosma

Nu inteleg logica ta, Pasadia. In mod normal, daca pentru lucrarea x (tot lotul) ai la dispozitie 24 de luni si afirmi ca termini in intervalul acesta, atunci pentru lucrarea x/2 (ce s-a autorizat in martie 2017)  termenul de finalizare ar trebui sa fie mai scurt, ca e mai putin de lucru. Dar este evident ca nu vor termina in martie 2019.

marcelbanu

#44300
La Deva plouă și prefectul anunță deschiderea nodului de la Șoimuș mîine, 16 noiembrie 2018...

http://www.stiridinvest.ro/arhive/22556?fbclid=IwAR1gegktTlIRSHiv8SmW12cwB_Ss5ZgQV6kOvkdNkzRgL0KI4XdidK5yh0o

,,În această dimineață am primit notificarea că se redeschide nodul rutier de la Șoimuș, pentru intrarea pe Autostrada Deva – Sibiu. Secția de Drumuri Naționale Hunedoara trebuie să se mobilizeze pentru refacerea sensului giratoriu provizoriu, din parapeți, de pe DN7, de la intrarea în Vețel", a declarat prefectul Fabius Tiberiu Kiszely.
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

gerulus


pasadia

@horatiu - stii prea bine ca nu e asa. O lucrare dureaza x luni indiferent de dimensiunea ei. Conteaza procesele implicate in decursul lucrarii.

Uite, iti dau alt exemplu: SF-ul pentru SB- Fagaras (vreo 70 de km) dureaza, sa zicem, 12 luni. Atunci pentru PiSi (vreo 130km) ar trebui sa dureze 20 de luni? Dar pentru Ploiesti - Buzau (sa zicem tot 70 de km)?

Cat priveste cazul punctual, cu UMB la Soimus, ma doare fix in partea dorsala daca CNAIR sau UMB chiar credeau ca dureaza 18, 24 sau 30 de luni. M-ar fi interesat sa faca ceva de calitate.
Eu doar am tinut sa atrag atentia antevorbitorului ca nu s-au atacat concomitent toate fronturile de lucru.

Ps: dar daca tot vrei sa clarifici lucruri, explica-mi cum e cu perioada in care se pot executa lucrari. De ce pe unele santiere se da dispensa iarna (oficial, de exemplu, imi aduc aminte ca a fost recunoscuta pentru reabilitarea DN66 in defileul Jiului) iar pe altele nu. Ce scrie cu adevarat in acte? Termen de 24 de luni calendaristice, sau de 24 de luni permisibile climateric?

ghrt

Păi iarna poate fi şi forţă majoră dacă chiar e iarnă şi nu există soluţii tehnice.
Cont (aproape) inactiv.

marcelbanu

#44304
 1 Ultima plimbare la pas pe conexiunea Șoimuș...
În două - trei ore se va deschide...

Cei ce veți circula pe acest tronson, după deschiderea integrală, circulați cu mare atenție:
foarte des ceață densă !

08:16





























Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#44305
 2 Ultima plimbare la pas pe conexiunea Șoimuș...
În două - trei ore se va deschide...































Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#44306
 3 Ultima plimbare la pas pe conexiunea Șoimuș...
În două - trei ore se va deschide...

Cineva scria ceva de ștrandul de la Șoimuș...






























Ultimul cadru: 08:54...



Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

whitedove


marinul

 :o si pana la urma de ce a cerut prelungirea pana in data de 29.11?

alin_simeriaveche

Marcel Banu, mulțumim mult pentru cadoul matinal. Bravo UMB