News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 31 Guests are viewing this topic.

AUT_XY

Hello everybody !

I want to ask if there is meanwhile something clear now, when the A1 Autostrada part from "Cunta - Saliste" could be repaired/reparing could be finished?

Vlad94

Ceva noutati cu Traian-Vuia Margina?

qsv

Quote from: vancouver on April 02, 2016, 04:43:52 AM
Nu exista asa o prostie: raspundere penala pentru o firma de constructii atunci cand lucreaza prost. Oricine atunci cand munceste, poate sa greseasca. Chiar si atunci cand cineva, muncind, distruge lucrul altcuiva, nu exista raspundere penala, ci doar civila - pentru asta se incheie asigurarea de raspundere civila (care la masini este obligatorie, RCA), la firme de constructii in Romania din pacate nu este. Dar asta nu se refera la relatia beneficiar-constructor, ci la situatia distrugerii un bun tert, de ex. o casa de la marginea autostrazii sau o masina aflata in trafic langa un santier, avariata prin neatentia unui muncitor.
Eu stiu ca mai toate contractele mari au clauze privind incheierea de catre constructori a unor asigurari de raspundere civila...
Pe fidic rosu exita capitolul 18 din care citez: Dacă nu se specifică altfel în Condiţiile Particulare, asigurările potrivit acestei Sub-clauze: (c) vor acoperi toate pierderile sau daunele datorate oricăror cauze care nu sunt menţionate în Sub-clauza 17.3 [Riscurile Angajatorului].
Sunt convins ca si pe galben exista ceva, din pacate nu mai am timp sa ma uit...
Asta daca nu cumva conditiile particulare sunt facute in asa fel incat sa schimbe tot....

Cu noile modificari ale legii 10, si proiectantii vor avea incepand cu 01.09.2016 aceasta obligatie.

Nu inteleg daca tu te referi ca asigurare prevazuta prin contract nu acopera situatia distrugerii un bun tert...


Kidu

Nu e o publicatie serioasa. Imi suna mai mult a titlu alarmist.

dorum


Denis

Se mai aude ceva de AC pe lotul UMB?

rocklee

e pe drum ...pe undeva prin china ....si vine pe jos .... :D

asteptam !!! >:(

ciprebbe

Posibil prin iunie.
Grosul muncitorilor  e "detasat" 2 luni la Gilau. Foreza de langa padure e adusa si ea de la Deva. Daca nu iese pe atunci vor trimite oamenii in somaj (la Gilau nu vor mai avea ce face cu peste 600 oameni )
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Dragos Sebastian

La nodul Grind s-a deviat drumul, azi dimineata deja lucrau pe vechiul amplasament . Poze nu am , eram in mers si era cam greu.

Denis

Atata tam tam cu OUG-ul acela si tot degeaba... :rant:

TibiV

Homor astăzi în faţa Comisiilor de Transport din Parlament:

Am primit vineri proiectul tehnic pentru tunelurile de pe LD2. În 2 săptămâni intră în CTE pentru aprobare, după aia caiet de sarcini si licitația.
Sperăm ca la sfârșitul anului să avem contractul semnat.

Durata lucrărilor va fi de doi ani.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AFC

^ Deci cu maxim de optimism mai devreme de prima parte a lui 2019 nici sa nu ne imaginam. Clar trebuiesc presati pentru o solutie temporara in zona tunelurilor.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

istvan78

#27853
Noroc ca in tunel se poate asfalta si iarna! Altfel mai gaseau o scuza sa o intinda pana in toamna lui 2019  ;) :D

Quote from: Denis on April 05, 2016, 01:11:26 PM
Atata tam tam cu OUG-ul acela si tot degeaba... :rant:
Sa nu fim rai! Se fac in mod real pasi inainte, doar ca sunt multi pana la finish.
Noi suntem sictiriti ca pe aceste sectoare de autostrada se sta de mai bine de 5 ani (cand s-a publicat prima licitatie de constructie pentru Lugoj-Deva?), si acum se fac pasii care trebuiau facuti cu ani in urma, dar pasii nu pot fi sariti!

Mihai.Ps

citat: "2 săptămâni intră în CTE"

Intrebare pentru experti: de ce aceste termene nu pot fi imbunatatite sau chiar injumatatite. De ce nu intra in CTE in 7 zile in loc de 14; de ce daca autorizarea dureaza 6 luni, nu se face in 3 luni si tot asa. Inteleg ca aceste avize nu sunt matematica pura si nu in fiecare caz se poate gandi ceva de genul "daca o autorizare se face in 6 luni cu 10 oameni, hai sa o facem in 3 luni cu 20 de oameni", dar mi-e greu de crezut ca nu se pot face imbunatatitri BIROCRATICE. @Ionut - stiu, avem forum dedicat, stiu, dar ma zgarie pe creier suma acestor 2 sapatamni + 6 luni + 5 luni = finalizarea unei autostrazi inca 4 ani!