News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 56 Guests are viewing this topic.

sebba

Quote from: Pellady on July 29, 2013, 09:50:13 AM
Da , cel mai imbucurator mi se pare faptul ca: "De la Deva la Orastie vom avea autostrada continua pana cel tarziu in aprilie 2014"

Deci doar un singur an intarziere...  dar parca vad ca nici atunci nu va fi gata...
Sailing away! S/Y Haimana


SILVIUFG

Quote from: vchira on July 30, 2013, 11:49:39 AM
am gasit inregistrarea emisiunii de la Antena 3 in care Sova vorbeste de autostrazi daca intereseaza pe cineva: http://videonews.antena3.ro/video/romania/punctul-de-intalnire-dan-sova-prezinta-in-premiera-harta-autostrazilor-asumate-de-usl-pentru-finalizare-in-2016.html

,,Pe Nadlac-Arad lotul 2 se circula"  Vorbeste serios??? Mi-a scapat mie informatia asta? Am inteles ca e facut 85% lotul asta, dar de cand se circula?? Nu-mi place sa fac politica dar Sova a enumerat doar 3 ministri ai transporturilor. Pe acolo mai trebuia si un Mitrea, un Orban, un Dobre, un Silaghi. pe astia unde-i lasam? Am uitat de ei? Gata!! Doar am zis pt ca mi s-a parut ,,smechera" abordarea. Cum smecher vrea sa fie Sova si ,,merge" la multa lume treaba asta. Ca nu toti stau pe forumuri ca noi sa se intereseze. Si iau ,,de buna" toata treaba asta. Radu Tudor nu ,,l-a deranjat" cu nimic. Daca era invitat un membru al acestui forum si sa-i spuna ca e de desene animate termenul avansat de el pe lotul 3 Orastie-Sibiu, era o emisiune mai obiectiva. Asa.... Doar ne-am distrat un sfert de ceas.

vchira

#9378
lasand politica la o parte pentru cred ca totusi Sova vorbeste tot mai informat si imi place ca macar vine in presa si mai povesteste una alta...asa mai aflam si noi cate ceva. De obicei ce a spus Sova sa adeverit(vezi informatia ca la Aciliu sau inteles la o solutie) si sper sa se adevereasca si ce spune acuma.

Ionut

Da, nu intelegeti. Fara Sova. Discutii despre Sova si declaratiile sale cel mult de avut in Parcare. Multumesc.

Pellady

#9380
Quote from: sebba on July 29, 2013, 10:33:49 PM
Deci doar un singur an intarziere...  dar parca vad ca nici atunci nu va fi gata...

Am fost ironic cu Sovaielnuicul. De la Deva la Orastie se circula deja, dar el normal ca nu cunoaste, un incompetent notoriu. Sau poate ca au preluat gresit finantistii. oricum denota incompetenta.

Ionut

Sa revenim la lucruri serioase si clare.

Şomeri şi datorii neplătite, după închiderea şantierului la lotul 2 al autostrăzii Nădlac-Arad
Închiderea şantierului la lotul 2 al autostrăzii Nădlac-Arad, după falimentul Alpine Bau, a lăsat fără locuri de muncă aproximativ 600 de oameni doar din oraşul arădean Pecica, unde există şi firme care au de recuperat sute de mii de lei de la firma respectivă sau de la subcontractori. De altfel, acest segment al coridorului IV pan-european pare mai bine păzit decât o bază militară, numeroase echipe de agenţi de pază patrulând continuu.

sursa si alte informatii "interesante": Gandul

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

iuli

Nu am apucat să vă mai zic dar duminică am tras și eu o fugă până la Arad și înapoi pe A1. Așa cum vedeți și în clip panourile antiorbire sunt puse cam pe toată lungimea. La pasaje se mai lucrează izolat pentru că majoritatea sunt finalizate, deja s-au pus prelate pentru creșterea gazonului pe rambleu. Nodul de la Orțișoara e aproape gata asfaltul pe bretele, se lucrează doar la CIC. Parcarea (nu va fi spațiu de servicii cu toaletă) pe sensul Arad - Timișoara e finalizată cam 90% iar pe celalalt sens se asfalta și se puneau pavaje și pomi. Iluminatul in parcări și la nodul Giarmata e finalizat, dar nu pot să confirm că funcționează. Marcajele lipsesc (așa cum se vede) pe porțiunile unde s-a reparat asfaltul. Este montat gard de protecție la nodul Giarmata, lucru care lipsește pe lotul UMB la nodul de la Izvin și parcă și la nodurile de pe Arad bypass.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

penad2007

Quote from: vchira on July 30, 2013, 01:21:03 PM
lasand politica la o parte pentru cred ca totusi Sova vorbeste tot mai informat si imi place ca macar vine in presa si mai povesteste una alta...asa mai aflam si noi cate ceva. De obicei ce a spus Sova sa adeverit(vezi informatia ca la Aciliu sau inteles la o solutie) si sper sa se adevereasca si ce spune acuma.
Ce ai aflat in plus? La 2 zile dupa declaratiile lui sova vine rectificarea bugetara prin care se taie 1 mld  de la MT. O fi informat , dar dezimformeaza cit poate.


adirt69_70

salutare astazi la amiaza sa strapuns si al doilea sens de tunel  din pacate nu am ajuns prin zona sa fac poze dar pun din cele vechi.


Ionut

BREAKING, ca sa zic asa. Una din sursele secrete, putem iesi public cu vestile.

Nimeni nu credea asta, insa se pare ca problemele de la Aciliu sunt foarte grave,
au aparut ceva fisuri in vreo doua pile ale viaductului Aciliu si Impregilo le-a acoperit.


Alunecarile in zona intr-adevar sunt foarte grave pentru ca genereaza aceste deplasari ale pilelor. Sunt instalate monitorizari in zona de luni de zile. Nu am detalii de la sursa in plus. Se stia de mult timp asta, insa abia acum am permisiunea sa va spun. Nu cunosc detalii exacte despre ce este de facut in astfel de situatii, invit toti inginerii de pe forum sa-si dea cu parerea mai mult sau mai putin avizata.

Va rog comentati NORMAL, fara lamentari and stuff. Sau daca nu puteti, spargeti ceva sa va calmati. O farfurie, ceva, nu laptopu'.

reed

Poi ai zis tu Ionut mai demult ca sunt posibile aceste fisuri.Deviat traseul autostrazii...ce naiba mai poti sa faci acum?

dorum

Parerea mea e ca o deplasare a vreunei pile ar genera ceva muuuult mai grav decat niste crapaturi...but who knows????