News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 37 Guests are viewing this topic.

Pellady

#8715
Mai mult ca sigur se va face descarcarea in drumul DJ609 care merge la Sanovita. Am mers cu street view de acolo pana in DN si drumul arata chiar bine iar iesirile in DN eu zic ca vor face fata. Asa ca putem sta linistiti ca va putea fi folosita portiunea respectiva :)

alin_simeriaveche

#8716
@Inginerul

Sper sa nu par sacaitor....dar poate si din cauza ca nu sunt in tema pun asa multe intrebari. S-a acceptat ceva o solutie? temenul de decembrie 2013 sigur nu a confundat cu astaldi? ca el mai face astfel de gafe.
tin mult la acel lot si sunt foarte entuziasmat cand vine vb de el...si de aceea vreau sa inteleg daca s-a ajuns la un consens

Multumesc

Inginerul

#8717
Alin, nu ma supar! De auzit am auzit bine! Chiar m-a surprins cat de bine si-a invatat lectia, deoarece a descris fiecare lot dintre Sibiu si Orastie. Cel mai probabil zilele urmatoare presa va prelua declaratia si o va analiza pe toate partile :lol:!

Nebhotep

Inregistrarea emisiunii la care a fost invitat Sova:
interesant devine de la minutul 41 (pana acolo vorbeste de Bechtel).
Sova scos la tabla in fata hartii :D

http://www.realitatea.net/realitatealaraport.html


alin_simeriaveche

am urmarit acea bucata de emisiune ce vb de impregilio....mi se pare cam dubioasa explicatia..,,ca astazi constructorii si-au dat un angajament si au ajuns la o concluzie" asta poate fi interpretata si cam asa...am ajuns la concluzia ca nu putem face nimic si ne angajam sa terminam tot mai putin de acei 6 km....in fine o-m vedea noi. Eu cel putin acum am scris la CNADR sa imi comunice si mie ce solutie au adoptat

nedcatalin

E uimitor cum cei de la tv habar n-au despre nimic... Harta prezentata era clar facuta de un nepriceput, neactualizata si cu traseele trase dupa ureche. Segmentul Deva - Orastie nu aparea ca finalizat, de ex.
Dupa ce intrebari punea, Cretuleasca e sigur una dintre persoanele care la Aurel Vlaicu merge inainte spre Deva si nu face stanga pe autostrada..

Ionut

Mda, as vrea sa va dau o veste proasta dar mai bine nu v-o dau. Ideea e sa NU va agitati legat de ce spune Sova. Atat pot zice.

stangabriel

Are legatura cu lotul italienilor? sau mai rau,reducere de fonduri....

teocharis

1. pe ce "solutie" s-au inteles Impreglio si CNANDR?

debleu de 40m, tunel, viaduct, etc?

2. cine plateste?

sebba

Fac un debleu in buget, dupa care un rambleu in fondul de spaga si termina apoi un tunel in care vom astepta sa o vedem pe Luminita, aia pe care o cautam de pe vremea lu' Ciorbea &CO
Cand toate astea vor fi finalizate fac si viaduct, sau mai nou, VIA-DUS, pe undeva, aiurea, si nu se mai intorc :))

sper ca pamfletul de mai sus sa nu se puna in practica, chiar daca exista precedent
cam ii dau dreptate lui Ionut: cum sa il credem pe sova? nu a dat nici o informatie concreta!
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Octobrie 2013 este imposibil, indiferent de solutie. Cred ca asta este evident pentru toata lumea... Nu luati in seama ce zice Sova!!! (In general, dar mai ales cand incepe sa dea termene.)

tonică

Dar acum, intre noi fie vorba, nu-i nitelus cam idiot si ciudat si pervers si cum mai vreti voi ca cnadnr sa aiba probleme in negocieri cu aceasta firma, pe picior de plecare iar pe de alta parte sa i se mai dea un lot firmei mamă? E ca si cum in timp ce-i balacarea pe colas boagiu sa le fi licitat inca un lot pe mai stiu eu unde... Nu e cu un mare semn de intrebare?
Parerea mea personala e ca acel lot are un foarte greu cuvant de spus in negocierea astuilalt. Banui ca se vor pune deacord ca cnadnr-ul sa suplimenteze fodurile pana la limita legala ( parca 10 %, nu? ) iar restul sa fie facut din banii impregilo. Care pierd dar recupereaza pe lotul 2, Lugoj - Deva. Asta fireste, pana s-or impotmoli si-acolo ca nici acel tronson nu-i mai prejos decat astalaltul

alecu26

#8727
@Inginerul

o conditie necesara dar nu si suficienta.

Sa vedem de unde, cum si cand va veni....BANUL. UE zice...UE (cu M in fata). Bugetul este gol, sau mai rau.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alecu26

#8728
@tonică

intradevar. si Lotul 2 din Lugoj-Deva e sublicitat. Sunt foarte curios unde este mai exact limita lotului. Daca prinde debleele impresionante care sunt pe capatul lui....avem sanse sa se repete povestea.

Poate verifica, sau stie cineva exact la ce pozitie kilometrica e limita intre lotul 2 si 3 la lugoj-deva?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

tonică

pusesem eu link catre harta...uite aici din nou:

http://img585.imageshack.us/img585/531/autostradalugojdevalotu.jpg

De la nod traian vuia ( sau dumbrava cum l-au botezat ei ) pana la km 56 si un pic, la holdea.  De la km 50 la km 54 e mai cu nabadai...