News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 11 Guests are viewing this topic.

SILVIUFG

Quote from: Ionut on June 21, 2013, 06:11:40 AM
In caz ca nu stiati, ieri s-au oprit lucrarile pe lotul Alpine. Informatia este confirmata din surse diferite. Alte detalii n-am.

Pai nu stiam dar in mod sigur ne asteptam dupa toate stirile din ultimele 3-4 zile despre insolventa Alpine. Nasol rau de tot, daca iar incepem cu licitatii, bineinteles evaluarea lucrarilor existente etc, etc..... Nici nu vreau sa mai zic de constestatii!!! Chiar toate belele sunt pe capul nostru? Ni le mai facem si noi dar ne si cauta necazurile. Vorba aia... La omul sarac.....

mishu77

Quote from: Ionut on June 21, 2013, 06:11:40 AM
In caz ca nu stiati, ieri s-au oprit lucrarile pe lotul Alpine. Informatia este confirmata din surse diferite. Alte detalii n-am.

Asta e ca aia cu tziganul sau inecat ca tziganul la mal. Cand sau oprit lucrarile acum 2 luni ziceai ca sa nu mai vorbim de rau de ei ca au concediu si ca din cauza ploilor nu lucreaza, acum vi si ne dai vesti de astea cand mai au atat de putin de terminat, macar pana la nodul Pecica.

sebba

ce as zice eu deja intuiti dar lucrarile pe acolo sunt cam oprite de multa vreme
poate dau maine o tura pe lot. vine cineva cu mine?
Sailing away! S/Y Haimana

marius_ar

Quote from: sebba on June 21, 2013, 10:28:13 AM
ce as zice eu deja intuiti dar lucrarile pe acolo sunt cam oprite de multa vreme
poate dau maine o tura pe lot. vine cineva cu mine?
Ce zici de duminica?

sebba

Sailing away! S/Y Haimana

tonică

bine, bine, si FCC sta cu mainile-n san? Nu-s obligati sa termine ei ce au inceput si au abandonat alpine-ul? ca doar d'aia strigau peste tot acu un an ca i-au cumparat, nu?
Prin presa se spunea ca porr va incerca sa 'muste' ceva actiuni din alpine...Si chiar de-i insolventa, lucrarea era cumva pe minus de au abandonato? Insolventa la o adica nu inseamna ca fug toti care incotro ci ca se incearca o rearanjare in interiorul firmei cat sa se salveze si sa intre intr-un fagas normal, pe profit, nu?
Daca se reziliaza acum, la cum au dat dovada 'carciumarii' ca se descurca cu licitatiile exista sanse mai degraba, daca vrem autostrada intr-aceea zona sa tragem nitelus de granita incoace, macar pan' in arad, sa reuseasca ungurii sa termine totul in zona... >:(

SILVIUFG

Quote from: tonică on June 21, 2013, 10:45:52 AM
Daca se reziliaza acum, la cum au dat dovada 'carciumarii' ca se descurca cu licitatiile exista sanse mai degraba, daca vrem autostrada intr-aceea zona sa tragem nitelus de granita incoace, macar pan' in arad, sa reuseasca ungurii sa termine totul in zona... >:(

Exact la asta ma gandeam si eu. Poate avem sansa si uita ungurii sa se opreasca la granita. Liniste, sa nu-i deranjam. Cum constructori nu mai sunt intre Nadlac si Arad, terenul e ca-n palma, sa vina sa faca si la noi. >:(

Ionut

Quote from: mishu77 on June 21, 2013, 09:56:59 AM
Asta e ca aia cu tziganul sau inecat ca tziganul la mal. Cand sau oprit lucrarile acum 2 luni ziceai ca sa nu mai vorbim de rau de ei ca au concediu si ca din cauza ploilor nu lucreaza, acum vi si ne dai vesti de astea cand mai au atat de putin de terminat, macar pana la nodul Pecica.

Prietene, doua lucruri:
1. in primul rand nu e vina mea ca au oprit lucrarile, eu doar v-am spus ce vesti am primit de la surse
2. acum doua luni chiar au fost probleme legate de ploi, dar daca tu vrei sa o tii pe-a ta, OK, eu am dezinformat :weird:

rocklee

excelente poze ....mariansb :)...felicitari...vroiam si eu sa dau o tura pe sibot sebes ..pe santier ....sa vad la fata locului cum se misca treburile ....pote facem cuva pe la sfirsitul lunii sa ...dam o raita prin interior ...nu numai de pe margine .... :o....ori cum mai vorbim pina atunci  :D

rocklee

cu lotul alpine ce sa zic  :(...dezamagit ...dar optimist ca  poate cindva ...nepoti mei vor merge civilizat pe autostrada de la nadlac la bucuresti -constanta  8)

rocklee

#8755
Quote from: SILVIUFG on June 21, 2013, 10:59:08 AM
Exact la asta ma gandeam si eu. Poate avem sansa si uita ungurii sa se opreasca la granita. Liniste, sa nu-i deranjam. Cum constructori nu mai sunt intre Nadlac si Arad, terenul e ca-n palma, sa vina sa faca si la noi. >:(

deacord cu SILVIUFC :D.....sa vina unguri sa neo faca ....ca este loc pentru toti .... :)

mishu77

#8756
@Ionut

Doamne fereste, nici nu a zis nimeni ca ar fi vina ta, dar acum 2 luni sursele iti dadeau asigurari ca nu lucreaza din cauza ploilor si dupa ploi totul reintra in normal, lucru care nu sa intamplat din pacate.

sebba

http://www.alpine.at/en/bereiche/verkehrswegebau/autobahnabschnitt-arad-nadlac-lot-2/

pe site vad ca o tin tot pe aia cu 10.2013
imi place insa ca au pus si filmare.... de pe alt lot...  :lolz:
Sailing away! S/Y Haimana

Time-and-Space

cu toate ca sunt constructori printre membrii, nu vad de ce trebuie sa purtam manusi si sa fim delicati (partinitori) in situatiile astea unde se lucreaza prost si sau cu intarzieri foarte mari. sunt mutli constructori care ravnesc la astfel de contracte si le-ar fi terminat deja mai ieftin.  nu trebuia menajat nimeni. se moare pe drumuri si stagneaza economia.

daca ar fi infrastructura ar creste economia si ar fi mai mult de lucru chiar si pentru dumnealor. in rest numai de rau se aude din romania, lucrurile se misca prost si sunt inghetate inainte de finalizare in pra multe cazuri. nu e doar vina constructorilor dar uite ca cateodata e. oricare ar fi motivul insolventa etc. aceasta nu e vina beneficiarului si a contribuabilului roman. interesul nostru e terminarea lucrarii nu soarta constructorilor. dimpotriva cateodata aceste lucruri sunt in opozitie.

nu ramane decat speranta mai mult irationala si o continua dezamagire.

alecu26

sper ca alpine sa mai continue un pic.

au pline padocurile de agregate si la asfalt se face de obicei profit si e mai scump sa le execute garantiile CNADNR.

Poate cei care au licitat si vor castiga pe Lotul 1...au luat jakpot-ul. Vor fi in poll position pentru a finaliza si lotul lui Alpine.

In fapt....eu nici nu as mai incerca sa instalez statie de asfalt acolo....as incerca sa cumpar statia lui Alpine.

Din pacate asa e in viata...ghinionul unora...norocul altora.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).