Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 18 Guests are viewing this topic.

Archi


Archi


Archi

Imi puteti spune oare dece s-au apucat de facut drum pe langa cel existent?









Archi





Bonus:


Poli, echipa de liga a V-a nu a fost uitata de suporteri!!

mitsu

#7684
Bravo rocklee, bravo archi, bravo pellady, bravo danny550394!

Tavi

Multumiri tuturor pentru poze.
@Archi: Legat de intrebarea ta cu drumul paralel poate sa fie vorba de o zona pentru un viitor punct de taxare la intrare/iesire de pe autostrada. Nu sunt de specialitate dar am vazut ceva similar la nodul Ghermanesti de pe A3. Nu sunt sigur ca asta este explicatia dar poate ne lamuresc "greii" de pe forum  :p

Ionut

Poze putin mai vechi, de vineri 17 mai, sursa secreta, lot Alpine (Arad-Pecica).

Au inceput sa monteze stalpii pentru indicatore. Semn bun... asadar.


Aici nu s-a mai lucrat din decembrie.


La acest pasaj se lucreaza. (In afara de acel pasaj nicio miscare pana la nod Pecica.)






Aici se lucreaza.


Se amenajeaza spatiul de servicii (dupa nod Pecica).


Organizare santier Alpine.


Astea au fost. :)

orioane

Am zburat azi dimineata de pe aeroportul Sibiu. Am decolat in directia care trebuie dar nu am reusit sa mai fac poze (nu s-a vazut mare lucru de pe partea pe care eram iar cand am ajuns in zona Orastie eram prea sus si erau prea multi nori). Singurul lucru pe care l-am vazut a fost tunelul din Hula Sacelului. S-au vazut clar cele doua intrari in tunel, insa am impresia ca mare parte din plafonul tunelului NU este turnat - acesta fiind motivul pentru care nu s-au apucat de scos pamantul. Poate cineva sa confirme/infirme?

penad2007

Ionut multumeste-i sursei din partea noastra pt. poze si mai vrem.

alecu26

Quote from: lucianxx9o on May 18, 2013, 09:41:12 PM
Exceptionale poze tuturor!! de pus in rama!!:)

Intrebare: In aceasta poza pentru stabilizarea umpluturii a pasajului s-au folosit numai acele gabioane.Exista riscul sa alunece in cazul ploilor?(inclinatia mi se pare destul de mica, maxim 5 %).

Multumesc anticipat!

e de fapt pamant armat.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alecu26

Quote from: Ionut on May 17, 2013, 06:37:33 PM
Multumesc mult de explicatii, super utile! :)

Nu stiu daca ati prins, a iesit si in presa vad... Simeria-Orastie se deschide pe 29 mai. Una din sursele secrete confirma. Fiti pe faza sa faceti filmulet complet Deva-Orastie. :)

intre timp cica e 31....si intre timp a devenit 30.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alin_simeriaveche

Deci pana la urma, pe cand este?

stangabriel

Pentru cei interesati sa aprofundeze problema cu terenu am gasit o harta Geologica completa in care se observa tipurile de roci in zonele de constructie a autostrazii. Se vad clar diferentele. Harta e destul de mare,dureaza cateva secunde pana se deschide.

http://www.unibuc.ro/prof/sandulache_m_i/img/h._geologica_mic.jpg

vchira

#7693
Buna! S-a mai anuntat ceva referitor la castigatorii licitatiilor pe Lugoj-Deva? parca acum cateva saptamani era vorba ca sau atribuit...sau am inteles eu gresit?Despre Nadlac-Arad Lot 1 iarasi nu s-a mai auzit nimic asai? Hmm...

Apropo...CNADR au blocat accesul la http://www.cnadnr.ro/docs/ unde ma mai uitam din cand in cand sa vad ce mai fac...halal transparenta :(

stangabriel

Ieri se lucra puternic pe Lugoj-Deva si drumul de legatura cu Centura Lugoj.(Pe DN68A nici o miscare)

Deasemenea la Nodul Orastie se termina asfaltarea,Straco si Strabag muncesc tare pana la Cunta.(am vazut pe net reclama Straco  ) Imi place paleta de culori a rocilor din subteran.

Pe Lotul 3 cam liniste,se asfalta intr-un sector....probabil asteapta ceva solutii(bani),insa au mai venit grinzi lungi,lasate langa aciliu.

Pe lotul 4 se lucra ok,abia acum se toarna peretele dealului dinspre Cristian,am vazut de departe masina ce sapa peretele si armatura dreptunghica langa.