Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

12 Members and 29 Guests are viewing this topic.

tigrel58

^
Sunt cam intrigat, spui:
"Recent (10-17 mai) a existat o rambursare de 64 mil RON (15 mil EUR) de la UE pentru autostrada Timișoara-Arad."
Peste tot se zice ca POS-T este blocat si se spera deblocarea in iunie / iulie.

Pe de alta parte, subiectul este generos si poate fi dezvoltat pe thread-ul cam ignorat, desi "ceasul ticaie":
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=31.0



cutter

Spun doar ce raportează Autoritatea de Management, între raportarea săptămînală din 10 mai și cea din 17 mai, apare această sumă suplimentară la rambursări UE (de altfel, căsuța respectivă din Excel este și 'highlighted' - fundal galben -, marcaj ce am observat că este folosit pentru schimbările față de ultima raportare). Și eu sunt la fel de intrigat, dar informații suplimentare nu am. Din restul documentului rezultă că în cea mai mare parte plățile sunt demult blocate.

Spre exemplu, pentru proiectele de pe coridorul IV - A1 aprobate pînă acum, contribuția UE ar trebui să fie de 1.335 mil EUR dintre care pînă acum s-au plătit doar 330 mil EUR.

Demn de menționat este că proiectul Lugoj - Deva lot 2, 3, 4 nu este încă aprobat (este în curs de evaluare), contribuția UE acolo urmînd să fie de 747 mil EUR.

anacronox

mie mi se pare penibil ca lalaie atat inaugurarea de la Simeria -Orastie. Parca Ponta nu se incurca cu "inaugurari de 10KM". daca Doamne fereste se produce vre-un accident care putea fi evitat prin deschiderea autostrazii.
sper totusi ca termenul de 29 mai sa fie respectat


mishu77

Oare nu e nimeni pe langa idiotul asta de Sova care sa ii explice ca lotul 3 il are Impregilo si nu Astaldi si alunecarea de teren are maxim 2 km nu 6 cum se tot abereaza? Asta e batut in cap  :lolz: sau il informeaza uni care habar nu am ce se intampla ... doamne fereste  :bash: :bash: :bash:

Pellady

De ce te miri ca doar Sova nu vorbeste de A1, ca doar pentru el aici nu este A1. Pentru Sova A1 este Bucuresti - Pitesti.

MHN

Quote from: cutter on May 22, 2013, 10:45:53 AM
Și poate interesant e și prețul/km pentru autostrada Timișoara-Arad (cu toate cheltuielile, expropieri, etc, și cu TVA): 391 mil EUR/32,2km = 12,1 mil EUR/km.

Spre comparație, Cernavodă - Constanța a costat 417 mil EUR/50,27km = 8,3 mil EUR/km.
(dacă e cineva interesat pe acel proiect contribuția UE a fost și mai mică: 68 mil EUR plătiți aproape integral pînă în momentul de față).
Multam pentru link si sinteza.
Nu stiu ce curs de schimb ai folosit in calcule, insa pe www.autostrada-arad-timisoara.ro scrie 1 Eur = 3.56 Lei.
Iar in referintele CNADNR/AMPOST Arad-Timisoara inseamna cele doua loturi, adica 44.5 Km, in loc de 32.2.
Astfel, mie imi rezulta aprox. 10,7 mil. Eur/Km.
In ambele variante, deducem insa ca exproprierile au avut costuri mai mari in judetele Arad si Timis decat in Constanta?! :)


anacronox

a aparut pe ssc urmatoare stire

"Departamentul pentru Proiecte de Infrastructura si Investitii Straine anunta ca in urma finalizarii procedurii de licitatie pentru constructia tronsoanelor de autostrada de pe Coridorul IV Paneuropean, respectiv tronsonul Lugoj-Deva, loturile 2, 3 si 4, ofertele desemnate castigatoare sunt:

Lotul 2 : Asocierea JV SALINI SPA - SECOL SpA
Lotul 3: Asocierea TELOXIM CON SRL – COMSA SA – ALDESA CONSTRUCCIONES SA – ARCADIS EUROMETUDES SA
Lotul 4: Asocierea Tehnostrade SRL – Spedition UMB SRL."

deci Strabag nu apare nicaieri. pacat de ei. avem in schimb teloxim con srl, "gigantul in infrastructura"
partea pozitiva. nu apare selina
pareri?

user201

^^^^^^^
Sincer, nu pot spune decât că dacă e oficial e un pas înainte. Sper să se apuce cât mai curând de lucru și să nu avem parte de Impreglio2 sau romstarde2 din punct de vedere al execuției loturilor actuale de pe A1.

Danny550394

#7720
O sa avem parte de Impregilo 2 pe lotul 2 si de Astaldi 2 pe lotul 3 :).
Pe lotul 4 o sa gate Umbrarescu pana la sfarsitul anului tot  :lol:.

Noroc ca fodurile sunt valabile pana in 2016. Poate o sa termine toata lumea ce are de construit.

boer_escu

#7721
Despre Salini si Impregilo - http://www.salini.it/en/sala-stampa/salini-in-joint-venture-con-impregilo-si-aggiudica-una-nuova-prestigiosa-commessa-a-panama/
Deci s-ar putea sa avem chiar parte de Impregilo1 si nu 2 :D

Oricum, sa speram ca SFurile de aici nu sunt atat de SF(ScienceFiction) cum au fost pe lotul 3 de pe Orastie-Sibiu, fiindca principala problema eu acolo o vad...

boer_escu

#7722
Am mai cautat un pic si am gasit asta http://www.reuters.com/article/2013/04/13/us-impregilo-salini-idUSBRE93B0ZV20130413

Deci, Salini a cumparat Impregilo luna trecuta... Uite ce sa intampla daca la noi dureaza 9 luni sa anunti castigatorii la o licitatie: au timp sa se cumpere toti ofertanti intre ei si sa te trezesti ca, pana la urma, toti au acelasi actionar  :D

P.S. Salini i-a cumparat in 2009 http://www.salini.it/en/news/salini-todini-nasce-il-terzo-general-contractor-italiano-2/ si pe Todini (care stim ce au facut n-au facut pe Sibiu by-pass). Sa speram ca nu ne trimit manageri de proiect de la Todini care au experienta in Romania  :D

Oricum, pana la semnarea contractelor mai este...

sebba

Aia de pe lotul 2 se numesc SECOL?
Sper ca numele ala nu vine de la timpii de executie!   :D

Bine ca se apuca! Sa-I dea odata bice ca trece si secolu asta! :)
Sailing away! S/Y Haimana