Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 32 Guests are viewing this topic.

bgd77

Quote from: penad2007 on May 18, 2013, 08:04:57 PM
Acelasi tunel care era prevazut in studiul DIWI, care Impreglio zicea ca face debleu acolo si acuma ar fi trebuit sa fie facut din banii lor.

In studiul DIWI, cel putin in varianta pe care o am eu, nu este prevazut niciun tunel pe sectiunea Orastie - Sibiu.




penad2007

rocklee excelent reportajul si multumim pentru poze.

lucianxx9o

Exceptionale poze tuturor!! de pus in rama!!:)

Intrebare: In aceasta poza pentru stabilizarea umpluturii a pasajului s-au folosit numai acele gabioane.Exista riscul sa alunece in cazul ploilor?(inclinatia mi se pare destul de mica, maxim 5 %).

Multumesc anticipat!

rocklee

lucianoxx90 ...am fost pe acel pod si pot sati spun ca materialul din care e compus terasamentul mi se parea unul foarte stabil si bine tasat ....cred ca in jurul podului vor mai aduce ceva indunatatiri in stabilizara terasamentului..

alin_simeriaveche

#7672
Quote from: penad2007 on May 18, 2013, 08:04:57 PM
Din cite stiu pina la sf. anului trebuie terminat lotul lui Impreglio, altfel se pierd banii.
Minaria este ca se asteapta sf. anului si dupa aceea se semneaza addendum pentru tunel, tunel care va fi facut cu banii de la buget fara finantare europeana.
Acelasi tunel care era prevazut in studiul DIWI, care Impreglio zicea ca face debleu acolo si acuma ar fi trebuit sa fie facut din banii lor.
Ce se intimpla este strigator la cer si se intimpla cu complicitatea autoritatilor. :((
Da am urmarit nu demult pe realitatea si l-am auzit live pe Sova...cei de la Impregilio s-au oferit ca fac ei debleu, dar totusi se bate cap in cap pt ca in iarna cineva a postat planurile si nu era prevazut tunel. Totusi Sova cred, ca trebuia sa spuna ceva sa se scoata. Si mai spunea ca pt asta constructorul trebuie sa faca pe banii lui.Finantarea cred ca pana dupa 2015 nu o pierdem dar.....totusi cu ce bani se va face acel tunel si viaduct? pt ca UE nu a aprobat...si sincer dupa pozele de azi....acel viaduct nu pare solutia cea mai buna pt ca acele deblee uriase fug rau. In concluzie cred ca Sova a mai tras o minciuna gogonata ca Impreligio ne va face lucrarile de arta pe banii lor si defapt in spatele acestei declaratii se ascunde adevarul ca defapt statul va da. Sincer...fac apel prietenilor nostri jurnalisti sa scrie in presa despre aceasta si sa utilizeze si pozele de pe lot 3. Personal am sa scriu la mai multe posturi TV.

alin_simeriaveche

Rooklee, ca de obicei foarte frumoase poze si precise.Multumim

rocklee

le multumesc la toti care au postat azi poze si ma bucur ca treaba merge pe unde se lucreaza 8)....multumesc si celor care au apreciat munca mea si a tuturor celor care siau dat silinta sa ne aduca vesti proaspete de pe santierele ...patriei :-[

RaduC

#7675
Quote
Intrebare: In aceasta poza pentru stabilizarea umpluturii a pasajului s-au folosit numai acele gabioane.Exista riscul sa alunece in cazul ploilor?(inclinatia mi se pare destul de mica, maxim 5 %).

Gabioanele de genul sunt suficiente pentru a forma un perete de sprijin pentru materialul din spatele lor întrucât și compactarea contribuie la stabilitate, iar regimul de înălțime permite folosirea gabioanelor.  In cazul în care s-ar folosi pereti mai subțiri, cum sunt si placile prefabricate din beton, atunci aceștia sunt ancorați in materialul din spatele lor pentru stabilitate. Apreciez eventualele corecturi

mitsu

multumim tuturor ptr poze! exceptionale!

Pellady


rocklee

multumesc pellady :D.....oferta ramine deschisa ....pentru urmatoarea iesire.....am stat in sntier citeva ore ....se lucra din plin ....si la foc automat peste tot ....am opservat ca sa inceput si vopsirea pasajului ...peste dn7.....am fost pe toate podurile si am facut fotografi ....la turdas cam totul era gata mai lucrau ceva la zidurile de sprijin si la unplera cu pamint in spatele pertilor ......la geoagiu mai aveau de asfaltat rampele podului de la drumul judetian care merge la geoagiu ....iar pe ansamblu aproape totul este gata ce mai e de lucru la pasjul de peste deneu si la bratele ce fac legatura cu dn7 dar nici acolo nu prea mult ...sper sa mai fac o iesire pina la inugurare....pote atunci ne intelegem cunva  :)

Archi

Am facut si eu niste poze de pe lugoj deva la capatul dinspre sanovita.
Au facut ceva progrese la overpass!!