News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 21 Guests are viewing this topic.

marcelbanu

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

sebba

daca ne spui si unde e minunea, ca topicul de "ghiciti drumul" e in alta parte :)
Sailing away! S/Y Haimana

ciprebbe

Autostrada Deva – Orăştie se va deschide pentru şoferi în două săptămâni

Quote,,Mai este foarte puţin de lucru, la montarea parapeţilor şi a altor accesorii. De asemenea, se lucrează la podul de la Gelmar pe care se va face descărcare de pe autostradă pe DN 7, lucrare care aparţine de tronsonul Orăştie – Sibiu.

Aceste lucrări nu au termen de finalizare acum, dar am primit asigurări de la constructor că vor forţa lucrurile şi, în cel mult două săptămâni, se va inaugura şi tronsonul de autostradă Simeria – Gelmar (Orăştie)", a declarat Sorin Vasilescu, prefectul judeţului Hunedoara.

Deci luna asta? parca amanasera pt 10 iunie
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Quote from: bb13 on May 14, 2013, 11:47:55 AM
Cu tot respectul pentru munca excelenta pe care o faci, cred ca o forma de presiune pe orice guvern trebuie sa existe.

Se poate pune presiune pe guvern FARA vaicareli si lamentari. Deja facem asta foarte bine prin cel mai de succes proiect al comunitatii: filmarile din avion. Aceste filmari sunt preluate de presa si se pune (direct si indirect) presiune pe guvern si pe constructori. Numai eu am vazut de cateva ori filmarile din avion pe DIGI24 (fara citarea sursei, dar asta e alta poveste).

@marcelbanu si ceilalti care au poze: avem topic special pentru ghicitul drumului, aici. Folositi-l des si cu incredere, este foarte apreciat topicul.


Ionut

Legat de licitatiile pentru Timisoara-Lugoj lot 2 (Giarmata/Izvin-Balint) si Lugoj-Deva loturile 2, 3 si 4 (Dumbrava-Deva), nu aflam si noi, OFICIAL, castigatorii?! Sper sa anunte in urmatoarele zile...

laurashgeo

Macar o data in an cand trec prin tara sa contribui si eu cu ceva la forum!
Am mai unit doua filme dintre Sebes si Simeria unde se lucra intens sambata dimineata
http://www.youtube.com/v/yf3IQDfFJoY

sebba

^^
  ^^
tnx laurasgeo, intradevar se lucreaza intens
parca ne simtim toti mai bine cand vedem asa ceva, nu?
Sailing away! S/Y Haimana

alin_simeriaveche

Multumim de filmare....intr-adevar se lucra


user201

Am și eu o întrebare:
Pe filmarea lui laurashgeo apare la 1:35 un perete mare care mă gândesc că e o supra traversare de către autostradă a DN-ului. Cum se face totuși traversarea, că nu am văzut pe nicăieri și al doilea perete mare( nu se vede nici în stânga nici în dreapta)?

laurashgeo

Fix pentru acea lucrare am pus si eu filmuletul, ca nu am inteles ce se intampla acolo. Pe filmele facute de Eurocopter ar trebui sa gasim o privire de ansamblu a locului respectiv.

get

Gata, s-a deschis Deva-Orăștie .. pe GMaps  :p

mishu77

Quote from: laurashgeo on May 14, 2013, 04:11:05 PM
Fix pentru acea lucrare am pus si eu filmuletul, ca nu am inteles ce se intampla acolo. Pe filmele facute de Eurocopter ar trebui sa gasim o privire de ansamblu a locului respectiv.

Dupa cate se intzelege autostrada trece pe deasupra si DN7 prin "tunel", acum de ce are doar un zid acolo nu stiu ce sa zic....

ciprebbe

Quote from: user201 on May 14, 2013, 03:37:00 PM
Am și eu o întrebare:
Pe filmarea lui laurashgeo apare la 1:35 un perete mare care mă gândesc că e o supra traversare de către autostradă a DN-ului. Cum se face totuși traversarea, că nu am văzut pe nicăieri și al doilea perete mare( nu se vede nici în stânga nici în dreapta)?



la 3.31 se vede de sus mai clar decat in filmarea lui laurashgeo cum e  gandita traversarea.
Nu este zid de beton pe cate o laterala si atunci adopta solutii gen zona fostului DSV de la Arad(probabil).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

tonică

pana la urma, am vazut multe poze de la orastie dar nu mi-au elucidat clar intrebarile legate de nod. Mai era de terminat podetul de dinainte de 705g, apoi trecerea acestuia pe deasupra autostrazii ( acum o luna, in filmulet parea finalizat dar fara asfalt si finisaje ) si asfalt pana si dupa podul de peste dn7 si cf. Si bretelele din care una parea asfaltata. Dintre toate acestea ce mai e de facut acum? Este clar acum ca in afara problemelor avute de straco si care le-au intarziat lucrarea nu se voia dat drumul circulatiei intre simeria si orastie pana nu termina nodul strabag. Si poate-i mai bine asa.

Mai mult, in ultimul film facut de eurocopter parea gătată aproape si portiunea dintre nodul orastie si mult trambitatul electoral iluzoriul nod de la cugir. Acolo unde se vede si-n film ca circulatia este gatuita si se statea in coloana pe mai mult de 1 km... Poate ca n-ar fi stricat un nod si acolo, fie el si d'ala pe jumatate precum la sebes iesire...