News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 26 Guests are viewing this topic.

Cozak

Incredibil cat de des apare Sova la TV, pe toate posturile.De ce?Nici un alt ministru nu a defilat in halul asta la TV.E transparenta or what? Vor doar sa-i ingroape pe "fostii"?Eu as vrea sa fie transparenta...
Revenind,pozele facute de colegi sunt super.Bravo tuturor!

mariansb

#7486
Quote from: alin_simeriaveche on May 13, 2013, 11:20:54 PM
Deci....daca e adevarat ce spune Sova...." pe lot 3 Impregilio(nici nu stia cine construieste acolo) a fost o ambitie prosteasca de a nu face tunel, acum trebuie sa repare pe banii lor" in aceste conditii extrem de grele...cred ca Impregilio isi va lua jucariile...k e destul de costisitor

Inca vreo 2 ani o sa mai mergem pe DN1 intre Cunta si Saliste. Practic sunt 21 de km, care se parcurg in vreo 15-20 de minute.Pe autostrada s-ar fi castigat vreo 7-8 minute, plus siguranta.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Eurocopter

#7487
Quote from: mariansb on May 13, 2013, 11:37:05 PM
Inca vreo 2 ani o sa mai mergem pe DN1 intre Cunta si Orastie. Practic sunt 21 de km, care se parcurg in vreo 15-20 de minute.Pe autostrada s-ar fi castigat vreo 7-8 minute, plus siguranta.

Cred ca ai vrut sa spui Cunta-Saliste...

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

rocklee

sova sow :D....vorbe si promisiuni si minciuni....

alin_simeriaveche

#7490
Iti dai seama...colegi de pe forum isi spargeau capu...cine e de vina, ba DIWI cu acel viaduct ba ca era posibil si alta ruta si cand colo.....defapt era prevazut de la inceput cu tunel....dar ne-au promis Impregilio ca ne da spaga mai mare si face doar debleu. Si acum cand a murit pisica o arunca peste gard  :bash:

rocklee

vom rezilia contractul cu bechtel....30 aprilie ...nimic  O:-)......vom da rezultatul licitatilor pina in 15 aprilie nimic :p :bash: .....sa scos la licitatie ...ploiest focsani ...a murit din fasa ... :o

alin_simeriaveche

#7492
roocklee...de cele 3 loturi de pe lugoj deva a confirmat si Sova...intr-adevar nu a dat nici un nume dar a spus ca acum sunt acele 10 zile de contestatii

laurashgeo

Am reusit sa incarc centura Sibiului. Filmul a fost facut cu telefonul, tinut in mana si nu am folosit stabilizarea din Youtube, pentru ca se pierdeau multe detalii.
http://www.youtube.com/v/AbJowupajYQ

dorinparau

Se lucreaza destul de intens la viitorul nod de la intalnirea ei cu lotul dinspre orastie. Am tot vazut saptamana trecuta praf de la masini lucrand la acele bretele...cred ca au planuri mari...

laurashgeo

Si un film cu legatura intre zona joasa de la Cristian si viaductul Sacel. Acolo sus pe deal se lucreaza la stabilizarea dealului, insa autostrada trece mult mai in vale
http://www.youtube.com/v/_rKywRm3kwA

marcelbanu

Quote from: penad2007 on May 13, 2013, 08:00:18 PM
http://www.evz.ro/detalii/stiri/gandirea-de-coviltir-a-ministrului-sova-si-exemplul-unguresc-1037197.html

A inceput si presa sa sara pe Sova. Era timpul sa o faca. :)

Degeaba sare presa, degeaba comentăm noi aici că pe guvernanți nici că-i doare undeva...
Păcat, într-un fel că ne agităm cu toții degeaba.

Sînt curios din atîția membrii înscriși pe acest forum,
cîți lucrează la una din aceste companii constructoare ?
Doar ,,sursa secretă" ?

Mă gîndesc că dacă ar învia Țepeș doar pentru un an,
cîte țepe ar fi de-alungul autostrăzilor nefinalizate ?

Că vorba articolului citat: ,,Ungurii au făcut totul fără terenuri supraevaluate, fără constructori care descoperă costuri suplimentare pe câmp, fără politicieni care taie panglici din kilometru în kilometru."

Mai mult nu comentez că nu-s în măsură a face asta !
Sper să ne vedem la tăiat de panglică la A1 Simeria - Orăștie cît mai curînd...
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

Ionut

#7497
@laurashgeo: multumim mult pentru filmulete! Daca mai ai, mai pune. Ai reusit si la Aciliu sa faci? :cheers:

Pentru toata lumea: toti suntem nemultumiti de guvernarea asta (cel putin in ceea ce priveste infrastructura). Stim asta, NOW GET OVER IT! Nu e nevoie sa ne lamentam zilnic. Pentru asta, exista SSC. Incepand din acest moment, orice lamentare legata de guvern, de Tepes, de cat de bine era inainte de '89 si altele asemenea, va fi pur si simplu stearsa din posturi. Iar daca userul se tot repeta, atunci primeste ban. Mi s-a acrit sa va tot editez posturile si sa va zic asta.

PS: (re)cititi regulile forumului cu atentie. Sa nu ziceti ca nu v-am spus.

tigrel58

S-a deblocat situatia:
http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/dupa-noua-luni-de-la-licitatie-cnadnr-a-desemnat-castigatorii-pentru-inca-patru-tronsoane-d.html
De urmarit pasii urmatori.
Deci, 15 mai comunicarile catre ofertanti, depunere contestatii pana la 27 mai. 1 % sanse sa nu fie contestatii. Intr-un caz super-optimist, contestatiile se rezolva pana la 20 iunie si - ff important - CNSC da dreptate CNADNR. Daca e asa, la 1 iulie se pot semna contractele, idiferent daca se ataca la Curtea de apel. Daca nu, situatia se complica in combinari de n luate cate k.

bb13

#7499
Salut, Ionut.

Cu tot respectul pentru munca excelenta pe care o faci, cred ca o forma de presiune pe orice guvern trebuie sa existe.

Total de acord nu sunt cea mai bun lucru vaicarelile cu ceausescu, tepes, dar in mod paradoxal ele se pot dovedi utile in felul urmator: cele doua forumuri au ajuns o "autoritate" in domeniu, uneori mult mai credibila decat sursele oficiale. Cred ca filmarile au contribuit din plin la asta. Inca o data spun, e un proiect extraordinar si o palma data guvernului, care nu a mai gasit resurse sa il continue.
Inclusiv presa a inceput sa preia informatii de aici (mai cu nesimtire, mai cu citarea sursei). Avem tot interesul ca autostrazile (si infrastructura in general) sa fie mentinute pe agenda publica si sincer ai nevoie de presa pentru asta. Iar presa e asa cum o stim. Faptul ca Sova nu stie cine construieste un tronson de autostrada si face niste declaratii halucinante poate sa treaca neobservat pentru publicul larg si chiar pentru ziaristul care ii ia interviul. Faptul ca aici se arata ca uneori "imparatul e dezbracat", cu argumente, nu cu lamentari, poate fi o sursa de informatii pentru presa. iar presiunea de aici poate sa se ransforme intr-una publica, lucru care deja incepe sa arda la voturi :-) Si speram cu totii ca va aduce o mica contributie la nise rezultate: in special mai multa transparenta din partea institutiilor.

cam atat am de spus, multumesc pt rabdare :-)