News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 45 Guests are viewing this topic.

BoGDaN

Pana la urma asta e, ROMSTRADE merita.. Au "delapidat" banii pentru A1 pentru Blue Air. Aceasta firma a dat dovada ca nu vrea sa munceasca contrar cum se zbate STRACO, o alta firma romaneasca. Eu sper sa nu fie criticati de Guvern. STRACO munceste cat e platita, nu are fonduri extra asa cum are STRABAG sau ASTALDI. Pe mine ma nelinisteste totusi faptul ca de 3 luni de zile nu stim cine va construi segementele lipsa, licitate in August. Daca e sa aplic sistemul actual va trece un an pana vom vedea noi utilaje pe Nadlac - Pecica. Este o poveste tipic romaneasca....nu inteleg - existand semnale inca din vara de la CE privind suspendarea fondurilor si existand semnale de pe acest forum si presa asupra faptului ca nu se lucreaza- de tocmai acum se rezileaza contractul.
Oricum observati ca adevaratul ministru al transporturilor este Ponta. Eu pe acest ministru nu l-am auzit odata vorbind de autostrazi, vizitand vreun santier etc. Ar trebui si el "reziliat" cat mai curand!

Pelbartus

Va fi "reziliat" dupa 9 decembrie cand va veni, foarte probabil... Relu Fenechiu.

Neanuntarea castigatorilor pt cele 4 loturi s-ar putea sa fie din cauza suspendarii fondurilor. Probabil in decembrie-ianuarie aflam mai multe.

ovidiubu


Neanuntarea castigatorilor are intr-adevar legatura cu suspendarea fondurilor. La programul pe transporturi exista suspiciuni ca caietele de sarcini nu au fost intocmite corect si in consecinta si licitatia nu a fost corecta. Pe Gilau-Nadaselu au anuntat castigatorul ptr ca acolo nu era niciun supracontrol din partea nimanui. Tronsonul respectiv se face cu bani de la buget.
Probabil ca incearca sa obtina de la UE un ok cu aceste ultime licitatii si din cauza asta dureaza asa mult. Dar nu pot sa nu observ cumplita lipsa de transparenta din partea ministerului privitor la treaba aceasta.

marius_ar

Mai jos un filmulet cu drumul de legatura de la DN6 la A1 si autostrada A1 de la Izvin la Giarmata.
Am vrut sa opresc in spatiul de servicii sa fac poze, dar drumul a fost obstructionat :). Data viitoare.

http://www.youtube.com/v/QhRdA3QRM2A

ciprebbe

Quote from: mariansb on November 10, 2012, 02:01:37 AM
Nu mai e loc de intoarcere, contractul cu Romstrade e ca si reziliat

http://www.tirmagazin.ro/media/reziliere_romstrade.pdf
:O
Wow ajunge sa fie semnat numa de dl Pop? .....mie mi se pare cam dubios.... acest document trimis pe fax la ora 15.21...avem si nr de tel de la ei :D...
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Multumim marius_ar! Nu ai filmat si Timisoara-Arad? Daca da, poate ne pui. Daca nu, spune-ne te rog cum stau cu lucrarile...

BoGDaN

#4431
Mersi marius_ar. Super, dar destul de slab traficul. Asta e, pana nu se conecteaza cu Lugojul....oricum autostrada arata super, mult peste M5-ul ungurimii (ok poate sunt un pic mai patriot).


marius_ar

Quote from: Ionut on November 10, 2012, 08:21:27 PM
Multumim marius_ar! Nu ai filmat si Timisoara-Arad? Daca da, poate ne pui. Daca nu, spune-ne te rog cum stau cu lucrarile...
E in lucru... si filmul si autostrada.

bogdymol

Quote from: Ionut on November 10, 2012, 08:21:27 PM
Multumim marius_ar! Nu ai filmat si Timisoara-Arad? Daca da, poate ne pui. Daca nu, spune-ne te rog cum stau cu lucrarile...

Arad-Timisoara arata aproape la fel ca in Decembrie 2011. Se lucreaza dar in ritm de melc...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

marius_ar

#4434
Nu chiar ca in decembrie 2011. Se vad o multime de petice, nu doar la Valea Zorilor si Magherus. Se vede asfalt intr-o zona de servicii. Se mai lucreaza in cateva locuri.

Continuarea, de la Giarmata pana la Arad:

http://www.youtube.com/v/c02zkpaTxJs

bogdymol

^^ Se vede balast stabilizat (acoperit cu emulsie) in spatiul de servicii, dar tot mai sunt 2-3 luni de munca acolo.

Intradevar, sunt petice la poduri pentru acoperirea acelor trambuline.

Cat despre nodul de la Ortisoara: ala chiar arata identic cu ce era in Decembrie 2011. Nu s-a facut absolut nimic acolo... si au de ridicat tot centrul de intretinere al autostrazii acolo.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Sică

Pe spaţiile dedicate parcărilor dintre Timişoara şi Arad se turna săptămâna aceasta asfalt la nivel de strat final, după câte am reuşit eu să înţeleg. Nu se lucra, ce-i drept, la clădirea toaletelor, dar bănuiesc că plănuiesc să o atace în timpul iernii şi au vrut să îşi uşureze accesul asfaltând totul - ca să lucreze pe curat, cum s-ar zice. Asta pe partea dreaptă pe sensul de mers dinspre Timişoara spre Arad. Pe partea stângă... nem. :P

Pe de altă parte, nu se lucrează deloc la C.I.C. la Orţişoara. Iar la ieşirea propriu-zisă, erau trei oameni cu o maşină de tăiat pe un mini-sens giratoriu de pe una dintre bretele. Nu ştiu ce făceau, că treceam în grabă. Poate tăiau asfaltul şi se pregăteau de bordurat? Habar nu am. Dar slăbuţă activitatea. În schimb, taluzau ce mai puteau din supra-travesările acelea de pe autostradă [ cu excepţia unui singur pod, parcă!?, unde încă arată la fel de virgin ca acum câteva luni ].

A, ca o ultimă chestie: frezau asfaltul unde era vălurit şi turnau covor nou. Nu e rău - dar nu ştiu de ce nu îl trasează, de exemplu, pe cel care l-au turnat acolo unde au intervenit acum câteva săptămâni bune pentru a remedia tasările.

Să dea Dumnezeu să mai ţină toamna aşa cum a tot fost până acum, ca să termine şi ei odată cu partea lor. Nu mai ştiu cum era după normativ: din 15 Noiembrie e pauză oficială? Întreb pe cei care sunt mai în temă.

BTW, Alpine turnau şi ei asfalt într-o veselie în zona pasajului de peste calea ferată şi la nodul de pe centura Aradului.

Spor tuturor! Şi păcat de Romstrade, că au fost fraieri. Au avut gâsca în mână şi au dat cu piciorul în ea. Parţial îmi pare rău şi de Monteadriano pentru încuscrirea asta nefericită.

bogdymol

Quote from: Sică on November 10, 2012, 10:53:12 PM
BTW, Alpine turnau şi ei asfalt într-o veselie în zona pasajului de peste calea ferată şi la nodul de pe centura Aradului.

La ce pasaj peste CF te referi?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

marius_ar


bogdymol

^ A se observa textul standard de pe panoul electronic de la secunda 0:23 (circulati prudent, reduceti viteza, limita de 100 km/h). Exact acelasi mesaj este afisat indiferent de conditiile meteorologicesau de starea traficului. Risipa de bani daca atunci cand va fi dat in folosinta C.I.C. nu se vor actualiza mesajele in functie de conditii.

PS: si inca una: intr-o dimineata era o ceata de mergeai cu maxim 50-60 km/h in afara localitatii pe DN7 intre Arad si Nadlac, iar la indicatorul electronic de la iesirea din Arad spre Nadlac scria "atentie radar" :bash:
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele