News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 67 Guests are viewing this topic.

adi

Multumesc marcelbanu pt imaginile de exceptie.

cristi5

#43171
Multumim pentru poze si efort!

O intrebare, pe la Holdea nu are nimeni drum? Sa vedem cum arata fara (sper) dambul ala pe care era DN.

Grind parca e la cota. Au ajuns la asfalt oare?

Tot in zona e Turdas, o lucrare spectaculoasa care nu cred c-a mai fost pe forum de cateva luni. Macar teava de gaz poate a facut progrese, daca nu tunelul Plus pasajul rutier, foarte elegant (si celalalt, mai simplu, ala o fi gata?)

Urmeaza 3 poduri CF la Branisca, pasaj nou la Ilia, si mai incolo tuneluri, polate, poduri... Festival de infrastructura

marcelbanu

#43172
@cristi5, pentru calea ferată există o pagină dedicată.
Caută la Magistrale, Magistrala Rin - Dunăre - Marea Neagră.
Am imagini între Deva și Mintia.
Alți colegi au pus imagini de la alte puncte de lucru
de pe M200...
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

Cozak

Excptionale poze cu e evidențierea unor detalii foarte frumoase. Multumim mult si tie si lui Rocklee si lui Flashu! Suntem alaturi de voi sufleteste!

manuel.matias.503

Cam de prin 11 Septembrie au început zidul armat la culee, a doua poza e de ieri, l-au înălțat bine in 2 săptămâni

Liviu_udr

Mulțumim pentru poze!
1. Zidul armat va fi până la cel de beton de la Bejan?
2. O data cu zidul armat se face și terasamentul definitiv?

danutzu_1069

@marcelbanu, exceptional reportaj!! Toate pozele.... la obiect.
Big like!

Iceman


danutzu_1069

La Bejan , jonctiunea intre ultima verticala de beton si pertele armat, care este la un anume unghi, se va face tot cu ceva perete de beton care sa racordze peretele inclinat cu verticala...

horatiu.cosma

Superb reportajul, @marcelbanu, așa da.

Deja lucrează la placa de racordare a rampei dinspre Simeria, pe sensul spre Simeria a viaductului de la Șoimuș. S-ar putea să încerce o deschidere temporară pe aici și abia apoi să înceapă demolarea intrării existente pe autostradă, deci fără o închidere a circulației pe autostradă. Totul depinde de cum se conectează la autostradă cu acest sens. Dacă cotele "se pupă" și nu trebuie să dea afară tot, atunci teoretic se poate rezolva fără închiderea circulației.

Au urcat bine cu umplutura la deal, cât de curând o să se poată folosi doar de autostradă pentru a ajunge la deal, fără să mai intre pe DN. Sunt curios de ce au stopat de vreo 2 luni lucrările la hidroizolație (un sens la viaductul dinspre Șoimuș la deal și ambele sensuri la celălalt).

Vremea va fi ideală săptămâna viitoare, dar mai important e stea și ei câteva zile acasă cu familiile, merită din plin.

jalemare

marcelbanu,  absolut fabulos reportajul!!!
N-ar fi rău dacă ar prinde băieții de la UMB câțiva km buni pe Sibiu-Piteşti.

Ionut

În luna septembrie, pe șantierul Lotului 4 al autostrăzii #A1 Lugoj – Deva, antreprenorul a făcut câteva lucrări importante, centrul atenției fiind în continuare zona versantului Șoimuș. S-a lucrat la umplutura rampei de acces C2 a pasajului din nodul Șoimuș (conexiunea cu autostrada Deva – Orăștie) și s-au asfaltat, în mare parte, 3 din cele 4 bretele care vor asigura relațiile de circulație în nodul Șoimuș. Lucrări ample au fost și cele de așternere a stratului de uzură pe sectorul din zona carierei Brănișca. Totodată, au continuat lucrările pentru siguranța circulației, montarea de parapet de protecție și a elementelor de semnalizare rutieră pe drumul județean deviat. Pe pasajul din nodul rutier Șoimuș s-au montat atât parapetul de protecție, cât și panourile fono-absorbante, iar la Centrul de Întreținere Șoimuș au continuat lucrările la finisajele interioare și s-a montat bazinul pentru rezerva de apă. În zona versantului Șoimuș, antreprenorul a demarat execuția zidului de sprijin din pământ armat și dinspre stația de asfalt din zona pasajului de la km 96+365.

În perioada 1 – 8 octombrie, echipele antreprenorului se vor afla în perioada de repaus.

Clip video DRDP Timisoara

Io

Marcel Banu, cind trec pe la Deva te invit la o bere. Doua ... Si daca ti-o fi pe plac la o cinstita palinca de Salaj.
UMB, vacanta placuta si va asteptam inapoi!
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Europiu

Quote from: Io on September 29, 2018, 02:41:10 PM
Marcel Banu, cind trec pe la Deva te invit la o bere. Doua ... Si daca ti-o fi pe plac la o cinstita palinca de Salaj.

Spune-mi cand ajungi, sa-mi fac si eu drum!  :lol: marcelbanu fantastic reportaj! Sper ca rocklee si flashu74 sa nu devina gelosi :).

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

whitedove

Comsa e pe baricade. Acum am trecut pe la Holdea si se lucra. Mai tarziu am si un filmulet.