News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 55 Guests are viewing this topic.

marcelbanu

#43155
Am luat în talpa bocancilor asfaltul proaspăt al autostrăzii A1, lotul IV UMB, cam de pe la ora nouă dimineaţa, 28 septembrie 2018,
de la kilometrul 90+000 Brănişca pînă la Şoimuş la podul peste DN 76 Deva - Oradea.

Nu am bătut chiar tot tronsonul cu bocancii, am mai mers şi cu maşina pe DJ706A...

Am stat de vorbă cu oameni simpli, am schimbat impresii şi cîte o glumă...

Tronson baraj Mintia II...























Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#43156
Tronson baraj Mintia III...





















Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#43157
Tronson baraj Mintia IV...





















Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#43158
Tronson Bejan I...

















Mistreţul cu colţi de argint...





Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#43159
Tronson Bejan II...





















Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#43160
Tronson Bejan III...









Lîngă "jucăria" asta mi-au clănţănit dinţii-n gură...
Nu de frig şi nici de frică...















Căzut eroic la datorie...







Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#43161
Tronson Şoimuş I...





















Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#43162
Tronson Şoimuş II...





Se amestecă cele două substanţe într-un pistol special
apoi, pasta rezulată din amestecul celor două, este injectată în găurile în care se introduc
prezoanele de prinderea stîlpilor pentru glisierele de protecţie...

















Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#43163
Tronson Şoimuş III...





În locul acesta le-ar sta bine unor copaci...





Panouri fonoabsorbante !









La 13:30, alergat şi lătrat de cîini, mort de sete şi de oboseală, plin de praf şi fumul asfaltului încins
dar şi cu o durere-n bocanci, am părăsit satisfăcut şantierul autostrăzii A1 lot IV UMB Deva - Ilia...

Toată stima şi respectul meu pentru dăruirea oamenilor ce muncesc pe acest şantier.
Toţi au fost deschişi la o vorbă şi o glumă.

Unde am întrebat mi s-a răspuns şi explicat...




Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#43164
Filmuleţe...

Se toarnă emulsie sau amorsă bituminoasă venită de la Timişoara...



După amorsă se aşterne asfalt cu finisorul...





Urmează compactarea...



Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#43165
Se toarnă rigole cu maşinărie specială...









Iutub ăsta abia se mişcă să-mi încarce nişte clipuleţe amărîte !
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

Ionut

Exceptional foto/video-reportaj! Multumim pentru efort! :cheers: Din ce vad la Soimus este iminenta inchiderea circulatiei in urmatoarele saptamani, este cam gata terasamentul in zona conexiunii.

marcelbanu

Mulțumesc Ionuț.
Aprecierile tale mă onorează și mă obligă.

UMB face o binemeritată pauză de o săptămînă.

Sincer să fiu, la capătul podului am fost mai mult atent să nu cad decît la lucrări...
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

TibiV

Marcel,

absolut de exceptie !
Am inteles mult mai bine cata munca este de fapt pe un astfel de santier si ca o lucrare buna se face cu oameni bine pregatiti...

Chapeau !...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alin_simeriaveche

Doamne tine UMB ul si pe cei care fac eforturi de a surprinde aceste imagini. Bravo bravisimo UMB si fotografilor