News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 19 Guests are viewing this topic.

istvan78

E FOARTE bine daca CNAIR-ul se ocupa serios de evaluarea calitatii lucrarilor, macar in al 12-lea ceas - inainte de receptia finala.
Dar neconformitatile descoperite doar acum pe LD1, dupa ani de trafic, ne arata ca se poate circula in siguranta pe autostrada si daca nu e perfecta pana la ultima virgula, si probabil perioada urmatoare ne va arata ca remedierile se pot executa si sub trafic, si circulatia tot va fi mai sigura decat pe DN-ul cu o banda pe sens.
Deci poate ca nu trebuie tinuta inchisa o autostrada noua din cauza unui musuroi aparut in taluz... ?

dr4qul4

asa subtire sunt cele 3 straturi de asfalt? Nu cred ca au 20 cm in total


Iar faptul ca a ajuns crapatura la terasament e cel putin ingrijorator. Nu vad cum pot repara doar inlocuind stratul de uzura.


PS. sursa e mai sus in postul lui @voicul
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

vladb

^^^
Pai se vede clar in prima poza ca toate straturile insumeaza 15,2 cm. Adica lipseste 25%...Fara cuvinte...daca situatia nu este cumva punctuala...

GDPR

In ultima poza din articolul de pe economica proba are 21cm lungime. Cea de 15cm o fi fost luata din zona de acostament.

dr4qul4

Ai dreptate.
Initial am crezut ca e pusa in picioare carota, si ca aia e crapatura. Dar ce se vede acolo ne arata ca stratul de uzura nu e lipit de stratul 2.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Dominik

Quote from: flashu74 on April 23, 2018, 02:47:42 PM
^^
^^^
Am trecut ieri pe LD1 si LD2 si este plin de marcaje de acelea cu spray portocaliu fosforescent. Sunt facute pentru refaceri ale unor portiuni dupacate stiu. Pe LD2 in zona Faget pe sensul spre Timisoara erau petece proaspete ( asa par) de refaceri ale stratului de uzura.

Am fost si eu ieri la Timisoara si pe lotul 2 Timisoara-Lugoj in directia Tim am vz multe marcaje cu spray portocaliu,dar si multe portiuni cu paraperi mediani si laterali picati sau loviti pe zeci si zeci de metrii, probabil intra in reparatii zonele marcate
You're in Steelers Country

rocklee

UMB nu a lucrat azi ..a fost sarbatoare ...Sf George ... O:-)


cc_asc_1974

#39788
Asfaltare pod La Holdea (GPS)


Powered by API/PUM imgur uploader

Astazi se asfalta podul ce traverseaza ''autostrada'' la Holdea.

Ionut

Asta e poza de breaking news. Sigur e de azi?

cc_asc_1974

De astazi de la ora 11 si 11 minute.

SILVIUFG

Este o veste cel putin surprinzatoare!! Au dat-o la pace CNAIR si Comsa??? Sigur lucreaza utilajele alea? Sau doar treceau pe acolo....  :D

TibiV

Quote from: Dominik on April 23, 2018, 08:04:37 PM
Quote from: flashu74 on April 23, 2018, 02:47:42 PM
^^
^^^
Am trecut ieri pe LD1 si LD2 si este plin de marcaje de acelea cu spray portocaliu fosforescent. Sunt facute pentru refaceri ale unor portiuni dupacate stiu. Pe LD2 in zona Faget pe sensul spre Timisoara erau petece proaspete ( asa par) de refaceri ale stratului de uzura.

Am fost si eu ieri la Timisoara si pe lotul 2 Timisoara-Lugoj in directia Tim am vz multe marcaje cu spray portocaliu

IERI, 23 APRILIE

Atenție! Restricții pe autostrada #A1! Se execută lucrări pe calea 1, km 469, A1 Traian Vuia – Remetea, și pe calea 2, la km 493+700, A1 Remetea – Traian Vuia, banda 1 și banda de urgență. Mâine, pe calea 1, lucrările se execută la pozițiile km 472-473, pe banda a 2-a.
Recomandăm conducătorilor auto să semnalizeze din timp înainte de schimbarea benzii de circulaţie, să reducă viteza de deplasare în zona lucrărilor şi să sporească atenţia la volan.
https://www.facebook.com/DRDP.Timisoara/photos/a.295286240833966.1073741831.294225250940065/572288663133721/?type=3

AZI, 24 APRILIE
Lucrările de mâine, 25 aprilie, pe autostrada #A1 vor avea loc la următoarele poziții kilometrice: pe sensul de mers Traian Vuia – Remetea Mare, la km 473, vor fi restricții pe banda de urgență și pe banda 1; se circulă pe banda a 2-a. Pe sensul de mers Remetea Mare – Traian Vuia, se va lucra la km 493+600, pe banda a 2-a și se va circula pe banda de urgență și pe banda 1.
Recomandăm conducătorilor auto să semnalizeze din timp înainte de schimbarea benzii de circulaţie, să reducă viteza de deplasare în zona lucrărilor şi să sporească atenţia la volan.
https://www.facebook.com/DRDP.Timisoara/photos/a.295286240833966.1073741831.294225250940065/572745559754698/?type=3
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Pasajul de la Holdea oricum trebuia asfaltat. N-avea cum sa ramana asa...
Am zis pasajul... Dar cu restul, giratoriul si bucatile de legatura cu DN-ul, era activitate?
Pasajul face parte din contractul "original" asa ca trebuie finalizat. La fel si racordurile cu DN... Doar giratoriul este in plus...
Stiu, nu sunt chiar unde trebuie dar.... Merge si asa..

voicul

Probabil ca asfalteaza si giratoriu. E un mizilic ca si costuri, ca doar nu il lasa neasfaltat ca nu e in contractul initial si asfalteaza restul ca e legatura cu DN-ul.

Tot probabil: intentia cred ca e sa termine ce e in contractul initial si dupa mai vedem.