News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

13 Members and 66 Guests are viewing this topic.

gruiarew

#32145
Stie cineva ce-s pietricelele astea? Bat parapetul acolo?

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

bogdix

sunt "reperi" topo provizorii. si-au marcat pe unde taie marginea la asfalt (probabil acolo exista rigola de acostament ca la cealalta giratie)

gruiarew

#32147
Mai am câteva cadre în parcare la Holdea / Ohaba. Toate pozele îs din drum că eram cu papucii de Duminică :)

Mostră de civilizaţie, a ajuns PET-ul şi la noi:



Să trecem la lucrurile serioase:



















'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Dominik

You're in Steelers Country

dumbravaandrei

Avem vre-o data anuntata pentru LD2?!? Sa stiu daca ma duc cu colindul pe acolo la inaugurare...

bbk

Quote from: dumbravaandrei on December 12, 2016, 02:12:43 PM
Avem vre-o data anuntata pentru LD2?!? Sa stiu daca ma duc cu colindul pe acolo la inaugurare...
Când am venit în tara anul trecut, au deschis Nădlac 2 cu 2 ore înainte sa ajung eu. Cel mai probabil voi vor deschide tv-margina pe 22 înainte sa ajung eu .

Tavi

Asa sa fie! Drum bun bbk si fii bine venit acasa! :welcome:
Anul trecut cand ai venit era ceata. Vezi ai grija anul asta sa nu fie  :lol:

lupualb

Astazi la amiaza la lotul de la Margina se lucra sustinut. Se sapa langa DN dupa iesirea de sub autostrada, directia Faget - Deva in partea dreapta cca  50 m, probabil pentru constructia unei noi benzi. Cand treceam pe acolo atunci intindeau in respectiva groapa o panza inchisa la culoare.
La nodul Grind doar un excavator punea pamant in interiorul unui sens giratoriu.

runner

Quote from: alexandru_m on December 09, 2016, 01:07:57 PM
Oricum avand in vedere ca momentan se desfasoara Studiul de PreFezabilitate cred ca anul ramas din garantie nu ii poate deranja cu nimic. Numai bine au timp sa rezolve cu tot ce cine de birouri, iar din primavara 2018 cand oricum garantia este gata sa iasa si fizic la lucru.

Da! Si cred ca se pot si pregati de treaba! Chiar si daca termina cu actele mai devreme (documentatii, licitatii), ceea ce nu cred, se poate incepe executia dinainte de conexiunea cu autostrada.

NGC

Quote from: Ionut on December 09, 2016, 06:45:31 PM
Nu te mai muta, confirma niste vrabiute ca au semnat deja AC pentru Margina.

09.12.2016: "Secțiunile A,B,C,D km 27+620 – km 47+090, Etapa II, lucrări în culoarul expropriat suplimentar din investiția "Autostrada Lugoj – Deva Lot 2 km 27+620 – km 56+220""

stangabriel

Ok,  iminenta deschidere a nodului Margina se va face prin 2 giratorii.

O situatie asemenatoare a fost nodul Orastie, Strabag, invers fata de  Margina,  bretelele erau la sud fata de DN, cu un giratoriu si o intersectie in T. Deci cei care urcau pe autostrada, pe directia  Sebes - Deva aveau prioritate, cei care coborau de pe autostrada in T, asteptau in giratoriu sa mearga catre Sebes.

Tot atunci ne faceam griji ca o sa fie aglomerat, dar totusi nu a fost chiar nasol. Si traficul in zona era parca mai mare, adunat cu traficul local.

Quest

#32156
^^

Ok, dar AC ptr sectiunea E1 ?
Common sense will get you far !

Cozak

#32157
Mi se face tot mai clar cum va fi iesirea de pa A1:
La iesire vom fi obligati sa facem dreapta si ne vom intoarce catre Lugoj pana in primul sens giratoriu, cel facut deja si prin care se circula, astfel incat pana acolo se amesteca cele doua fluxuri, apoi cei care intra pe autostrada vor face dreapta pe prima bretea catre Timisoara, cei care merg catre Deva se intorc, pe banda suplimentara ce se contruieste acuma dupa ce trec de traversarea sub A1.E bine ce zic?
Altfel nu vad cum.

Cozak

#32158
@stangabriel

Nu cred ca va fi T ci va fi mai degraba ca la Deva acuma, te obliga sa faci dreapta.Mi se pare mai simplu si fluxurile au loc sa se amestece, la o viteza mica, fara sa se opreasca.

mishu77

#32159
 ^^ Eu cred ca o sa fie 2 giratorii exact cum sa mai scris pe aici. Cand iesi de pe autostrada catre Deva o sa dai prioritate la cei care sunt in sensul giratoriu si merg catre Faget, si daca intri pe autostrada catre Lugoj o sa intri in al doilea sens giratoriu si iesi la prima catre autostrada. Nu inteleg de unde ai tras concluzia ca te va obliga sa faci dreapta cand iesi de pe autostrada catre Deva. Atunci la ce mai serveste acel giratoriu de catre Margina?

P.S.

Din pozele lui rockle se vede clar ca se face un giratoriu acolo catre Margina