News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 46 Guests are viewing this topic.

Ionut


GDPR

8 e data limita de primire a observatiilor/contestatiilor publicului, vezi aici, asa ca s-ar putea sa mai dureze cateva zile pana iese documentul din circuitul de semnaturi ANPM.

NGC

^^^ Documentul este pregatit de mult timp in forma de draft. ;)

GDPR

^Pentru cine nu a vazut mesajele anterioare pe subiect, draftul e aici. Confom listei de semnaturi de la finalul documentului, sunt 7 persoane care trebuie sa semneze.

Iceman

Se lucreaza cumva la bretele fara autorizatie?....Caci AM nu a iesit asa cum se preconiya la inceputul lunii decembrie  :)

ciprebbe

Daca s-a mers pe culoarul de 70m s-ar putea sa lucreze partial la ele.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

stangabriel

#32061
Campanie.....Insa e important urmatorul fragment.

http://www.capital.ro/o-noua-autostrada-inaugurat-in-plina-campanie-electorala.html

"În următoarele zile, Ministerul Transporturilor va anunţa deschiderea traficului pe o porţiune 15 km de autostradă din Coridorul IV rutier. Bucata de 15 km de autostradă, din lotul 2 Lugoj-Deva, 28,6 km, inaugurată de oficialii guvernamentali a fost construită în trei ani de italienii de la Salini-Impregilo, constructorul autostrăzii demolate Orăştie-Sibiu. Înainte de inaugurarea celor 15 km de autostradă, oficialii Salini-Impregilo au lăsat conducerii Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere o factură în valoare de circa 40 milioane lei pentru  lucrări executate la autostrada Lugoj-Deva.

În acest an, italienii de la Salini-Impregilo au încasat încă 13 milioane lei de la Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere pentru lotul 2 din autostrada Lugoj-Deva. Anul trecut, cei de la Salini-Impregilo au mai încasat de la CNAIR 68 de milioane de lei pentru lucrările de construcţie a lotului 2 Lugoj-Deva."

Macar se pupa sumele cu sinteza de plati de pe forum.  Deci astepta 40 milioane lei.... Probabil se astepta si proiectul pentru Tunele....hai cu plata si proiectul. Deschiderea pare sigura.

mishu77

#32062
^^

Inca de saptamana trecuta se lucra la giratoriul catre Margina (miercuri cand am trecut catre Sibiu se lucra, la intoarcere duminica era liniste la nod) si giratoriul se vedea conturat (cel putin partea de catre autostrada) .

pasadia

Eu am trecut duminica pe la 13:30 pe acolo si se lucra.

NGC

Quote from: stangabriel on December 07, 2016, 10:17:39 PM
Macar se pupa sumele cu sinteza de plati de pe forum.  Deci astepta 40 milioane lei.... Probabil se astepta si proiectul pentru Tunele....hai cu plata si proiectul. Deschiderea pare sigura.

Da, confirm si eu ca exista acea factura, dar nu v-am spus despre ea pentru ca inca nu este platita.
Daca e sa o luam asa, sunt mai multe facturi care asteapta sa fie platite, mai vechi sau mai noi si pentru diferite proiecte.

Urmariti sinteza platilor, pentru ca, in principiu, este actualizata saptamanal, in masura in care se fac noi plati.

teea

Quote from: Iceman on December 07, 2016, 09:52:12 PM
Se lucreaza cumva la bretele fara autorizatie?....Caci AM nu a iesit asa cum se preconiya la inceputul lunii decembrie  :)

@Iceman : acordul de mediu va iesi vineri, 09.12.2016. Deci tot la inceputul lui decembrie :)
Sa gindesti este dificil. De aceea, majoritatea oamenilor doar judeca ! Carl Gustav Jung

NGC

^^^

Quote from: NGC20 on November 24, 2016, 11:51:45 PM
Quote from: NGC20 on November 22, 2016, 04:20:09 PM
Quote from: Bulwyn on November 22, 2016, 03:38:05 PM
@ngc20 daca te rog o traducere a documentului AM in termeni de timp pana AM final :)
Sa zicem ca il aduce Mos Nicolae, sau chiar vreun ajutor de-al lui mai repede. :p

A fost luata decizia emiterii acordului de mediu pentru LD.

Din motive legale, mai trebuie asteptat pentru observatiile / contestatiile publicului pana in 08.12.2016.

Decizia a fost adusa de un ajutor al Mosului, iar AM este adus de Mos. :D

Ionut

Pai da, AM = Ajutorul Mosului. O:-)
Alte pasarele confirma - vineri iese AM (Acordul de Mediu, pentru cei mai noi care pot intelege aici alte abrevieri des folosite).

Cosminescu

Adresez si eu o intrebare... asa de ... necunoscator :)
Daca maine iese AM-ul, AC-ul pe cand ? Sau sunt legate una de alta : Daca avem AM vine automat si AC? Sau cum e procedura mai exact?

Multumesc!

Ionut

#32069
Ei automat. Unde vezi tu ceva automat in administratia/birocratia romaneasca? Optimistii spun ca dupa ce iese AM, in acest caz, cam intr-o luna iese AC (autorizatia de construire). Pesimistii spun doua luni. Oricum ar fi, problema este sa iasa AM, AC e aproape o formalitate dupa ce iese AM. Poate vom avea o minune si vine Mosul anul asta cu AC. Desi, personal, nu cred.