News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 62 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

daca va fi ca si pe A3 C. Turzii - Gilau unde sunt cate 2 spatii de amenajat pe sens si nu este nimic facut in acest sens  mai e mult de asteptat si pe A1..... 2 ani jumate de la deschidere si sa nu ai un spatiu de servicii atribuit...... un spatiu care pana la urma ar aduce bani CNADNR ului....dar care sincer nu inteleg de ce nu se face......
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Sfantu

pt ca nimeni nu e interesat ...

daca trec 3 masini pe ora de ce as face o benzinarie acolo ?
o sa vezi ca in acelas timp cu lungirea autostrazilor cu atat vor aparea mai multe spatii de serviciu
Harta Autostrada A1 A2 A3 A4 A6 inclusiv DN si DJ in judetele adiacente Versiunea medie 50MB  Versiunea mare 200MB

bogdymol

Astazi am trecut pana pe la podul peste Mures de pe Centura Arad pentru a observa care e nivelul zgomotului langa blocurile din apropiere. Traficul pe centura se aude, mai ales daca trece un TIR, dar nu e foarte deranjant. Parerea mea e ca mult mai multa galagie e pe o strada ceva mai circulata, iar la pod e doar un zumzet, nu zgomotul specific de pe o strada. Sunt sigur ca daca se montau panouri fotoabsorbante ca prin afara era si mai redus nivelul de zgomot, dar chiar si asa cum e acum nu mi s-a parut a fi foarte rau. Ionut a avut onoarea sa (nu) auda prin telefon zgomotul de langa pod :) Si acum poze:

Aici a fost organizarea de santier a echipei care a construit podul. Intre timp au plecat...







Pentru protectia malurilor langa pilele din apropierea apei s-au folosit anrocamente:





O borna folosita de topografi:



Instalatia de evacuare a apelor:



Pe usa aceea se face accesul in "interiorul" podului, unde sunt si sistemele de monitorizare a acestuia:





Nu am mai mers pana acolo, dar sunt curios daca usa aceea pentru urgente e deschisa (descuiata):



Data viitoare o sa trec prin zona cu un aparat foto. De data aceasta am avut doar telefonul la dispozitie...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Superb pod... :) La telefon nu se auzea mai nimic, doar se auzea slab de tot cand trecea cate un TIR. Se auzea in schimb vantul care batea destul de tare. :lol: Eu ma declar multumit de cat de eficiente sunt acele panouri fonoabsorbante. Cu siguranta este mai deranjant sa stai langa o strada intens circulata sau un bulevard pe care se fac liniute.

mmcliviu

Arata superb podul..... Am o intrebare am vazut in Lugoj multe masini a celor de la Strabag. Stie cineva daca au inceput sa lucreze pe vreun sector din Lugoj-Deva?

udar

se lucreaza la lotul 1, dar nu strabag.....

nenea_hartia

Quote from: bogdymol on June 13, 2012, 11:46:15 PM
Nu am mai mers pana acolo, dar sunt curios daca usa aceea pentru urgente e deschisa (descuiata):
Toate sunt descuiate.

paulst

Dar acele usi nu pot fi accesate din exterior decat de pe autostrada, nu?

bogdymol

Quote from: nenea_hartia on June 14, 2012, 09:05:37 AM
Toate sunt descuiate.

M-am gandit ca poate sunt descuiate pentru acces dinspre autostrada spre exterior. Data viitoare cand trec pe acolo voi investiga... dar trebuie avut grija ca era si un paznic pe acolo :D
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

flanker1

Quote from: Sfantu on June 13, 2012, 02:41:45 PM
pt ca nimeni nu e interesat ...

daca trec 3 masini pe ora de ce as face o benzinarie acolo ?
o sa vezi ca in acelas timp cu lungirea autostrazilor cu atat vor aparea mai multe spatii de serviciu

Pe A3 CT-Gilau traficul e de 17000-19000 vehicule/zi. Nu cred ca ar fi mai putin rentabil decat o benzinarie de langa un DJ de exemplu.

bogdymol

^ Trebuie sa te gandesti si la faptul ca pe A3 e mai greu sa duci muncitorii la benzinarie... pe cand daca e la marginea unui oras ei pot sa vina singuri cu bicicleta.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

ciprebbe

nu e chiar asa greu de adus muncitorii la cum sunt aranjate cele 2 spatii de servicii pe A3 (sunt aproape de buclele de intoarcere si de noduri)  insa multi se plang de lipsa spatiilor . Dupa mine CNADNR ul are doar de castigat daca atribuie aceste spatii odata si odata...insa nu stiu ce interese sunt si ce se urmareste de trece asa mult timp pana se poate face ceva acolo
Aceeasi soarta o vad si pe A3 si pe A1 si pe A2 pt urmatorii 2 3 ani
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Sfantu

poate ca cnadnr asteapta pana e gata reteaua (ceea ce generateaza mult mai mult trafic) ca sa ceara mai mult pe staptiu :D O:-)

gandirea asta economica ma omoara
Harta Autostrada A1 A2 A3 A4 A6 inclusiv DN si DJ in judetele adiacente Versiunea medie 50MB  Versiunea mare 200MB

Ionut

#1978
Nu cred ca CNADNR asteapta... mai curand asteapta benzinarii sa fie legate mai bine autostrazile. De exemplu acum va fi super rentabil pentru benzinari sa puna pe A2 spatii de servicii pentru ca daca faci B-Constanta nu mai iesi de pe autostrada ca sa bagi benzina... bagi de la botul calului, chiar daca mai scump. Pe A2 pe noile segmente sigur va fi bataie mare si sigur se vor ocupa repede.

Eu as vrea sa vad spatii de servicii, de fapt, nu doar benzinarii... Inca visez la ceva gen Autogrill..

Sfantu

exact asta ziceam si eu dar am exprimat mai prost ideea :)

nu cred ca pe A2 vom vedea autogrill :)) DAR mi-as putea imagina foarte bine un McDonald's sau Burger King care sa ofere si toalete si parcare. Problema pe A2 e ca e prea scurta cred pt asa ceva si cred ca are variatie mare de trafic in functie de sezon

pe A1 vreau sa fac pariu ca in momentul cand se uneste si pana la sibiu, o sa apara ca ciupercile :D
Harta Autostrada A1 A2 A3 A4 A6 inclusiv DN si DJ in judetele adiacente Versiunea medie 50MB  Versiunea mare 200MB