News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 51 Guests are viewing this topic.

mmcliviu

in mod normal pe acest model de tubulatura se folosesc niste capace pe exterior care au acest rol de protectie pentru a nu se infunda.

tonică

#1951
Quote from: nenea_hartia on June 11, 2012, 10:13:08 PM

- imediat după comuna Cristian Astaldi par să construiască un giratoriu. Probabil pentru camioanele care vor aduce agregate pentru terasamente:




Oare nu e vorba despre un giratoriu cu dn1 provizoriu pentru a directiona traficul pe centura sibiului pana ce vor termina tunelul si viaductele?
Ma gandesc ca n-ar fi o idee rea sa termine portiunea de dinainte de cristian si pana la centura sibiului, eliberand astfel si orasul cristian de traficul greu pana ce vor termina lucrarile la tunel si viaducte care oricum vor dura probabil pana peste data limita din contract...

nenea_hartia

^ Să ştii că m-am gândit şi eu, dar mi se pare prea devreme.

Quote from: nenea_hartia on June 12, 2012, 12:37:01 AM
Am întrebat. Să aşteptăm...

Bun, avem răspunsul de la Qtya: se pare că e vorba despre descărcarea arheologică a zonei (despre care mi-am adus aminte că s-a mai pomenit acum vreun an pe forumul maghiar). Probabil că în ţările cu oameni ceva mai experimentaţi în ale autostrăzilor descărcarea arheologică se face înainte de începerea propriu-zisă a construcţiei, pentru a nu stânjeni apoi lucrările. Conform lui Qtya, şantierul e prevăzut să înceapă în trimestrul 3 sau chiar 4 al acestui an.

Ionut

Quote from: nenea_hartia on June 12, 2012, 01:50:02 PM
Conform lui Qtya, şantierul e prevăzut să înceapă în trimestrul 3 sau chiar 4 al acestui an.

Aha, super, exact cand va termina si Romstrade treaba, la final de 2014. Asta daca nu cumva intre timp se reziliaza contractul. :rant:

orioane

Quote from: tonică on June 12, 2012, 12:03:58 PM
Quote from: nenea_hartia on June 11, 2012, 10:13:08 PM

- imediat după comuna Cristian Astaldi par să construiască un giratoriu. Probabil pentru camioanele care vor aduce agregate pentru terasamente:


Oare nu e vorba despre un giratoriu cu dn1 provizoriu pentru a directiona traficul pe centura sibiului pana ce vor termina tunelul si viaductele?
Ma gandesc ca n-ar fi o idee rea sa termine portiunea de dinainte de cristian si pana la centura sibiului, eliberand astfel si orasul Cristian de traficul greu pana ce vor termina lucrarile la tunel si viaducte care oricum vor dura probabil pana peste data limita din contract...

Ar fi o idee buna daca ar realiza asa ceva. In orice caz, pe planuri, daca imi aduc aminte bine, era indicat un mic drum de legatura intre spatiul de servicii ce se va construi acolo si DN1.

davyl

#1955
Quote from: nenea_hartia on June 12, 2012, 01:50:02 PM
^ Să ştii că m-am gândit şi eu, dar mi se pare prea devreme.

Quote from: nenea_hartia on June 12, 2012, 12:37:01 AM
Am întrebat. Să aşteptăm...

Bun, avem răspunsul de la Qtya: se pare că e vorba despre descărcarea arheologică a zonei (despre care mi-am adus aminte că s-a mai pomenit acum vreun an pe forumul maghiar). Probabil că în ţările cu oameni ceva mai experimentaţi în ale autostrăzilor descărcarea arheologică se face înainte de începerea propriu-zisă a construcţiei, pentru a nu stânjeni apoi lucrările. Conform lui Qtya, şantierul e prevăzut să înceapă în trimestrul 3 sau chiar 4 al acestui an.
Ce idee geniala sa faci descarcarea arheologica cu mult timp inainte de constructia propriu-zisa! Ar fi fost super daca s-ar fi putut face si la noi asa ceva, insa cand are proprietarul porumbul pe teren, cam greu sa-i rascolesti porumbul  :lol:.
Multumim nenea_hartia si qtya!

tonică

Este o explicatie care poate fi luata in considerare insa daca din satelit ori din pozele din avion nu se observa, nenea_hartia ne spunea cum ca e vorba despre terasament. Din ce stiu eu arheologia lucreaza scormonind strafundurile, nu inaltandu-le... :D
Ce sa mai, ca sa ne dumirim, nenea_hartia, fa-ti rogu-te un drum si treci nitelus fraudulos granita cand ajungi la porumbi, de vezi ce-i in curtea vecinului... :lol:

Ionut

#1957
QuoteLicitatia pentru lotul doi din autostrada Timisoara – Lugoj, amanata o luna

Compania Naţională pentru Autostrăzi a anunţat că licitaţia pentru proiectarea şi execuţia lotului 2 al autostrăzii Timişoara – Lugoj a fost prelungită cu o lună. În noile condiţii, termenul limită de prezentare a dosarelor cu oferte este data de 10 iulie. Iniţial, termenul era 11 iunie.

Data de 10 iulie a fost stabilită ca termen limită pentru depunerea ofertelor de construcţie şi pentru alte câteva tronsoane de autostradă din zonă, este vorba de loturile 2, 3 si 4 din Autostrada Lugoj – Deva. Aceasta are lungimea totală de aproape 72 de kilometri. Trebuie spus că primul lot al autostrăzii Lugoj – Deva este în lucru, fiind adjudecat de italienii de la aceiaşi Tirrena Scavi (câştigătoarea iniţială pe lotul doi la Timişoara – Lugoj), dar lucrările erau destul de în urmă faţă de grafic. Înainte de predarea mandatului, la una dintre ultimele vizite în teren, ministrul Transporturilor Alexandru Nazare a constatat că lucrările din teren erau cu mult sub raportările italienilor, prezentate pe un celebru panou pe care procentele erau schimbate cu pixul.

sursa: Tion

OK, sa speram ca nu vor mai fi alte amanari...

udar

#1958
inebunesc frate , nu mai suport, nu inteleg de ce nu se vrea a se face acest lot-2 Timisoara-Lugoj  :bash:
este un lot in care nu cred ca sub el este o comoara de .......$$$$$$$
atatea amanari si atatea contestatii pentru acest lot...............cand am putea avea un A1 aici(Pecica-Arad-Timisoara-Lugoj-Dumbrava)  de cativa zeci de KM legati (peste 100km)...............

:badday:

nenea_hartia

Quote from: udar on June 12, 2012, 07:58:31 PM
inebunesc frate , nu mai suport, nu inteleg de ce nu se vrea a se face acest lot-2 Timisoara-Lugoj  :bash:
este un lot in care nu cred ca sub el este o comoara de .......$$$$$$$
atatea amanari si atatea contestatii pentru acest lot...............cand am putea avea un A1 aici(Pecica-Arad-Timisoara-Lugoj-Dumbrava)  de cativa zeci de KM legati (peste 100km)...............

:badday:
Trebuie să termine UMB Lotul 1. ;)

=========

A apărut primul autostopist pe bypass Arad... :bash:


iuli

Eu am vazut doi si pe Arad-Timisoara  plus destui care isi faceau nevoile de pe banda de urgenta:oops:
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

madad

Quote from: iuli on June 12, 2012, 10:37:06 PM
Eu am vazut doi si pe Arad-Timisoara  plus destui care isi faceau nevoile de pe banda de urgenta:oops:

Apropo de treaba asta, nu era in plan cumva pe traseul dintre TM-AR si o benzinarie + WC?

bogdymol

Ba da, s-a lasat spatiu pentru viitorul spatiu de servicii, dar pana nu se face o licitatie ca un operator sa castige dreptul de a face benzinaria acolo...



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

madad

Quote from: bogdymol on June 13, 2012, 10:06:14 AM
Ba da, s-a lasat spatiu pentru viitorul spatiu de servicii, dar pana nu se face o licitatie ca un operator sa castige dreptul de a face benzinaria acolo...
(...)

Mersi bogdymol de clarificare.

Sti cumva daca licitatia pentru spatiul de servicii este in plan pentru anul asta?

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele