News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 87 Guests are viewing this topic.

alecu26

Pana nu se termina pasajele de pe centura Arad, nu cred ca se risca nimeni la loteria daca stai sau nu ore intregi acolo blocat.

Pe langa tempomat, pe Autostrada sa nu uitam ca TIR_uile pot sa faca si mult mai usor trenulete, in care sa mearga la aspiratie cu consum minim, mai ales cand sunt de la aceasi firma.

Mersul pe DN va fi usor de rezolvat prin prezenta Politiei si aplicarea stricta de amenzi si controale ISCTR. Plus impunerea unor limite de 30km/h prin sate si zone periculoase.
Sau, mai greu de realizat interzicerea traficului mai greu de 7,5 tone pentru cei care nu au treaba in zona.
Drumurile noastre POATE;

SB76UFO

De cateva zile ploua cu mici intreruperi in zona Sibiului, oare cum se comporta lotul 3 SB-Orastie?
"Prostia este eternă și invincibilă"

alm26mm

Ce se întâmplă pe Google Maps, vor sa le facă farse la cei ce vin din  afară de sărbatori ? Au marcat întreaga A1 ca fiind gata, plus A3 cu Gilău Nădășel și Suplacu de Barcău - Borș. Sau poate vor să le arate guvernanților care trebuie să fie prioritățile pe 2015 la Buget , secțiunea Transport rutier...


Viny

Deci... conteaza ca Rus are un vis '' sa circulam de la Sibiu la Pitesti pe autostrada in 2018 .... cum pot sa minta astia in halul asta??? acum cateva zile vin la televizor cu visele lor, si cand pune bugetul pe masa nu baga bani la ce au zis inainte... ii exact ca intr-o afacere cand vb x cu y despre o '' treaba'' si y promite '' treaba'' ca baga bani, x face planuri si pe cand sa semneze , y nu mai vine... teapa  :bash: Nu o sa circulam noi pe nici un Sibiu-Pitesti prea curand... Prosti nu sunt ei, ei sunt smecheri, noi suntem prosti ca ii credem ...

MNU

Sunt incredibili astia... le-au trebuit, cat?... 3, 4 ani ca sa descopere ca Sibiu-Pitesti trebuie facuta imediat? Si, in timpul asta s-au pierdut o gramada de bani (ma refer aici la consum suplimentar, timp pierdut la transport, etc) iar Comarnic-Brasov tot nu s-a materializat.

GabiHd

Pana la urma cred ca drumul de legatura de la Nadlac, va fi pe DJ709J, https://goo.gl/maps/TCbTb pentru ca este mai pe scurtatura, si oricum rutarea pe GPS se va face pe acolo, pt ca e drumul cu mult mai scurt.

De vreo 3 zile ma tot chinui cu acel giratoriu. L-au tot sters editorii indieni, azi e a treia oara cand il refac :bash:

pasadia

Ieri am parcurs toate bucatile din A1 existente intre Sibiu si Arad. Pe lotul 3 se lucra, si pe un sens si pe celelalt, in zona cu probleme (partea vestica a viaductului de la Aciliu). Executau acele coloane, nu am observat insa crapaturi pe sensul meu de deplasare si pe banda a doua (cea care era deschisa).

In partea dinspre Saliste a viaductului, in zona canionului, lucrurile pareau in regula. Versantul nordic arata chiar stabil, cel sudic (cel cu CF-ul) prezenta vreo 2 alunecari minore, insa nu pot spune daca erau recente sau mai vechi. Pamantul scurs insa nu ajunsese pe carosabil si aveau utilaje si in zona respectiva.

In mare nu as zice ca lotul 3 se prezinta prost. Mai valurit mi s-a parut lotul I din Lugoj - Deva. Cel putin asta a fost impresia mea. Cel mai placut mi s-a parut lotul Strabag, cel dintre Orastie si Sebes. Pe Centura Sibiului, la intrarea dinspre Talmaciu, sunt vreo 2-3 gauri zdravene pe prima banda. Si tot la probleme, una grava de tot mi s-a parut podul peste Mures de pe DN79, de la Soimus. Nu stiu daca s-a distrus in ultimul timp, de cand suporta si traficul de pe autostrada, sau era distrus dinainte, insa mi-e mi s-a parut mai groaznic decat podul Prieteniei de la Ruse. Si nu credeam ca e posibil asa ceva...
Si tot apropo de gauri in asfalt, foarte, foarte multe gauri pe DN7 in satul Vetel, cel de dupa Mintia. Si numai acolo, pe lungimea acestui sat. Nu imi dau seama care e explicatia, insa situatia e grava acolo, nu va aventurati cu viteza prea mare cand nu e vizibilitate. 

Intre Ilia si Dumbrava nu se vad prea multe lucrari dar e adevarat ca nici traseul nu e aproape de DN. Doar in zona Abucea se vad lucrarile.

GabiHd

#19613
Podul peste Mures de la Soimus era crapat rau de dinaintea deschiderii A1 Deva-Simeria. Acuma probabil e intr-o stare si mai rea, nu am mai fost cam demult pe el.

alecu26

La vetel incep sa se vada lucrarile de proasta calitate facute de UMB. Cat a fost in garantie repara in veselie la ele. Acum nu mai e in garantie.

Aaa...dar scuze...am uitat ca nu e voie sa ne luam de cel mai bun constructor roman.
Drumurile noastre POATE;

ke

Salutare, am cateva intrebari:

1) Exista vreo benzinarie pe segmentul Sibiu - Deva ?
2) Am citit saptamana trecuta in presa ca deschiderea Nadlac - Pecica este iminenta. S-a intamplat deja ?
3) A inceput amenajarea punctului vamal de la Nadlac ? Banuiesc ca trebuie construite niste gherete si puse niste bariere, cel putin. Imi e teama sa nu ne trezim cu autostrada gata pe ambele parti ale granitei dar sa nu o putem folosi pentru a iesi/intra din tara.
4) Intre Pecica si Arad mai erau vreo 12km daca imi aduc bine aminte iar stadiul de executie era pe la 80%. Din google maps observ ca exista asfalt pe aproape intreaga lungime. Avem vreun termen de deschidere de la constructor ? Parerea mea e ca, cu toata vremea rea, nu are cum sa dureze mai mult de doua luni.

Multumesc in avans.

vladb

#19616
^
1. Daca vorbesti de segmentul de autostrada -> NU
2. Nu
3. Inca nu. Pana termina si ungurii segmentul lor de legatura, teoretic este vreme pentru niste constructii modulare amenajate in spatiile de servicii de la granita.
4. In prima parte a lui 2015 se deschide.

patratel_ro

@ke bine ai venit
citeste si tu vreo 200 pagini din ultimile 300 si o sa gasesti informatii detaliate la toate intrebarile tale  :D

Tavi

Ke, bine ai venit!
Sfatul meu este sa urmaresti in continuare forumul si presa de calitate.
Este foarte posibil ca Nadlac (prin intermediul drumului de legatura de dupa actuala vama si dupa localitate) - pana la Pecica sa poti veni pe autostrada acasa.
Benzinarii? poate la anul ..
Tronsonul maghiar + facititati aferente? Sigur la anul.

marius_ar

A fost anuntata data posibila de inaugurare a lotului 1 + lot 2 pana la nodul Pecica: 18 decembrie.
QuoteAutostrada europeană SE DESCHIDE traficului între Pecica și Nădlac
Constructorii primului lot din autostrada Nădlac-Arad dau asigurări că drumul poate fi deschis circulației în condiții de siguranță chiar de săptămâna viitoare.
Directorul proiectului autostrăzii Nădlac-Arad, Adrian Adler, a declarat astăzi că lucrările au fost încheiate pe lotul I, de 22 de kilometri.
"Au fost finalizate lucrările la corpul autostrăzii, iar de acum se lucrează doar în exteriorul acesteia, cum ar fi la șanțuri, garduri sau poduri. Așteptăm la începutul săptămânii viitoare o comisie tehnică de la CNADNR, care va verifica elementele ce țin de siguranța circulației, astfel încât dacă se primește acceptul, traficul va fi deschis în jurul datei de 18 decembrie", a spus Adler.
El a precizat că, pentru a se putea circula pe autostradă, s-au mai finalizat șase kilometri din lotul II, care asigură legătura cu DN7 printr-un nod rutier existent la Pecica. La capătul de la frontiera cu Ungaria, va exista un alt drum de legătură cu DN7, spre actualul punct de control pentru trecerea graniței.
"Acest drum de legătură are doar două benzi, motiv pentru care propunem ca traficul pe lotul I să fie deschis doar pentru autoturisme. În caz contrar, apare riscul unor blocaje create de camioanele care în mod obișnuit așteaptă în coloană controlul de la frontieră. Luăm în calcul și posibilitatea ca tirurile să circule pe lotul I doar pe sensul spre Arad", a spus directorul de proiect.
Referitor la lotul II, cuprins între Pecica și Arad, Adler a declarat că acesta va fi deschis circulației cel mai probabil în luna iunie, perioadă în care ar urma să fie finalizată și autostrada din Ungaria cuprinsă între Nădlac și Mako.
Sursa: http://www.arq.ro/autostrada-europeana-se-deschide-traficului-intre-pecica-i-nadlac/