News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

istvan78

Quote from: alecu26 on December 11, 2014, 02:29:05 PM
Anul viitor in afara de restantele din anii trecuti si anii astia....cu greu vom deschide ceva. Aa....da...se va deschide Tm-Lugoj 2.

Lotul 2 intre Dumbrava si nodul de la Margina?

C'mon, give me something! Nu pot sa cred ca nici in 2015 nu primim nimic pe Lugoj-Deva...  :((

alecu26

aia da. nu realizasem ca avem nod la Margina. Ar trebui si CNADNR sa puna presiune macar pe aceasta bucatica. Cred ca in acel moment se va inclina definitiv balanta spre ruta pe autostrada.
Drumurile noastre POATE;

istvan78

Da, odata ce poti veni pe autostrada din Vest pana la Margina, traseul pe valea muresului va fi abandonat complet de traficul de tranzit.

Necazul e ca segmentul de la Margina pana la Ilia va deveni un cosmar, pana se deschide si restul de A1. Va fi foarte lent din cauza geometriei drumului, si nici carosabilul nu va rezista ca n-a fost reabilitat primar niciodata. Va fi veselie. Sa speram ca nu dureaza mai mult de un an situatia...

Tavi

^Asta cu cosmarul nu este in totalitate un lucru rau. Va creste presiunea sa nu frece maganu' prea mult cu licitatii intarziate si umplute de birocratie ca sa poata capusele sa conteste pe motiv de sapca. Ma refer la partile nelicitate sau unde vor fi probleme in teren.

mishu77

De la Margina la Cosava e cum e, dar dupa Cosava pana catre Dobra o sa fie o mare veselie pe acolo .....

teocharis

risc sa afirm ca Valea Muresului va ramane traseul preferat de tiristi chiar si dupa deschiderea integrala a segmentului Ilia-Logoj.

mishu77

Dupa ce se deschide integral autostrada nu cred ca mai coboara nimeni de pe autostrada sa mearga pe DN.

horatiu.cosma

Intre Soimus si Arad pe A sunt cu vreo 30-35 mai multi km decat pe DN. A cat timp va fi gratis, la 90km/ora constant, cred ca iesi mai bine chiar si la combustibil(cu tirul), nimeni nu va merge pe DN.

istvan78

#19598
Quote from: teocharis on December 11, 2014, 04:44:05 PM
risc sa afirm ca Valea Muresului va ramane traseul preferat de tiristi chiar si dupa deschiderea integrala a segmentului Ilia-Logoj.
Cand A1 va fi deschisa pe toata lungimea, distanta pe A1 intre, sa zicem nodul de la Pecica si  nodul de la Soimus va fi aproximariv egala cu distanta pe DN7. Mie-mi da 185 Km pe A1 (suma lungimilor loturilor asa cm apare pe acest forum) si 170 Km pe DN7 (zice Gugal).
Crezi ca tiristii vor alege sa coboare de pe A1, sa tranziteze Aradul, si sa se tarasca prin toate satele de-a lungul DN7, in loc sa parcurga 15 Km in plus ca sa mearga pe autostrada cu tempomatul setat la limitare?

P.S. Corectat dupa o verificare.

teocharis

Ilia_Nadlac via DN7: 178 km
Ilia_Nadlac via A1: 221 km
(google.maps)

istvan78

#19600
Cum iti da Gugal distata pt. Ilia-Nadlac pe A1 cata vreme el nu ruteaza pe A1 (complet)? Eu am facut suma lungimilor loturilor asa cum apar in licitatii. Presupun ca alea sunt corecte.
Am adaugat si cei 6Km de la centura Arad la nodul Pecica.

horatiu.cosma

#19601
Pe maps face triunghiul de la Lugoj(10 km de A6+vreo 15 pana la Topolovat), pe care nu o sa ii faca cand se termina Sanovita-Topolovat(16 pe acolo), deci aproximativ 10 km mai putin decat ai zis tu,@teocharis.

istvan78

Quote from: horatiu.cosma on December 11, 2014, 05:12:09 PM
Pe maps face triunghiul de la Lugoj(10 km de A6+vreo 15 pana la Topolovat), pe care nu o sa ii faca cand se termina Sanovita-Topolovat(16 pe acolo), deci aproximativ 10 km mai putin decat ai zis tu,@teocharis.
In plus de asta, si sectorul Dumbrava-Ilia de pe A1 va fi mult mai scurt decat pe DN, pt. ca drumul actual e foarte virajat.

nedcatalin

Avantajul autostrazii va fi ca va oferi spatii de parcare si iti poti programa din timp opririle obligatorii. Ai un traseu clar, fara evenimente neprevazute cum ar fi un accident pe DN care blocheaza ambele sensuri de mers. Sincer eu nu cred ca va mai lua cineva in calcul DN7. Toti transportatorii tipa ca vor autostrazi.

istvan78

Quote from: delacroix on December 11, 2014, 05:21:31 PM
Mai relevant ar fi Ilia(Gurasada)-Pecica.
Ok, dar cat e distanta pe A1? Eu n-o pot calcula si Google nu ti-o da acum.