News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 71 Guests are viewing this topic.

vchira

#1920
mersi nenea_hartia de poze! stie cumva daca toata autostrada intre arad si pecica va fi pe perasament asa sus? mi se pare foarte inalt la poduri!

apropo, eu am fost joi pe centura la arad si pe arad-timisoara si am filmat tot traseul...dar din pacate suportul meu de telefon so cam slabit sii ii cam tremurat filmu asa ca nu o sa il mai pun dupa ce bogdymol o pus un filmulet asa de fain ;) dar ce vroiam sa zic ii ca se lucra la arat-timisoara in destul de multe puncte...nu miscare puternica dar in multe locuri.

Ionut

E inadmisibil ce se intampla pe lotul Romstrade! Pana la urma Romstrade a primit un fel de avans de la CNADNR, nu? Ce naiba au facut cu banii aia?! Nu pot sa-mi explic de ce Alpine lucreaza ca nebunii si Romstrade o lalaie intr-un ritm de nedescris. Au luat banii aia si i-au bagat in altceva probabil. Deci chiar nu inteleg, poate ne explica un cunoscator. Eu as rezilia contractul daca banii aia nu au fost folositi la autostrada. Unde e Boagiu cand ai nevoie de ea.... :ohno:

anacronox

@ionut
romstrade a folosit o parte din bani sa redreseze financiar blue air. cum credeti ca a ajuns o firma care daduse inapoi 75% din flota pentru ca nu mai avea bani de intretinere sa se extinda intr-un timp asa de scurt pe asa multe destinatii. ;)
din interior (de la cei de la lufthansa consulting) stiu ca blue ar fi vrut sa faca la x (una dintre locatiile propuse pentru aeroport in sudul bucurestiului) sa faca un berlin brandenburg dar la scara mai mica.

dar sa revenim la oile noastre. scuze de off topic. thanks tuturor pentru poze. ceva noutati de pe deva-orastie sau de la aciliu?
thanks

Time-and-Space

Quote from: nenea_hartia on June 09, 2012, 04:38:04 PM
Mulţumesc pentru poze şi film, bogdymol.
udar, mulţumesc pentru hartă. :)

Cam aşa va arăta giratoriul de la aeroportul Arad:



mda, pietoni si biciclisti nu exista pe lumea asta, dupa cum au intervenit aici...


bogdymol

^ Adevarul e ca pietoni nu prea sunt in zona aia, dar biciclisti am vazut o gramada care mergeau la Padurea Ceala. Chiar si eu am trecut cu bicicleta pe acolo de cateva ori...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Astazi am reusit sa intru pe centura pe la nodul de la Aeroport, cu toate ca in mod oficial inca e inchis pentru ca e in lucru. In sensul giratoriu se lucra incet chiar si acum, duminica dimineata, iar la intrarea spre breteaua de autostrada erau 2 paznici dar am trecut repede de ei sa nu ma ia la intrebari :D Pozele sunt facut cu telefonul (si nu stiu de ce a facut la rezolutie f. mica :ohno:):

stanga - spre Nadlac
dreapta - spre Timisoara



Vedere de pe pasaj spre sud (Timisoara)...



...si spre nord (Nadlac):



Coborarea de pe pasaj:



Din stanga vin cei care vin de la Timisoara si doresc sa iasa pe la Aeroport, iar eu ma duc prin dreapta spre Nadlac:



Semnele sunt acolo pentru ca inca e inchis nodul...



Pe banda de acceleratie:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

vchira

#1926
am facut un scurt filmulet la trecerea pe la nodul de la pecica

http://www.youtube.com/v/aPliCFq-QBE

bogdymol

Spatiu rezervat pentru 4 benzi... frumos :)
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

tonică

#1928
Multam nenea_hartia pentru updeturi si cum ne tii cat de cat in legatura cu situatia de pe teren.
Am avut de curand un zbor pana in franta si-am reusit sa vaz de deasupra 'situatia' si nu mi s-o mai parut deloc roza. Postez mai intai ceva imagini cu parte din tronsonul deva-orastie...












Ionut

Superbe cadrele, multumesc! :cheers:
Foarte rare sunt portiunile cu asfalt... :(

davyl

Multumiri tuturor acelora care au adus update-uri fantastice (fotografii si informatii): nenea_hartia, bogdymol, tonica etc. pentru a nu enumera decat cativa useri. Am lipsit o perioada si am avut de recuperat "la greu" :).

@bogdymol, care mai este situatia cu lotul lui UMB, langa Timisoara? Se misca tot atat de bine ca inainte sau au lasat-o mai usor? Sa inteleg ca as avea sanse ca dupa 1 august cand ajung in Romania sa gasesc acest lot gata? Ar fi de vis!

@nenea_hartia: multumiri pt superbele fotografii. Bypass Arad arata de vis! Voi putea sa ii arat si eu fiului meu de 11 ani ca avem si noi autostrazi ca in Occident si in Romania (ultima oara n-am reusit sa ii arat ca avem autostrazi si in Romania, caci tronsonul Arad-Timisoara nu era gata, iar pe celelalte autostrazi nu am ajuns inca si cu el).

bogdymol

Nu stiu daca vei putea sau nu sa folosesti lotul UMB. Conform contractului ar trebui finalizat in Aprilie 2013, dar ei se laudau ca in vara acestui an deschid traficul. Cand o sa aflu noutati voi posta aici.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

nenea_hartia

@tonică: splendide pozele, mulţumesc mult!
@ionut: ce voiai să asfalteze, asta? Mare mirare dacă se deschide ceva prin martie 2013 :bash:.
@iuli: mulţam pentru film!
@tonică & davyl: cu plăcere :).

===============

Traseul A1 în zona Săcel (tunel+viaducte) începe să se contureze din ce în ce mai spectaculos. Lotul lui Astaldi va fi o frumuseţe:






- imediat după comuna Cristian Astaldi par să construiască un giratoriu. Probabil pentru camioanele care vor aduce agregate pentru terasamente:





nenea_hartia

Lucrări şi la viaductul de la Aciliu. Impregilo şi Collini s-au apucat şi de alte pile: