Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

rizzuh

La DN1 nu inteleg cocoasa dintre Comarnic si Sinaia, iar la nord de Predeal parca-s cam multe serpentine (si lungi), zici ca e mai greu decat pe DN67C Novaci - Ranca :) (sau DN18)

La DN1A serpentinele sunt marcate aproape de Brasov, cand ele sunt imediat la nord de Cheia.

TibiV

Astea sunt detalii geografice.
Harta este importanta pentru culori, nu pentru exactitatea traseelor.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vancouver

Serpentinele sunt exagerate intentionat, ca sa stie calatorul ca nu e campie pe acolo (la scara la care e harta nu s-ar vedea nici o serpentina, ar arata ca un drum drept sau usor virajat). Dar o sa reanalizez punctele reclamate  :D
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

Dan74

Quote from: vancouver on September 28, 2020, 10:10:06 AM
Aici cele 2 comentarii se contrazic, rog lamurire!
Pai eu am mers pe DJ153 tocmai ca vazusem comentariul colegului si am fost de-a dreaptul surprins sa vad cum arata acel DJ in realitate, poate ca el sa fi mers pe altundeva, deoarece Dj-urile din zona sunt cel putin de verde, ce exceptia aceastuia.

rizzuh

@vancouver @TibiV, putin prea exagerate, asta e tot O:-) In rest harta este foarte utila.

staude6

#2510
Quote from: qew00 on September 21, 2020, 12:54:32 PM[...]
Jud Maramures:
DJ186 - Vadu Izei - Barsana - Albastru
DJ186 - Bogdan Voda - Sacel - se lucreaza. totusi nu mi s-a parut chiar de rosu. Are unele portiuni mai nasoale ce-i drept.

[...]

Cum poti sa spui ca portiunea dintre Vadu Izei si Barsana e albastru?! In primul rand nu exista marcaje pe asfalt, probabil tu trecut ziua pe acolo si a fost ok de condus. In al doilea rand, intr-adevar pe anumite portiuni s-a asternut un strat nou de asfalt, dar au ramas cativa km intregi de drum vechi, denivelat... In fine. Eu zic ca pana nu se aplica marcaje pe asfalt, e de galben (Tin minte ca asa zicea si @vancouver mai demult in legatura cu drumurile fara marcaje)

Din Brasana pana la intrare in Bogdan Voda este asfalat nou neintrerupt (cu exceptia a doua sau trei poduri). Mai departe inspre Sacel nu stiu cum e.

LE: Un update si pt drumul Baia Sprie - Barsana (via Cavnic) se poate face albastru. Drumul e f bun, problema pana acum a fost lipsa marcajelor care s-au sters cu timpul, dar s-au refacut recent

bacovia

Are cineva informatii recente de pe bucata DN 73A intre Sinca si Zarnesti?

Ultima data cand am fost era un drum distrus.

Hercule

Am fost pe acolo la sfarsitul lui iunie 2020 venind dinspre Persani/Sinca. Drumul e praf, petitic si gaurit in special in sate. La intoarcere am preferat sa o luam pe la Brasov-Feldioara. Daca vrei sa scurtezi un drum nu merita dar daca vrei sa te plimbi linistit printr-un peisaj frumos si sa vizitezi manastirea rupestra de la Sinca Veche, atunci e ok.
Deșteaptă-te române!

bacovia


Jordan

Drumul județean DJ251, Tecuci-Matca-Cudalbi-Smârdan-Galați, terminat de asfaltat, marcat etc.

Propun albastru pt tot parcursul.

Observație: Ieșirea din Tecuci, respectiv, intrarea în Galați, sunt degradate, dar lucrările țin de edilii celor două orașe.


alexa_adrian2001

Am vazut ca in ultima perioada DRDP Cluj tot se lauda ca asfaleaza DN 75.
Așternere covor asfaltic pe DN 75, km 69+300, județul Alba
Lucrările se desfășoară pe DN 75, între localitățile Vadu Moților și Mihoești, pe raza de administrare a SDN Alba

https://www.facebook.com/1819247748087054/photos/a.1825213600823802/3754776157867527/

Oare cat s-a modernizat in acest an? As fii curios sa vad harta actualizata cu acest sector.

Granata06

#2516
Acum 3 saptamani am facut un traseu, Buru - Campeni - Albac - Garda de Sus  apoi Garda de Sus - Campeni - Abrud - Zlatna.

Buru - Campeni - la fel cum a fost si pana acum, rau...galben - rosu. 

Campeni - Garda de Sus - s-a frezat din dalele din beton iar apoi s-a asternut un strat de mixtura asfaltica.

Campeni - Zlatna - s-a frezat din dalele din beton iar apoi s-a asternut un strat de mixtura asfaltica insa nu peste tot, sunt unele portiuni la fel de rele, de ex. Dealul Negru intre Abrud si Zlatna daca nu ma insel.

hvm

#2517
DN17 Suceava - Gura Humorului are aceeasi calitate pe tot traseul. Pe harta insa vad ca suprapunerea intre DN2E si DN17 este marcat cu galben. Acolo trebui pusa aceeasi culoare ca si DN17. In rest DN2E de la intersectia cu DN17 pana la Marginea e bine galben.

Presupun ca e Verde si nu Albastru fiindca are cateva zone cu denivelari pe cateva sute de metri intre Suceava si Gura humorului. Intre Gura Humorului si Campulung Moldovenesc mie mi se pare similar cu Motca - Spataresti - Gura Humorului ca si calitate. Nu sesizez diferenta. Fac des traseul intre Iasi - Targu Frumos - Pascani - Motca - Spataresti - Gura Humorului - Frasin (Frasin este la vreo 10 km dupa GH). Parintii mei sunt de acolo din zona. Am mers si la Suceava si Campulung pe DN17 in aceasta vara.

In concluzie mi se pare ca are aceeasi calitate pe majoritatea traseului Iasi-Targu Frumos si Motca - Campulung. Eu as vota pentru albastru.

Legat de Suceava - Gura Humorului (din cate imi amintesct) are cam aceeasi calitate cu Gura Humorului - Campulung mai putin 2 sectoare de cate 200 (destul de denivelat - datorita infiltratiilor de umezeaza in baza probabil s-a tasat si a si alunecat putin pe o banda de mers fiind apoi carpit de mai multe ori prin adaos de asfalt) si respectiv 400 de metri unde este partial valuri (as spune ca aici s-a tasat inegal). Aceste sectoare au avut probleme de cand a fost modernizat tot Suceava - Cluj.

O sa revin cu observatii azi/maine printr-un Edit fiindca merg la Frasin in aceasta seara.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

gsimon

E picat serverul sau siteul pe pe OSM?  :-[ aparent pagina nu e functionala..

rizzuh

A obosit si el. I-am dat un restart si s-a dezmeticit :)