News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Light

#2910
Confirm, am parcurs și eu ruta DJ142+DJ151B și este chiar foarte bună.
Însă aș propune ca o parte din DN14A să fie marcată cu galben, mai exact partea din intravilanul municipiului Târnăveni. În multe locuri asfaltul este vălurit, există denivelări, iar canalele nu sunt la nivel. În special în această zonă asfaltul este vălurit chiar tare, pe Google StreetView nu se observă atât de bine, însă acolo mașinile încetinesc mai mult decât e necesar, din cauză că s-a lăsat dealul. Mai este și trecerea la nivel cu calea ferată , care este sub orice critică. Dacă nu o traversezi cu 5-8 km/h din cauza dalelor și a asfaltului care s-a lăsat, riști să faci o vizită la service. Sucursala Regională de Căi Ferate Brașov a promis de mai multe ori să reabiliteze acea trecere la nivel, însă ultima oară când am fost pe acolo (în urmă cu o lună) era tot așa.

mopy

Stie cineva care e starea drumurilor:

DJ135 Targu Mures - Sarateni (Sovata)
DN11B Cozmeni - Tg.Secuiesc
DN11C Bixad - Baile Balvanyos - Tg.Secuiesc
DN2D  Tg.Secuiesc - Focsani
DN23  Focsani - Braila
DN22  Braila - Isaccea - Tulcea

dumbravaandrei

#2912
DJ135 Targu Mures - Sarateni (Sovata) - cred ca ai vrut sa scrii 153. Drumul e OK , desi sincer prefer drumul prin Acatari (DJ151D), ca e mai lat si mai "intins".
DN11B Cozmeni - Tg.Secuiesc - Drumul e ok, s-a asfaltat anul trecut pe serpentine, chiar un drum frumos de vacanta..
DN11C Bixad - Baile Balvanyos - Tg.Secuiesc - De la iesire din Bixad si pana la cam 3 km dupa Balvanyos e din placi de beton, nu m-as incumeta pe acolo decat daca e musai.
DN2D  Tg.Secuiesc - Focsani - Drum excelent. Unul din cele mai faine drumuri din Romania. Si din cele mai bune.
DN23  Focsani - Braila - N-are gropi, dar mai are petice si valuriri. N-as ocoli prin alta parte, dar grija ca sunt multe cadavre de animale pe drum si nu recomand sa mergi cu stomacul plin pe el.
DN22  Braila - Isaccea - Tulcea. Drumul e bun, dar ingust. Daca n-ai treaba la Isaccea, mai degraba mergi prin Macin-Izvoarele.

Razvan.M

Stie cineva starea drumurilor:
DN57 Orsova-Molodva Veche
DN57B Oravita-Iablanita
DJ571 Moldova Noua-Ciclova Romana?
Multumesc

Hercule

#2914
@dumbravaandrei DJ153 e Reghin - Eremitu - Sovata. @mopy a scris corect DJ135 Tg Mures - Sarateni.
DJ135 e bun, mai putin circulat si mai scurt cu 10 km decat prin Sangeorgiu de Padure. Pe relatia Tg Mures - Sovata eu il prefer de fiecare data.
Deșteaptă-te române!

neobluenet

Pe DN 57 in zona localitaii Berzeasca au cazut bolovani de pe versant. In momentul de fata se lucreaza la stabilizarea lui prin detonare si curatare. Se lucreaza de cateva luni acolo, tot pun cei de la CNAIR pe Facebook filmulete cu lucrarile. In rest DN 57 pe malul Dunarii este destul de bun, cam de verde as zice eu. Cel mai bine este sa mergi inspre est incepand cu ora 17-18 pentru ca ai soarele in spate si lumina la ora aceea pune in valoare peisajul.

kamikaze96

#2916
^^

Se lucrează putin la iesire din Livezeni, iar in Miercurea Nirajului mare atenție la trecerile de pietoni, sunt construite direct ca damburi, dar la o înălțime mult mai mare decât in Tg Mures/Cluj etc.

kamikaze96

#2917
@Razvan.M

DN57 are porțiuni destul de slabe, la iesire din judetul Mehedinți, iar cum spun si colegii, "oficial" este inchis din cauza alunecărilor.

DN57B este foarte ok, dar depinde de unde vrei sa vii/mergi, spre Reșița nu merita, au făcut  DJ581 ca in palma si scurtează foarte mult, iar daca vii din Cazane, la fel, nu merita drumul prin Iablanita, tot pe Clisura Dunării e mai bine.

DJ571 e catastrofa, dar nu vine din Ciclova ci Nicolint (Ciuchici) pana in Sasca Montana e ca dupa război, dupa e macadam, de la Carbunari in jos spre dunare chiar deloc recomandat, drum forestier.
Din Sasca se poate merge direct spre Ciclova/Oravita prin Potoc, acolo drumul e mai acceptabil, dar ingust, si cu destule gropi.



Duta C

Bună seara!
DN 75 porțiunea : Arieseni-Vartop-Nucet-Stei este de verde toată. Bucățile de galben nu sunt valabile.
DJ 764A porțiunea : Beiuș-Budureasa este de albastru! Este impecabila. Asfaltata de curând, mai au marcajul sa-l facă!
Maine plec mai departe din Stana de vale și va dau de veste! :)

Duta C

#2919
Am revenit !
DJ108C : Calata-Buteni-Margau-Scrind Frasinet-Rachitele este de albastru.S-a asfaltat cam 95% din drum,asfalt ca in palma. Se mai lucreaza la 4 sau 5 podete ( se refac de la zero)unde sunt cam la 70%.
DN1R :Calata-Huedin parerea mea este  tot albastru . Asfaltul ca in palma !
DJ763: Din DN76 pina la inersectia cu DC252 este de albastru.Este impecabil asfaltul!
 Cam atit din concediul pe anul asta ! Sper sa fie de folos informatiile de mai sus! :)

Adrian.TM

Pentru cei ce doresc să meargă în Serbia, prin P.T.F. Foeni:

DJ 593 Timișoara (Intersecție DN59-Șag)-Peciu Nou: Bun spre Foarte bun,mai sunt câteva petice ici și colo, dar sunt rare;
DJ 593 Peciu Nou-Foeni (intersecție cu DN59D)
DN 59D Foeni-P.T.F. Foeni- Slab, te zdruncină un pic, drumul deja e criblură...Halal impresie pt intrarea in țară!

mopy

Stie cineva care e starea drumului DJ153 Reghin-Eremitu-Sovata?

dumbravaandrei

Verde spre albastru. Am fost acum o saptamana pe traseul ala.

nasty

DN 67C - Transalpina, în continuare un șantier pe care nu lucrează nimeni. Păcat, peisajele sunt splendide, pasul Urdele, cel mai înalt din țară, 2145 m!
Viteza lumitată la 30 km/h, deci nu-ți sar roțile la o mulțime de praguri de petice de asfaltări intermitente:

https://youtu.be/FJysgqz0ac8?si=CbDQHGDbSCjL3pMt

filippasteur

Buna ziua tuturor
Am ajuns, "multumita" maps.google.ro pe DJ 381 in CT pe ruta Movilita-Potarnichea-Baraganu si de acolo in Lanurile (pe maps apare ca DC 20)
Impresii:
Movilita-Potarnichea : verde;
Potarnichea-Baraganu : mizerabil!
Baraganu-Lanurile : verde.
Eu nu am aplicatia si nici priceperea sa trec aceste informatii pe harta. Daca se considera ca sunt informatii interesante, rog un coleg forumist sa le transpuna pe aceasta harta (nu de alta, dar cred ca era mult mai bine sa fi mers de la Movilita la Lanurile prin Topraisar). Multumesc!