News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

nasty

DJ 203 E, Padina- Rușețu ( jud Buzâu) roșu, un drum impracticabil!

https://youtu.be/6kXrIQPNoDk?si=_GQ0G-u1Uw1m4z3Q

Drumul este o scurtătură spre Brâila în Càmpia Buzăului, cerută reabilitarea lui de cei din zonă.
Paradoxul este că la Consiliul Județean Buzau apare ca fiind asfaltat și nu se mai pot aloca alte fonduri!
S-a început o asfaltare pe capetele de la Padina si Rușețu de câte 1 km în 2017 și apoi nu s-a mai făcut nimic. Posibil o hoție prin care s-au furat fondurile de asfaltare. Ar trebui sesizat DNA, parchetul, mass-media de investigație!

rota

A incercat cineva varianta asta pt Valea Oltului? pare drum forestier/comunal. Mai sunt si alte variante?

Am facut 9 ore ieri intre Sebes si B, incredibil
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

naivu

#2927
^la limita dintre județe sunt câțiva km de drum de pământ cu șleauri. Dacă te prinde ploaia, acolo rămâi!
https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=2.msg391088#msg391088

korodilu

Recent am facut drumul Cluj-Dorohoi.
DJ172F - Dej - Beclean - Albstru judetul cluj, Verde ce tine de judetul Bistrita ( sunt plombate toate gropile )
DN-17 - dupa Beclean pana pe la Sieu-Magherus nu mai e de albastru, merge spre verde ca incepe sa se degradeze stratul de uzura.
DN-17 - Zona localitatilor de dupa Bistrita spre Piatra Fantanele are portiuni unde nu mai e de albastru.
DN-17 - Zona Tihuta ce tine de judetul Suceava a devenit albastru pana la Vatra Dornei. Pare asfaltat recent.
DJ208D Suceava - e minim verde aproape tot, mai putin de la trecerea de peste parau (in zona La Salcami), unde e galben, pana la intersectia cu DJ208U,la intersectia spre Mitocasi
DN29A - judet Botosani, e de galben zona de dupa intersectia spre Manastirea Gorovei spre pana spre iesirea din padure. E o zona unde de fiecare data se lasa aslfatul.
DN29A - strada 1 Decembrie Dorohoi, verde spre galben, lucreaza in zona, canalele sunt ridicate peste nivelul strazii

dr4qul4

#2929
ala e fostul DN7D. La limita dintre judete e nasol rau, dar nici dupa nu e mai bine. Mai degraba iesi pe Valea Baiasului, ca spre Caineni (cum e pe harta) mai are si alte portiuni neasfaltate.
Chiar si in zonele asfaltate, configuratia drumului nu permite o medie mai mare de 40-50km/h.
Nu va aventurati fara 4x4 in perioada asta! Si nu va aventurati noaptea ca aveti sansa sa va rataciti.
Nu e nici macar forestier, pentru ca nu se cara lemn pe acolo (ala vine dinspre Negoiu). E doar un drum pentru carute folosit mai nou pentru off-road.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

gsimon

@rota, mai sunt ceva lucrari pe valea Oltului? si eu trebuie sa fac saptamanile viitoare un drum spre Bucuresti de la Cluj si ma apuca groaza..

cavver

#2931
Se mai lucreaza inca imediat dupa boita la consolidarea unui perete de stanca. Cei care opresc traficul au prins experienta si lasa cam 10 minute fiecare sens sa treaca , asa ca poti sa te astepti la 10-20 de minute intarziere. Daca folosesti waze ai o estimare f buna a timpului de parcurs in aplicatie.

rota

^Cu tot cu lucrari, am prins 2 accidente la dus si 3 la intors, 2 ore am stat blocat in trafic pt cisterna asta:

Next time, am sa incerc varianta prin sate, cei care au venit dupa mine au mers pe acolo si au ajuns mult mai rpd
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

kamikaze96

#2933
@rota
Nu ai pe unde, e macel, nu știu ce spui de prietenii tăi prin sate, toate satele din valcea sunt legate la valea oltului perpendicular, Dn7A e singurul drum național de pamant, DJ-urile nu duc mai departe de limita vâlcii,nu se recomandă o astfel de scurtatura decat vara, cu jeep, pentru plimbare, ca timpul e simțitor mai mare.

Singura varianta la Valea Oltului e Valea Prahovei din păcate

trex

Quote from: ARO on November 19, 2023, 01:48:56 PM6. Cluj - Hida sau Romanasi - Jibou - Ulmeni - Baia Mare sau Satu Mare (aceasta varianta este din ce in ce mai des folosita de la Cluj spre Baia Mare pentru ca evita DN-ul aglomerat spre Dej si tranversarea Dejului iar tranzitul se va intensifica pe aceasta varianta o data ce sectiunea A3 Nadasel - Rominasi va fi data in exploatare)

Cum sunt aceste bucati de drum? In special Romanasi - Jibou - Ulmeni - Baia Mare, este drum ok, practicabil?


trex

Quote from: rota on November 06, 2023, 04:17:31 PM[...]
Am facut 9 ore ieri intre Sebes si B, incredibil

Valea Oltului am facut-o in Noiembrie de 8 ori dus si 8 ori intors. Este absolut oribila circulatia la orice ora. Daca prinzi si o ploaie, aduni dealul negru si lucrarile de la Bascov, nu ma mira ca facem 9 ore de la Sebes la Bucuresti. Este absolut oribil.

pasadia

@trex da, este cat se poate de ok. Asfaltat, marcat, destul de liber. Ok, poate nu e cea mai mare latime a benzii sau nu ai un acostament cat de cat ok, dar nu vad nici un motiv pentru care sa nu il folosesti. Dar te poti lamuri si de pe Street View.

Leo-Ph

 S-a redeschis DN17B în zona Holda-Crucea? Conform imaginilor Google Maps din Oct 2023 pare sa fi in regula


Florin Cojocaru

Mai există vreo speranță de actualizare a hărții de pe prima pagină?

străbăturn

Eu mă întreb dacă datele ăstea pot fi puse peste openstreetmap, sau integrate (daă nu sunt, nu știu)