Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 12 Guests are viewing this topic.

Cetatean

Un alt motiv pentru diferenta mare de pret e faptul ca ei nu prea au subcontractori (probabil doar partea de utilitati si anumite lucrari specifice,Zublin), lucreaza 12-14 ore pe zi si au deja echipe specializate in realizarea lucrarilor. Si-au optimizat costurile avand experienta multor km de drum construiti. Multe utilaje cel mai probabil amortizate.
Sincer eu ma bucur, au dat dovada in multe locuri ca pot. Sper sa le iasa manevra si sa aibe bani sa duca atatea lucrari. Succesuri!

horatiu.cosma

Singura șansă a celor de pe locurile 2/3 e să conteste oferta UMB, instanța să le dea acces la ea și ei să găsească vreo hibă acolo. Aș zice că nu, Nurol ia ceva pe A0 și China Railways PiSi4 și cred că sunt mulțumiți pe moment.

MihaiD

Cea mai bună veste când ia cineva gen UMB e că putem fi siguri că lucrează, deci vedem facturi, adică absorbție de fonduri europene. Nu am găsit acum rapid cât ar fi strict finanțarea pe fonduri europene %, în afară de cheltuieli neeligibile și cofinanțare, pe proiectul ăsta, dar sunt niște sute de milioane de euro de care putem fi siguri că îi absorbim cu UMB. Din punctul meu de vedere, să ia aici, apoi să ia grupat pe A3 și apoi să vină pe A7. Sunt șanse mari ca tot ce ia UMB pe DX aici și pe A3 să fie gata înainte de orice pe A0. Sper să ajungem în punctul ăla în care stăm liniștiți cu absorbția, tragem tot, și ne gândim cum să facem peste de la bugetul de stat.

horatiu.cosma

Au trecut de Guvern exproprierile pentru tronsonul 4. Hotarirea 469/2020.

tom_sawyer

Pentru Tronsonul 3, HG-ul e in dezbatere publica:

Proiectul de Hotărâre a Guvernului privind declanșarea procedurilor de expropriere a tuturor imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național "Drum Expres Craiova – Pitești și legăturile la drumurile existente", Tronsonul 3, aflate pe raza localităţilor Valea Mare, Priseaca, Scornicești, Optași - Măgura, Tătulești, Colonești și Bărăști din județul Olt

Data publicării: 25.06.2020
Data limită pentru primirea de propuneri/observaţii: 06.07.2020

MT

Ionut

Quote from: tom_sawyer on May 20, 2020, 02:16:11 PM
^^^ În plus, în luna iunie, pe lângă loturile din Autostrada Transilvania, dacă nu vor fi contestații, pot fi semnate contractele de proiectare și execuție pentru tronsoanele 3 și 4 din Drumul Expres Craiova - Pitești, potrivit lui Lucian Bode.

economica.net

Quote from: Ionut on May 20, 2020, 02:23:36 PM
Vrabia mălai visează. Ei nu au dat câștigătorii și promit semnarea contractului în 45 zile...... Bode ăsta e un măscărici.

Inca una mica bucata promisiune! Ah nu, stai, semneaza maine!

myid


razvan96

Da, maine dimineata e vizita pe santier si o sa le dea marea veste "surpriza" ca au desemnat un castigator si pe L4. Chiar au mers rapid cele 2 licitatii. 4 luni de la depunerea ofertelor pana la desemnarea castigatorilor desi au fost multe oferte.

tom_sawyer

#2258
Programul oficial de pe site-ul Guvernului, totusi nu spune nimic explicit de vreo semnare (si oricum, nu trebuie sa treaca 10 zile pentru contestatii dupa evaluarea financiara?):

30 Iunie, Ora 09.00
Vizita premierului Ludovic Orban la șantierul Drumului Expres Craiova-Pitești

- Participare la prezentarea proiectului Tronson 1 (Șantierul Drumul Expres Craiova-Pitești, Lot 1, km 17)

- Participare la prezentarea lucrărilor la șantierul Tronson 2, urmate de declarații de presă în jurul orei 10.00 (Șantierul Drumul Expres Craiova-Pitești, km 44 (balta Milcov)

(Județul Olt)

Participă ministrul Transporturilor, Lucian Bode, și ministrul Economiei, Virgil Popescu

gov.ro

razvan96


florin74

Dar un anunț privind câștigătorul pe lot 4? Asa zic sticletii...  :lol: Sa vedem ce se va întâmpla...

voicul

Deci lucrurile sunt clare pana acum:
Semneaza sau nu semneaza.
Anunta sau nu anunta castigatorul pe L4.  :lol:

horatiu.cosma

Mâine anunță că UMB e câștigător și pe tronsonul 4. Tronsonul 3 nu poate fi încă semnat că nu a trecut perioada contestațiilor și sunt semnale că "oblicii" s-au înfierbântat.

Ionut

Eu nu va inteleg uneori. De unde Doamne iarta-ma ati scos-o voi ca semnează azi?! Eu eram ironic. Evident!

razvan96