Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

11 Members and 30 Guests are viewing this topic.

oneLess

după mine , începutul montajului de predale peste fiarele de la Olt
înseamnă că au trimis sudorii la Olteț  :D
...

dr4qul4

multumim pentru filmare.
Nu pot sa nu remarc:
- la 4:54 casele sunt practic lipite de DX. Dar fiind subtraversare nu au probleme cu drumuri de acces.
- la 6:25 pasajul peste DX nu este perpendicular. De fapt cred ca este la unghi de aprox 75%. Si nu are pila mediana. asadar se poate.

PS. Bine ca nu sunt victime. Grinda si basculanta se pot inlocui.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Archi

Quote from: Saber on October 05, 2021, 10:36:33 AM
Nu am cunostintele necesare, insa cred ca grinda aceea s-a rupt cam usor de la cadere. Oare structura ei a fost bine calculata?

Acelasi lucru s-a intamplat si pe A10 la Teius acum un an jumate aproximativ, s-au rostogolit grinzile si au cazut, iar ele s-au rupt in bucati. Din discutiile de atunci tin minte ca grinzile sunt facute sa preia foarte multa forta dar doar intr-un singur ax, daca se aplica o forta din lateral precum rostogolirea grinzii acestea sunt mult mai sensibile, acest scenariu nefiind posibil dupa finalizarea si suprabetonarea podului (cand toata structura va lucra impreuna ca un monobloc iar fortele laterale pot aparea cel mult la cutremure).

paulmare

Archeus poza aia merita sa fie wallpaper, asteptam filmarea :)
Daniel multumim de filmare, la Oltet au inca doua segmente pe fiecare cale, o gramada de sudura, si aici monteaza totul pe palee nu la sol si sa ridice o cale intreaga cum au facut cu tablierul central la podul peste Olt, o gramada de munca grea si migaloasa, poate o sa se simta ca au terminat la Olt si vor lucra totii la Oltet


jalemare

Nici grinzile nu trag cu cei de la Tirena  :(
Bine ca nu sunt victime!


daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson1 Tirrena Grinda Cazuta Pe Camion 05102021


paulmare

^ tarzanii astia cu benele ridicate, nu o sa dispara din pacate
a fost un accident acum ceva ani pe dn1 spre ploiesti cu unul care a lovit o pasarela, pasarela a cazut si i-a omorat pe unii total nevinovati de pe contrasens, soferul a scapat bine mersi
pe A3 la intrarea in Bucuresti, unul cu bena ridicata sub linia de inalta tensiune a reusit sa isi dea foc la camion care a ars ca o torta, din fericire doar camionul a fost singura "dauna"
pe LD4 la Lilieci, un sofer de pe un cap tractor cu bena pe 3 axe cu bena ridicata sub linia de inalta tensiune l-a omorat pe tatal lui tot angajat la UMB, care voia sa il ajute
asta de acuma e primul sofer inconstient care umbla cu bena ridicata si ne miram cum a scapat 

^^ grinda cred eu ca a fost foarte bine calculata, nu i-a dat nimeni structuristului tema asta, sa nu se rupa daca e lovita cu o bena ridicata si pica peste un camion condus de un zapacit
Poti sa calculezi daca esti fanatic - grinda asezata pe cele doua reazeme o sa fie "incovoiata" de o forta taietoare (gravitatia, bat-o vina), o incarcare permanenta data de suprastructura podului si una variabila data de trafic, apoi poti verifica - vant lateral, poti calcula acoperire cu beton sa aiba rezistenta la incendiu ceruta daca trebuie asa ceva - dar nu cred ca e nicaieri in eurocod cum se calculeaza sa reziste la caderea de pe neoprene peste cabina unui camion   


zuma80

Bravo R@du, felicitări pentru promptitudinea arătată!
Exista ASFALT pe podul de la Olt!  :gj:
Pentru A6!


EugenRo

#5170
^ +1 R@du Exceptionala perspectiva  :cheers:


davyl

Multumim din suflet @daniel si @Radu pentru minunatele filmari!

@Radu, ce balet minunat la asfaltare! Si mai ales, cum spunea si @zuma80, exista ASFALT pe podul de la Olt!!! Asta da supriza! De aceea spunea @archaeus ca ne va posta niste fotografii suprinzatoare mai pe seara! El vazuse asfaltul! :)

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson 2 Lot2 UMB Piatra Olt Valea Mare 02102021


paulmare

R@du multumim - super filmare - multumim

zuma80

Avem asfalt pe Podul de la Olt, dar nu avem metal la Găneasa și nici captul T2 cu T3 atacat ce este necesar deschiderii... :-[ >:(
Pentru A6!