News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 13 Guests are viewing this topic.

horyatm

Legislația e foarte clară, nu e deloc interpretabilă.

Art. 49

(1)Limita maximă de viteză în localități este de 50 km/h.

(2)Pe anumite sectoare de drum din interiorul localităților, administratorul drumului poate stabili, pentru autovehiculele din categoriile A și B, și limite de viteză superioare, dar nu mai mult de 80 km/h. Limitele de viteză mai mari de 50 km/h se stabilesc numai cu avizul poliției rutiere.

(3)Pe anumite sectoare de drum, ținând seama de împrejurări și de intensitatea circulației, administratorul drumului, cu avizul poliției rutiere, poate stabili și limite de viteză inferioare, dar nu mai puțin de 10 km/h pentru tramvaie și de 30 km/h pentru toate autovehiculele.

(4)Limitele maxime de viteză în afara localităților sunt:

a)pe autostrăzi - 130 km/h;

b)pe drumurile expres sau pe cele naționale europene (E) - 100 km/h;

c)pe celelalte categorii de drumuri - 90 km/h.

archaeus





Zona Ghercesti, nu stiu detalii. Poze preluate de pe un grup de trafic local.


archaeus


KnX

Doamne feri'!!!

M-am tot gândit cum a fost posibil să se întâmple așa ceva. Și mi-am imaginat că amețitul de șofer a plecat în grabă cu bena ridicată, a lovit grinda (care nu era definitiv fixată), camionul a avut un recul după impact, iar apoi grinda a căzut peste camion.
Dacă mai era în cabină (foarte posibil), șoferul ăla nu cred că a mai scăpat cu viață.

elphax


archaeus



Teaser :)
S-au apucat de predale. Din aer arata senzational, o sa fac postare dupa masa!

Sealand01

Soferul este bine, cel din dreapta are rani mici

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson 2 Lot1 UMB Bals, Piatra Olt 02102021


b1

Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.
--------------------------------------------------
Un pic de istorie 1, un pic de istorie 2, un pic de istorie 3, un pic de istorie 4, un pic de istorie 5, un pic de istorie 6, un pic de istorie 7, un pic de istorie 8, un pic de istorie 9, un pic de istorie 10 (Nou)

oneLess

#5155
filmarea lui @daniel321 începe , de fapt , nu de la Balș
ci dinainte de Balș , fix de la conexiunea cu T1
după Robănești (dinspre Craiova)
adică filmarea începe de la Km 0+0 al lot 2
(măsurat virtual evident dinspre Craiova spre Pitești)
primii metrii neasfalați din video fac parte din T1 , sfârșit de T1
nodul de la Balș apare pe la minutul 1:15

Sealand01

In afara de pod, in 2 saptamani e gata

oneLess

poza lui @archaeus bate orice filmare
asta aștepta toată lumea
și sigur e mai recentă de sămbătă 02 oct

Saber

Conform GdS soferul e bine. https://www.gds.ro/Local/2021-10-05/urmeaza-sa-fie-construit-pe-drumul-expres-craiova-pitesti-pe-centura-de-nord-spre-ghercesti-s-a-prabusit-direct-peste-o-basculanta/
Nu am cunostintele necesare, insa cred ca grinda aceea s-a rupt cam usor de la cadere. Oare structura ei a fost bine calculata?

archaeus

#5159
@oneless e de acum o ora ;)
@sealand e belea la subtraversare, mai e destul de lucru. La Oltet mai e si mai mult, trebuie sa se alinieze multe planete sa fie gata anul asta.