Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 17 Guests are viewing this topic.

GAC

La ideea cu transbordarea grinzilor pe CF ma-m gandit si eu, ca idee de rezerva in cazul in care podul peste baraj nu ar fi putut duce sarcina... dar ar fi fost complicat.
Intrebarea mai buna este daca au sosit aparatele de reazem. La cum se misca UMB, vor termina curand pilonii. Chiar si acum sunt multe rigle cu cuzinetii pregatiti. Nu m-ar mira sa ne aduca iepurasul grinzile montate la est de Olt.

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson 2 UMB Lot2 Pod Peste Raul Olt Si Balta Milcov 25032021


daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson2 Lot2 UMB Fabrica De Grinzi  25032021


hit_man_dany_el

Am trecut prin zona unde Tronsonul 1 traversează DJ641 si vad ca au adus cateva armaturi pentru piloții forați ai podului. Sa speram ca incep lucrul mai in forta. Si pe zona din apropierea centurii au inceput sa se strângă câțiva oameni..

ion59

Din ultimile imagini filmate, multumim daniel321, sa intelegem ca se pregatesc de ridicarea de grinzi?

GAC

Excelenta treaba +1;
Vad ca au aparut si niste aparate de reazem pe cuzineti, toate sansele sa ne aduca si iepurasul catolic niste grinzi montate...

archaeus

Pai daca vor sa termine pana la sfarsitul anului ar cam trebui sa se apuce de ridicat.

Sealand01

Am fost eu azi la nodul de la Ghercesti si intersectia cu centura de nord, 4 oameni la nod, 0 la pasaj, vinerea ora 15:00
In schimb am observat ca au avansat considerabil cu sapatul si daca vor sa continue mi se pare cam obligatoriu sa inchida drumul, deja nu mi se mai pare safe, dupa prima curba ai stanga dreapta sapat la metrii buni, din pacate n-a interesat pe nimeni de o varianta alternativa si anume drumul pe la aeroport, drumul respectiv ar fi trebuit facut oricum, nu doar pt ca se face dx acum, pt ca se va merge mult pe el

Skynick

Grinzile astea o sa fie mai greu de transportat decat au fost de facut.

gxg29

E posibil sa goleasca barajul si sa faca o revizie cei de la Hidroelectrica timp in care vor putea trece linistiti Oltul inclusiv ridicarea pilelor din albie.

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson 2 UMB Lot2 Pod Peste Raul Olt Si Balta Milcov 26032021


hit_man_dany_el

Ar fi interesant sa mai vedem si o filmare de pe fiecare tronson in parte, pe toata lungimea, ca sa vedem unde sunt punctele critice
Pls! :)


gxg29

#3508
Interesant este fi faptul ca au depozitat componentele metalice pentru tablierul metalic pe malul stang al Oltului.....dar si faptul ca depoziteaza grinzi de beton pe malul drept cam in aceeasi zona.

gxg29

#3509