[B] Semaforizarea si sistemul de management al traficului rutier in Bucuresti

Started by Ionut, November 08, 2018, 08:46:50 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Cristi N

Nu e mai rapida varianta pe Petricani? Am impresia ca s-a scurtat semnificativ coada, aproape ca a disparut pe sensul asta, in schimb pe sensul spre N e jale dimineata.

voicul

Cand am intrat eu, dar si in alte zile, coada este cam pana la Aleea Ștrandul Tei.
Raspunsul este da, in astfel de cazuri (plin pe Gherghitei, plin pe Colentina) este mai rentabil sa o iei pe Petricani, mai ales daca ai treaba spre Victoriei.

Am inveti "the slow way".  :lol:

Pe de alta parte nu stiu de ce pana in februarie Petricani a fost mai mult gol seara si dintr-o data s-a aglomerat. Nu stiu la ce semafoare au lucrat sau ce au facut.

Abia astept FDG gata!

panzer

O astepti degeaba. Tot "parcare" va fi ca si pana acum. Doar ca mai lata!

Si pe mine Waze ma duce diferit de la zi la zi. Venind de pe A3, cateodata ma scoate in Gherighitei, altadata in Petricani la semafor. Mai des in Gherghitei.

PS: a observat cineva ca ne-am intors in vremea Videanu? 2 randuri de borduri una peste alta, chiar in rond la Colentina - Dna Ghica?

Earthchild

Daca ne intorceam pe vremea lui "Bordureanu", era bine. 90% din modernizarile liniilor de tramvai au inceput si au fost terminate pe vremea lui Videanu. Dupa aia, nimic, in afara de Pantelimonul lui Oprescu in ...8 ani si tot neterminat.

panzer

Poti sa adaugi la Oprescu si "performanta" de a construi 1 tramvai/an. Si o mie de altele, dar de ce sa ne amaram.

soldy82

Sistemul de semaforizare s a schimbat pe soseaua Colentina. Au aparut si 2 sau 3 semafoare noi:
- la trecerea de pietoni de la Suveica;
- la iesirea din Andronache in Colentina;
- plus inca un semafor pe Andronache, la trecerea de pietoni de la Mega Image.
Cel din urma e gandit prost, parerea mea. Cei ce vin de pe Andronache au semafor la Mega Image si pe urma, in nici 50metri, inca un semafor la iesirea in Colentina.

voicul

Stiam ca e grav, dar nu am asteptam sa fie asa !!!

Facand acest traseu am reusit sa prind pana la Universitate TOATE, adica 100%, tot ce misca, fara excepti, DECI incredibil dar adevarat, dar chiar TOATE semafoarele pe ROSU !!!. (14 sunt pana in Romana)
La Universitate am reusit sa trec DOAR de 1, UNUL singur, pe verde si dupa iar rosu pana in Romana.

Multumesc celor care se ocupa de sincronizarea semafoarelor.

La fel de interesant: acelasi traseu facut peste 3h a iesit cam un 50 - 50% (verde cu rosu).

Hef

Astazi nu functiona semaforizarea la A3 cu Petricani. O minunataie. Petricani e cu prioritate.

voicul

Oras pustiu si eu am prin 7 semafoare pe rosu, unul dupa altul! !!! !!!
Probabil il prindeam si pe al 8-lea dar cu slalom si mers accelerat l-am fentat.
Dupa care din urmatoarele 4 doar 1 am prins pe verde  >:(

Ionut

Eu am mers foarte bine azi. Dar intr-adevar, in multe zone e frustrant sa vezi sincronizarea inexistenta a semafoarelor... :(

rota

Lucrari de modernizare a sistemului de semaforizare din zona Piata Victoriei.

Primaria Municipiului Bucuresti, prin Administratia Strazilor Bucuresti, a demarat lucrarile de inlocuire a fibrei optice pentru semaforizare, in zona Piata Victoriei din Capitala. Acestea sunt realizate de Compania Municipala Managementul Traficului Bucuresti si vor fi finalizate in data de 6 septembrie 2019.
Precizam ca, din acest motiv, comunicatia de fibra optica cu anumite intersectii din BTMS va fi intrerupta pe urmatoarele artere: Stefan cel Mare, Mihai Bravu, Liviu Rebreanu, Colentina, Iancului/Pantelimon, Calea Victoriei, Regina Elisabeta, Pasaj Basarab, b-dul Magheru, Pache Protopopescu, Calea Mosilor.

Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

voicul

Multumesc PMB pentru un sistem de management unic in lume: sincronizarea semafoarelor pe verde! Da nu oricum, ci: 1 cu 3 cu 5 cu 7 cu 9 (daca toate ar fi pe o linie dreapta).

Mentionez ca productia de Nox a inceput sa intre in parametrii normali, ajutata evident si de acest sistem incredibil.



voicul

Doar dupa un efort concentrat si salar incasat pe multe luni cei de la semaforizare mi-au facilitat mobilitatea in oras.

Astfel am reusit abia la al 8 semafor sa trec, parcurgand 535 de m in 17 minute.

Va ganditi daca nu lucrau astia la optimizarea semafoarelor ... cred ca ramaneam blocat acolo forever !!!

Directie : Arcul de Trium - Charles de Gaulle

voicul

Daaa ... zahar nu aveti la gogosi?
Sa nu uitam cam in 2008 a venit criza si multe masini au disparut din oras fiindca mult nu si-a mai premis palta lor si barilul parca era pe la 100$+

Trei intersecții din București, dotate cu camere moderne pentru monitorizarea traficului

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/trei-intersectii-din-bucuresti-dotate-cu-camere-moderne-pentru-monitorizarea-traficului-1212585

perfidus

"Înainte aveam 86%, acum avem între 93-95 la sută acuratețea vehiculelor numărate în acea intersecție."

Bai, astia sunt normali? Auzi erau camerele vechi si de-aia nu mergea bine sistemul. Pai o numarare cu 6 la suta mai precisa nu inseamna mai nimic pentru algoritmii de calcul.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat