[B] Semaforizarea si sistemul de management al traficului rutier in Bucuresti

Started by Ionut, November 08, 2018, 08:46:50 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

Am trecut acum 4 zile prin acea intersectie si am aceeasi concluzie: nu au ce sa faca. Traficul e prea mare ca sa mai optimizezi ceva.

Nu mi s-a parut ca am stat mult (cam 3 semafoare estimez eu - nu ca ar fi putin), dar am facut dreapta spre Obor. Daca era sa merg inainte ... probabil inca 3 si treceam.

Cristi N

Acolo daca vrei sa faci dreapta vezi ca e o straduta care merge prin spatele blocurilor si iesi pe langa Mc Donald's. Practic e un fel de bretea pentru la dreapta dar mai lunga.

Pelicanul are dreptate, avem nevoie de pasaj acolo de preferat subteran si nu numai in intersectia aia ci in toate intersectiile inelelor cu radialele.

Pelicanul

<< Beteaua >> e chiar mai scurtă cu vreo 60 m ! Și eviți 2 semafoare !   :)
Vroiaţi putere ? Vă imprumutam o locomotivă...

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

^^
"Breteaua" se numeste str. Fabrica de Gheata, si este destul de ingusta, folosita de localnici pentru parcarea masinilor.
Am prins o data masina de gunoieri, si am facut un sfert de ora pe ea. Si asta mult inainte ca A3 sa fie data in folosinta...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Da stiam de alternativa, dar era blocata pe jumatate din lungime (pentru ca toate Colentina era blocata).
Am zis ca e mai bine sa intru pe calea principala decat sa astept sa ma lase sa intru cei din calea principala.

dr4qul4

Pai vezi ca pe Colentina au semafor. Asa ca nu trebuie sa te lase nimeni.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

voicul

Corect si asta, dar chiar era bara la bara si acea intersectie era blocata: fie de cei de pe Colentina, fie de cei care intrau pe Colentina facand stanga.
Chiar am prins o zi speciala  :lol:

TibiV

^^
Cand iesi de pe Fabrica de Gheata in  Colentina ai "Cedeaza..."
https://goo.gl/maps/9Zdc5qCSh9A2
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Hef

Am luat-o si eu o data pe acea "bretea". Acum vre-o 2 saptamani. Mi-am blestemat zilele. E o "lungitura" nu o scurtatura.
Ale noastre autoritati publice locale ar trebui sa nu mai permita blocarea prin parcare a str Gherghitei.

Timpii de semaforizare sunt praf acolo. De dimineata, erau Comunitari (politisti) care cu disperarea citita pe fata lor incercau din rasputeri sa gaseasca solutii. Traficul se bloca la semaforul de pe Sos Fundeni, din fata parcului (parca motorom) si bloca si Colentina.

Poate un mare rond semaforizat care sa limiteze intretaierile sesnurilor ar putea fi o solutie. Ceva gen rond dela Delfinului. Cat despre constructia pasajelor, discutiile vor continua si peste 20 de ani, ele lipsind cu desavarsire si la acea data.

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Da, dar tu ai doar 6-7 secunde de cand se opresc cei care vin dinspre Fundeni si incep sa vina cei de pe Maior Bacila (sau cei care vin pe Colentina dinspre Dna Ghica / str.Sinaia si intorc fix acolo...)
Si tot 6-7 secunde la inversare (rosu Bacila, verde Colentina)...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Eu am prins ca in poza. In astfel de cazuri cred ca mai repede intrii pe Colentina decat pe Fabrica de Gheata.





Powered by API/PUM imgur uploader

voicul

De ce nu prea recomand "scurtarea" pe Fabrica de Gheata. Evident ca sunt momente si momente (probabil cateodata e mai rapid), dar nu cred ca intre 16 si 18.




Powered by API/PUM imgur uploader

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024