News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

API versus Autoritati

Started by Ionut, June 05, 2018, 11:20:02 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Vice33

Felicitări pentru bătălia pe plan juridic cu CNAIR/celelalte institutii...
Ionuț, nu fi dezamagit. Va fi bine la recursul pentru procesul pierdut... :dance:

adi

Daca recursul este la TB poate aflam mai repede rezultatul final

NGC

Quote from: adi on September 14, 2018, 10:02:07 PM
Daca recursul este la TB poate aflam mai repede rezultatul final

Recursul este la CAB.

adi

Asa stiam si eu, dar de ce se depune la TB? Nu trebuia depus la CAB sa se judece la CAB?

NGC

Scrie clar in hotarare. ;)

Quote from: Ionut on June 05, 2018, 11:30:08 AM
Quote
Cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare, cererea urmând să fie depusă la sediul Tribunalului Bucureşti.

Ionut

Asa e procedura. Recursul se depune la Tribunal. De la Tribunal dosarul merge la CAB si se continua acolo judecata.

Ionut

Victorieeee!

API castiga, pe fond, 6 din 7 procese contra CNAIR si MFE!

Ieri a fost termen in ultimul dosar cu CNAIR, cel in care am cerut graficele de executie la LD3 si LD4.

6. Cerere de chemare în judecată din dosarul nr. 14132/3/2018 (link TB) prin care am solicitat obligarea Pârâtei de a ne comunica documentele de interes public pe care le-am solicitat la punctul 1 din Petiția nr. 80/23.03.2018 adresată Pârâtei și înregistrată de aceasta la un număr pe care nu ni l-a comunicat. În cadrul acestei Petiții am solicitat Graficul de execuție lucrări actualizat disponibil la data la care veți răspunde acestei solicitări (în format electronic editabil care trebuie să respecte clauza 8.3 [Programul de Execuție]) pentru proiectele ,,Proiectare și execuție Autostrada A1 Lugoj-Deva lot 3" și ,,Proiectare și execuție Autostrada A1 Lugoj-Deva lot 4". Pârâta a refuzat să ne pună la dispoziție aceste documente/informații de interes public.

FOND: API CASTIGA: "Solutia pe scurt: Admite cererea. Obliga parata sa comunice informatiile solicitate.
Document: Hotarâre  5690/2018  26.09.2018"

CNAIR poate face recurs.

alin_simeriaveche

Felicitări. Acum ce ar trebui să se întâmple? Sau mai exact, ce credeți că se va întâmpla?

Ionut

Deocamdata nu se va intampla nimic, CNAIR va face recurs la CAB. Dupa ce o sa castigam la CAB, CNAIR trebuie sa ne dea graficele de executie pentru LD3 si LD4.

alin_simeriaveche

Câtă încăpățânare...🤔😕

dan_c

#40

Felicitari ...pentru presiunea pusa pe CNAIR, o merita .... se pot cere mai multe...pretul ofertei / claim-uri / revendicari, sa stie populatia / contribuabilii ca pierdem bani din cauza incompetentei celor din CNAIR.

Liviu_udr

Într o țară decentă, cu oameni normali la cap, CNAIR trebuia deja desființată, unul din motive fiind chiar pierderea acestor procese pe bandă rulantă!

Ionut

Am castigat (definitiv) primul proces pe care-l avem cu CNAIR! Este vorba de primul dosar, cel mai vechi:




1. Cerere de chemare în judecată din dosarul nr. 6082/3/2018 (link TB, link CAB) prin care am solicitat obligarea Pârâtei de a ne comunica documentele de interes public pe care le-am solicitat la punctul 1 din Petiția nr. 55/20.01.2018 adresată Pârâtei și înregistrată de aceasta la nr. 92/3989/22.01.2018. În cadrul acestei Petiții am solicitat Înștiințarea/Notificarea/Decizia de ,,încetare parțială" a contractului încheiat între CNAIR și Salini-Impregilo având ca obiect proiectarea și execuția lotului 2 al Autostrăzii A1 Lugoj-Deva, ,,încetare parțială" invocată în adresa nr. 92/100415/12.01.2018. Pârâta a refuzat să ne pună la dispoziție aceste documente/informații de interes public.

FOND: API CASTIGA: "Soluția pe scurt: Admite cererea de chemare în judecată și în consecință: Obligă pârâta să comunice reclamantei documentul solicitat la pct.nr.1 al cererii înregistrate sub nr.55/20.01.2018. Ia act că nu s-au solicitat cheltuieli de judecată. Cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Cererea de recurs se va depune, în caz de formulare, la Tribunalul București, sub sancțiunea nulității. Pronunțată în ședință publică, azi, 04.05.2018."

RECURS: API CASTIGA: "Respinge recursul, ca nefondat. Definitivă. Pronunţată în şedinţa publică din 21 noiembrie 2018. Document: Hotarâre 21.11.2018"

valil

Felicitari pentru vointa de a lupta cu acest sistem ordinar ! La noi totul ii secretomanie, totul trebuie dosit , oare de ce ?????

thinker

Felicitari. Multa rabdare mai trebuie pentru a lupta in atatea procese. Sa vedem ce saga mai urmeaza cu tunelurile...
Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.