News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

API versus Autoritati

Started by Ionut, June 05, 2018, 11:20:02 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Am uitat sa va spun ca joi, in dosarul 11616/3/2018, instanta a fost nevoita sa faca o amanare pentru ca procedura nu a fost legal indeplinita - persoana din CNAIR care a semnat de primire pentru actele trimise de instanta nu avea calitatea sa reprezinte CNAIR in proces. Asa ca trebuie din nou ca instanta sa le trimita ce era nevoie. Sper sa le dea si o amenda.

07.02.2019
Ora estimata: 09:00
Complet: S8 Completul 12 recurs NCPC
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Amână cauza faţă de lipsa de procedură cu recurenta-pârâtă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 7.02.2019.
Document: Încheiere de şedinţă    07.02.2019

Noul termen: 21.03.2019

Ionut

Mai vreti o decizie definitiva? Luati de-aici:




5. Cerere de chemare în judecată din dosarul nr. 12966/3/2018 (link TB, link CAB) prin care am solicitat obligarea Pârâtei de a ne comunica documentele de interes public pe care le-am solicitat la punctul 1 din Petiția nr. 68/10.03.2018 adresată Pârâtei și înregistrată de aceasta la nr. 10/337/13.03.2018. În cadrul acestei Petiții am solicitat Procesul Verbal (inclusiv cu anexele sale, dacă există) întocmit la finalul procesului de recepție la terminarea lucrărilor încheiat între CNAIR și Spedition UMB (privind contractul de proiectare și execuție al lotului Autostrăzii A3 Gilău-Nădășelu), Proces Verbal întocmit în decembrie 2017 care documentează decizia Comisiei de Recepție de finalizare a recepției la terminarea lucrărilor și intrarea acestui lot în administrarea CNAIR. Pârâta a refuzat să ne pună la dispoziție aceste documente/informații de interes public.

FOND: API CASTIGA: "Solutia pe scurt: Admite cererea. Obligă pârâta să comunice reclamantei documentele solicitate la punctul 1 din Petiţia nr. 68/10.03.2018 înregistrată la sediul său sub nr. 10/337/13.03.2018. Cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare, recursul urmând a se depune la Tribunalul Bucuresti – Sectia a II-a Contencios Administrativ si Fiscal. Pronuntată în şedinţa publică azi 13.09.2018. "

RECURS: API CASTIGA: "Solutia pe scurt: Respinge exceptia tardivitatii recursului, ca neintemeiata. Respinge recursul ca nefondat. Definitiva. Pronuntata prin punerea solutiei la dispozitia părtilor de către grefa instantei, azi, 07.03.2019. Document: Hotarâre 07.03.2019"

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Il las pe Ionut sa treaca mai tarziu detaliile, dar ideea e ca, dupa cum era de asteptat, azi CNAIR a mai pierdut un recurs. :D

:cheers:

yetiman

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Ionut

E vorba de dosarul nr. 11616/3/2018 in care am cerut SF pentru A13 Sibiu-Fagaras.

Allex

Intrebare: pentru cele doua dosare la care ati castigat procesul definitiv (impotriva CNAIR) au fost transmise pana la urma documentele solicitate?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut


NGC

#68
Ce ghinion pentru ei! Chiar acolo unde trebuie sa avem SF gata in Iunie (stiti voi, luna aia din trimestrul al treilea  :lol:), sa ne confirme CAB dreptul de a avea acces la toate documentele primite pana acum de CNAIR pentru acest contract!
Bine, precis trebuie si un executor judecatoresc, dar e de-a dreptul nostima situatia. :D

P.S. Oare cum o fi gata SF-ul ala fara AM? Daca prin AM se cer lucruri suplimentare? ;)

rizzuh

Ionut, sa-l intrebi te rog pe Serbanescu la urmatoarea emisiune la TV daca CNAIR are de gand sa va transmita documentele castigate in instanta sau daca trebuie sa veniti cu un executor judecatoresc si politia ca le le luati? :lol:

Ionut

Stiu deja răspunsul. Varianta 2. :)

rizzuh

Stim si noi, dar sa raspunda el la TV 8)

Ionut

Una mica de dimineata.

API castiga al patrulea proces contra CNAIR. DEFINITIV! 4 din 4!

4. Cerere de chemare în judecată din dosarul nr. 11618/3/2018 (link TB, link CAB) prin care am solicitat obligarea Pârâtei de a ne comunica documentele de interes public pe care le-am solicitat la punctul 2 din Petiția nr. 67/01.03.2018 adresată Pârâtei și înregistrată de aceasta la nr. 10/299/02.03.2018. În cadrul acestei Petiții am solicitat toate rapoartele intermediare primite în cadrul acestui contract pentru fiecare din secțiunile 2, 3, 4 și 6 ale autostrăzii pentru proiectul ,,Revizuirea Studiului de Fezabilitate pentru Autostrada Sibiu-Pitești". Pârâta a refuzat să ne pună la dispoziție aceste documente/informații de interes public.

FOND: API CASTIGA: "Solutia pe scurt: Admite cererea. Obligă pârâtul să furnizeze în termen de 10 zile informaţiile de interes public solicitate de reclamantă prin cererea nr. 67/01.03.2018 la punctul 2, inregistrata la parata sub nr. 10/299/02.03.2018. Cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare, cererea urmând a se depune la sediul Tribunalului Bucureşti. Pronunţată prin punerea solutiei la dispozitia partilor, prin mijlocirea grefei instantei. Document: Hotarâre  5110/2018  20.08.2018"

RECURS: API CASTIGA: "Respinge recursul, ca nefondat. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 10.04.2019. Document: Hotarâre 10.04.2019"

Granata06


NGC

Ba 5 din 5 ! :p

Il las pe Ionut sa scrie detaliile.