Mission X: filmari din avion ale obiectivelor de infrastructura

Started by Ionut, July 02, 2012, 10:59:41 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Eurocopter

 Pai nu a ramas ca zbor eu Lugoj-Deva + Arad-Pecica pentru suma de 1.450 RON?

Ionut

Da da, asa a ramas, probabil sebba nu a fost atent. :) Mai ales ca ai super discount :D si camera HD GoPro. :p
Ai direct contactul cu sebba, vorbiti voi. :)

Eurocopter

Daca totul decurge ok la testele de astazi s-ar putea sa zbor miercuri. Va tin la curent.

sebba

ocen harasho! cer senin eurocopter! m-ai scapat de o grija! sa dai o bere cand treci p-aci! (o poti si parasuta :D )
Sailing away! S/Y Haimana

iotu

Filmarile lui Eurocopter continua sa faca reclama buna atat firmei lui cat si forumurilor noastre :)  :gj:

QuoteVIDEO. Cum arata lucrarile la tronsonul de autostrada Deva - Sibiu

O companie specializata în furnizarea serviciilor de fotografiere şi filmare aerienă a realizat, saptamana trecuta, o filmare aeriana pe tronsonul de autostrada Deva - Sibiu. Mai multi forumisti de pe skyscrapercity.com si forum.peundemerg.ro au reusit sa stranga bani pentru a finanta filmarile aeriene pentru acest tronson. Din filmari reiese că lucrarile sunt departe de a fi finalizate, desi tronsonul Deva-Orăştie (32,5 km) trebuia finalizat initial la sfarsitul anului 2012, ulterior autoritatile avansand termenul de 10 mai 2013.

Sursa: http://incomemagazine.ro/articole/video-cum-arata-de-sus-lucrarile-la-tronsonul-de-autostrada-deva-sibiu

Eurocopter

Quote from: sebba on April 22, 2013, 12:49:14 PM
ocen harasho! cer senin eurocopter! m-ai scapat de o grija! sa dai o bere cand treci p-aci! (o poti si parasuta :D )

Facem sa fie bine!  :)

Eurocopter

Ce parere aveti de noua calitate? :)

http://www.youtube.com/v/h0OW0We5bjE

Mentionez ca filmarea a fost facuta la 720p, dar camera poate 1080p.

Ionut

WOW! Se vede ca e cu totul altceva... abia astept sa vad la 1080p, pot sa vad pe LED. :p

Man, ca mi-am adus aminte, voiam sa te intreb/rog ceva: poti sa fixezi cumva camera mai in fata un pic astfel incat sa ia cadre ceva mai la distanta, oarecum "paralel" cu solul? Adica ridici un pic camera spre orizontala... personal imi place mai mult acel unghi. E doar o dorinta personala.

PS: acum poti pune linistit watermark direct in video! :p

Eurocopter

Legat de pozitie, incerc. Legat de watermark nu, chiar si noua camera produce vibratii si tot stabilizatorul din youtube e cel mai bun. :)

dorinparau

Ionut are dreptate cu unghiul de filmare. O perspectiva mai paralela cu autostrada ar fi cel putin mai de defolos (parerea mea)

sebba

eurocopter, cum prinzi camera? pe montantul aripii?
cand am filmat eu, tipul cu camerele le-a prins tot pe montanti dar cu chingi, foarte aproape de acestia
initial noi fixasem niste tije paralele cu fuselajul dar ne-a zis sa le dam jos tocmai ca sa nu vibreze
si nu-mi aduc aminte sa fi facut vreo procesare ptr stabilizarea imaginii
procesarea aia strica toata calitatea
Sailing away! S/Y Haimana

Eurocopter

Este montata undeva pe extremitatea aripii, cu adezivul 3M de pe suportul original Go Pro primit odata cu camera. Sincer nu vreau sa ma apuc de alte improvizatii.

Calitatea actuala la 720p mi se pare mai mult decat ok, iar de acum incolo voi filma la 1080p.

sebba

maneeeeeee.... da-l dracu de lipici, fie el si 3m... iti risti camera pe un lipici?
Sailing away! S/Y Haimana

StefanCelMare

E un pic offtopic dar... tu ai zburat duminica pe la 17 cred pe deasupra Clujului? :) Testai noua camera?
P.S. Felicitari pentru camera, e clar mai buna. Sunt de acord cu unghiul de filmare, trebuie usor inaltat.

Eurocopter

Quote from: sebba on April 23, 2013, 12:35:46 AM
maneeeeeee.... da-l dracu de lipici, fie el si 3m... iti risti camera pe un lipici?

Pai numa cu "lipici" am filmat pana acum. :)