News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Mission X: filmari din avion ale obiectivelor de infrastructura

Started by Ionut, July 02, 2012, 10:59:41 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Eurocopter

Mda, macar aduc si vesti bune. Ambele tronsoane mi s-au parut la maxim 3 luni de finalizare. Bine pe Arad Pecica nu am intrat decat in zona nodului, dar parea si el destul de avansat.

ciprebbe

Deci ai adus si vesti bune + 1 tronson filmat. Nu e chiar asa de rau si daca zici 3 luni atunci mi se pare super ok pt  cele 2 loturi.

Cat e de complicat la un astfel de zbor sa ceri aprobare sa aterizezi pe un alt Aerodrom sa rezolvi problemele si sa pleci mai departe?
La partea asta de aviatie recunosc ca  nu ma pricep si nu cred ca e usor sa tragi pe dreapta ca intr-o parcare pe autostrada.

Felicitari pt ce ai reusit azi.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Eurocopter

M-ar fi costat 110 EUR aterizare pe aeroport la Arad, aerodromul de la Siria iesea din calcul pentru ca ar fi insemnat cu aterizare+decolare  cu tot o ocolire de inca o ora si cred ca nu ma incadram nici in benzina pana inapoi la Cluj. Nu prea am avut alternative. N-a fost sa fie, va dati seama ca si eu sunt cat se poate de dezamagit...

Ionut

Nu te stresa prea tare, shit happens. :)
Zi-mi cat trec la buget. :D

Eurocopter

De taiat mai taiem clar din cei 1450 RON cat am discutat initial, pentru ca nu s-a indeplinit cel de-al doilea obiectiv. Cred ca daca treci -1200 RON e toata lumea fericita. Restul e problema mea...

Ionut


Ionut

Update campanie:

CAMPANIA #3 - aprilie-vara 2013:
Buget total: 3330 RON (1010 RON campanie 2012, 1840 RON+480 RON campanie 2013)

Filmare #1 - 17 aprilie 2013 - 880 RON (contributie 220 RON in plus Baiazid) (filmare Eurocopter avion):
Autostrada A1 Deva-Orastie
Autostrada A1 Orastie-Sebes
Autostrada A1 Sebes bypass
Autostrada A1 Sebes-Sibiu (partea I)
Autostrada A1 Sebes-Sibiu (partea II)

Filmare #2 - 24 aprilie 2013 - 1200 RON (filmare Eurocopter avion):
Autostrada A1 Deva-Lugoj lot 1

Buget disponibil campanie #3: 1250 RON


sebba

Ionut, ziceai pe topicul de A1 daca pot filma eu...
ma mai interesez ptr WE asta? ca nu am mai aranjat/vorbit nimic...
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Intreaba de pret... daca pretul e decent se poate filma, altfel eu zic ca n-are rost.

sebba

sa vad ce gasesc, posibil pe duminica
pretul... nu stiu... nu cred ca se modifica. la fel ca data trecuta, 100 eur ora de zbor si vedem cat va dura afacerea
filmam pana la Pecica, lotul 2, da?
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Eu asa zic... nu are sens sa filmam lotul Romstrade... si filmam Arad-Pecica daca iei un pret bun, vezi cat cere (am inteles pretul / h, depinde de unde zboara).

sebba

nu depinde de traseu, depinde de cat dureaza efectiv zborul
cred ca se va decola de pe Siria si asta inseamna traseul Siria - Arad - Pecica - Siria dar nu pot spune cu exactitate care va fi planul de zbor

data trecuta a costat 100 eur, Arad-Nadlac
nu stiu daca acum va fi la jumate dar cu siguranta va fi mai putin
de fapt, Siria-Pecica pe rutier inseamna cam 50km iar Siria-Nadlac cam 75km
posibil ca tot pe aici sa fie si diferenta de bani, adica 2/3 din 100 eur

incerc sa  aflu mai multe detalii
Sailing away! S/Y Haimana

Eurocopter

2/3 adica 300 RON pentru Siria-Pecica-Siria mi se pare ok pentru toata lumea. :) E zbor de maxim 40 minute.

DanCld

Legat de problema autonomiei scazute a camerei: nu se poate conecta un acumulator extern de genul celor vanduti special pentru incarcarea telefoanelor mobile in locuri izolate sau in timpul curselor transatlantice? Gen asta: link pe Amazon.

Eurocopter

Habar nu am, mai fac teste si vad exact pe ce ma pot baza.

Intre timp au mai intrat 100 RON de la Survola. Asta duce bugetul la 1350 RON daca nu ma insel.