News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

carutasul

cred că dacă terasamentul e din piatră nu prea merge să îl "înierbezi". Cel puțin așa mi-am explicat eu că Alarko a turnat beton în mare parte...
Dar dacă e (aproape) gratis mai merge folosit, și eu am adus o basculantă de așa-zis "pământ de pădure" care sunt convins că era cam la fel ca să mai nivelez curtea și să pot pune roșii :) 

Hercule

Peste terasamentul de piatra ar trebui sa se puna un strat de pamant vegetal. Nici nu trebuie inierbat. (se vede foarte clar la filmarile recente de pe A3 Chetani - Campia Turzii)

Betonarea rambleului am dedus ca se face in locuri in care poate ajunge apa, iar betonul protejeaza de spalarea materialului din rambleu.

In fine, e offtopic.
Deșteaptă-te române!

culi

La ultima filmare, de ce foloseste UMB douam masini de asternut asfalt? Nu era indeajuns una? E ceva special aici? De exemplu e prea fierbinte materialul asfaltic ce trebuie asternut si folosind doua masini ajung la o temperatura optima?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

oneLess

Acuma ... ce știu eu. pe DEx12 la Podul de la Olt, au așternut asfalt cam pe la început de decembrie la un vreo 4 grade afară. Sub 10 grade nu faci asta. Acolo am văzut prima dată folosirea a 2 utilaje în serie ca să zic așa, colegii ziceau că primul încăzește asfaltul la temperatura potrivită, ca ce zici tu , optimă. Aici nu cred că răcește asfaltul fiind prea fierbinte dar nici nu am văzut asta prin vară când a fost mai cald. Ori aduc asfaltul de mai departe și se răcește stând și la coadă după alte basculante, deși nu cred, sau după cum era desfășurarea și aglomerarea de oameni și utilaje pe acolo, pregătesc echipe pentru momente sub 10 grade cu teste școală ... Sună-i!  :D

horatiu.cosma

Al doilea ajută la reglarea ritmului de înaintare, să nu apară opriri la schimbul de basculante.

AFG

Exact cum spune si Horatiu, primul utilaj este practic o banda de incarcare a finisorului(care in acest caz are o extensie pentru buncăr pentru a avea material suficient la schimbatul basculelor). Prin acest procedeu teoretic finisorul nu ar trebui sa se mai opreasca si asa se evite apariția denivelările de la oprirea si plecare finisorului iar asfaltul(teoretic) iese mult mai uniform. Indiferent de cat de performant si nou ar fi repartizatoru-finisor prin oprirea si plecare la fiecare masina de asfalt afar denivelarile. Cele mai pregnante denivelari(de acest fel) simțite de mine pe autostrăzile de la noi cred ca sunt pe A1 Sibiu-Boita

Ionutcatalin

La asternerea stratului de uzura cu un singur finisor apar denivelări în momentul în care camionul basculeaza deodată câteva tone de asfalt în buncărul finisorului, cele câteva tone sunt suficiente sa ridice puțin finisorul de spate și sa creeze o mica denivelare la fiecare noua alimentare a finisorului.

stangabriel


EugenRo

Si din sens opus, prima grinda peste DN1:





horatiu.cosma

A0 Nord 2, primul proiect de autostradă din țară pe care se aplică normativul pe care l-am modificat în 2021 privind retragerea parapetelui median: mai mult confort la condus pe B2, o șansă în plus de redresare spre drum la intrarea pe marcajul rezonator fără a lovi automat parapetele. Eu zic că arată bine.

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

cosminn

[23 SEPT 2023] Autostrada A0 Sud lot 3 (Bragadiru - Domnesti). AKTOR!! - filmare Alberto Costea

zici că e filmarea e făcută la primele ore pe data de 1 ianuarie


cosminnus

Avem update-uri pe harta CESTRIN (unele datate 30 august):

A0 Sud L1 - 70.99% -> 74.47% (+3.48%)
A0 Sud L2 - 84.85% -> 90.5% (+5.65%)
A0 Sud L3 - 53.37% -> 55.37% (+2%)
A0 Nord L2 - 80% -> 87% (+7%)
A0 Nord L4 - 10% -> 11.3% (+1.3%)

pasa_andrei

Imi este foarte greu sa cred ca Aktor poate sa termine in final de 2024 avand in vedere ca nu are nici macar 1 grinda montata si nici macar  1m de asfalt asternut. Lotul este simplu, dar nu-i vad cum pot sa termine tot in urmatoarele 14 luni, cu stilul lor caracteristic.

carutasul

da, cu stilul lor caracteristic clar nu :)
Au zone de terasament care cred că pot fi asfaltate... dar nu asfaltează. Au zone unde pot ridica grinzile... dar nu le ridică (nici nu le au). Dacă ar ieși din iarnă cu grinzile ridicate și terasamentul măcar pe zona în care e acum ridicat acoperit am putea spera ceva, dar așa... Nu știu pe ce butoane trebuie apăsat dar trebuie apăsat cât mai urgent, că la ei nu poți aștepta să își dea seama singuri... 

misiekwas

Btw. Grindeanu de curând fulgera ca Alsim nu va primi niciun contract pe viitor dacă nu termina anul asta. Dar despre Aktor ceva? Ca la ei e mult ai grav.