News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

De doi ani tot conturează bretelele alea. Ar cam trebui să lase conturatul și să le facă odată.

TibiV

Filmarea mentionata mai sus de @carutasul , de la @adix aka Alberto Costea: [23 SEPT 2023] Nod rutier A0 - DN6. Alsim Alarko. Situatie lucrari


Si Horatiu are dreptate: au creionat/conturat destul. Sa lase creionul si sa bage pensula in paleta de acuarele/ulei si sa coloreze la final....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

Păi nu îl contrazic pe Horațiu. Eu zic doar că de putut ... se poate :) Mai ales dacă ține "încălzirea globală" :)
Văd că în ultima perioadă au avansat binișor, se și vede forfotă, nu am mai fost cu bicicleta în zona DN6 de ceva zile (tocmai pentru că am văzut mișcare și nu mă duc să încurc utilajele :) ) și acum văd că a apărut asfalt sau măcar balast până la ... granița cu Grecia :) Săptămâna trecută era doar terasamentul și un turc care m-a certat pe turcește ... probabil că mă apropiasem prea tare de margine, voiam să văd dacă nu au lăsat o bretea de coborâre. Nu au lăsat, așa că am revenit prin spatele adăpostului de câini spre sat, nu prea îmi place că pe acolo sunt câțiva care își lasă câinii liberi, deși nu m-a atacat nici unul până acum.
 Pe marginea DN6 au săpat șanțuri și nu știu dacă mai au și ceva de îngropat/dezgropat înainte de a face umplutura pentru benzile de încadrare, acolo sunt mai în urmă, după cum se vede la nodul propriu-zis mai au doar bretelele de la podul secundar (acolo unde era devierea DN6, cu asta s-au lungit exagerat de mult și nu au putut lucra acolo, nu știu de ce au lălăit-o atât). Am presupus că dacă au ajuns cu asfaltul la cealaltă bandă or fi ajuns cu banda către DN5 până la capăt însă nu am mai fost dincolo de DC20 că s-a scurtat ziua...

AlexD

Aveti idee ce se intampla cu maldarele alea de pamant din anumite noduri? Ca parca pe terasamente nu le mai trebuie mare lucru. Doar nu raman acolo...

stangabriel

Eu cred ca raman acolo, se vor cosmetiza pe cat posibil. Asa cum au ramas in Nodul Slatina Est, pentru DX12, UMB. E cel mai ieftin pentru ei asa.

carutasul

pot să pună anunț: "pământ vegetal de vânzare" sau chiar gratis, scapă repede de el :)
Sigur ceva mai rămâne dar bănuiesc că o să mai folosească pentru amenajările de pe lângă bretele pe unde e denivelat în urma lucrărilor. 

Klose

CNAIR anunță un progres de 53.45% pe lotul Aktor A0 Sud L3 .

QuoteVerificări pe șantierul lotului 3 Bragadiru - Joița (A0 - Sector Sud)❗
🟠 Lucrări în execuție:
▶️ Cofrare și betonare șanțuri pereate;
▶️ Taluzare terasament și amenajare cu pământ vegetal;
▶️ Umplutură corp drum cu material necoeziv;
▶️ Fundație de balast;
▶️ Demolare construcții existente.
🟠 Lucrările au ajuns la un stadiu fizic de 53,45%, dar termenul de finalizare este deja mult întârziat ca urmare a slabei mobilizări a antreprenorului. Deschiderea traficului pe acest lot este preconizată în cursul anului 2024.

misiekwas

^parca în august au fost la 53,37%? 3 posibil ca avem un nou record de hărnicie /s

horatiu.cosma

Mai au 120% până termină  :D .

misiekwas

Exista șansă ca Pizzaroti va termina n1 înainte de ei  :D într-adevăr, viteza aproape tectonica.

cosminn

#7525
^^53,37% (GENERAL) 51,57% (EXECUTIE) LA DATA DE 07.08.2023

pasa_andrei

#7526
A0 Nord - Nod Rutier A3-A0 - 25.09.2023

Se asfaltau aseara rampele principalele + inca 2 turnari la podul peste A3.

LE: Videoclipul este public :)


alecu26

Nu poate fi vandut acel pamant vegetal. Pe multe autostrazi exiata gramezi din astea pe langa autostrda.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Hercule

^ Aktor mai bine ar pune pamantul vegetal pe rambleuri. Se vede in filmarea @adix de mai sus ca nu este pus.
Deșteaptă-te române!

danvoicu

Mai bine ar impaduri zonele fara LEA din interiorul bretelelor. Si asa avem deficit de aur verde la nivel national. FRESH AIR.