Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 19 Guests are viewing this topic.

voicul

La cum a lucrat Aktor e bine si Martie 2025 (daca e si iarna cum a fost asta). Mare lucru nu ar fi 2024 sau inceput de 2025. Cred ca important e sa mentina ritmult ca ... na Aktor.

----

Autostrada de Centură București A0 Nord Lot 3: Nod rutier cu DN2/E85 Afumați (CCECC) 2024.04.12


danutzu_1069

De curiozitate, stie cineva ce lungime are toata structura de la nodul cu A2 ?

2800 metrii.. O fi mult, o fi putin, Mie imi pare ca se "misca" ceva, nu sta pe loc...

Da, o fi o problema acolo unde au decopertat betonul...

CapitanulPtk

#9782
Noroc ca avem filmari saptamanale, poate nu am ochiul format, dar de aproape 5 luni, nu imi pare ca s-a mai miscat ceva la nodul A0-A2.

Sorinus

Vineri dupa-masa la nodul A2, meștereau calmi 5 muncitori pe una din bretelele spre nord. Dar da, zona se schimba f puțin de la o luna la alta, de cam un an. Dacă era ceva rău, aveau timp berechet sa repare. Asta dacă nu cumva vor bani și nu primesc.

danutzu_1069

@CapitanulPtk, este foarte adevărat ca execuția bordurilor nu prea se vede din avion... dar s-au făcut...
Inclusiv șanțurile de scurgere ape, inclusiv plăcile de racordare, etc, etc...
Cate puțin, dar s-a făcut...
Urgentele au fost in alta parte... si le știți bine.

Ionut

Bună dimineața devreme! Avem treabă azi, dăm și filmare, dăm și poziție. Ne vedem în teren pe la prânz?

Autostrada A0 Sud Bâcu-Bragadiru - filmare completă dronă - Aktor - 12.04.2024


paullie

Multumim @Ionut. Deci 6:18, 9:32, 11:32, 12:43 nici macar tarusi nu vad d-apoi vreo foreza. Trist

AlexD

^^Cel mai ciudat la stadiul asta este sa vezi portiuni cu balast stabilizat (si probabil in unele locuri chiar asfalt) intrerupte de zone care nici macar nu sunt atinse, mai ales spre final, inspre DN6. Pare cel mai haotic santier de autostrada care e in lucru acuma.

dumbravaandrei

la 06:18 ma depaseste de ce nu e deja traversat canalul ala de irigatii... ori or sa vina grinzile foarte tarziu pentru podetul ala, ori...
pentru 9:32, foreza e in spatele cascarabetei de paza... sta acolo de ceva vreme, am mai vazut-o si pe filmarile din martie, daca nu chiar februarie.
La 11:32... durere, chin, jale. 

Pacat, ca pe restul santierului e chiar o mobilizare decenta.

carutasul

Sunt două "drumuri de sonde" chiar spre final, au un pavaj care pare (sau poate chiar e) format din traverse de cale ferată de beton. Nu prea înțeleg dacă soluția e să le întrerupă, lângă unul văd un podeț ca și peste micile scurgeri de apă, dar parcă nu îmi vine să cred că asta e soluția, habar n-am dacă sondele mai sunt sau nu în funcțiune. Mai sunt și alte astfel de zone în care nu e clar care e stadiul (e posibil ca la unele poduri să fi forat totuși piloții dar să nu se mai vadă din dronă) . Una peste alta vestea bună e că dacă vor au forța să finalizeze, deci e doar chestie de bani și voință. Evident termenul din august-septembrie e o fantezie, dar măcar în primăvară tot ar fi ceva... Acum ținând cont că în ultimii ani sfârșitul lui mai-luna iunie au cam fost cu ploi, poate e o idee bună să asfalteze cât se poate, și probabil că până prin iunie o să poată avea asfalt în diverse stadii pe majoritatea lotului exceptând zonele astea unde nu știm stadiul, pentru că în rest terasamentul pare înălțat la nivel sau aproape la nivel. Totul va depinde în final de câți oameni mobilizează la structuri pentru că deși nu sunt chiar așa de mari faptul că le-au amânat atât de mult face să devină critice, acum ar trebui să lucreze la mai multe simultan. 

StefanA

La noi (si la Aktori) functioneaza "bate fieru cat e cald".
Iar 2025 nu mai e an electoral.
De aceea e critic sa dea drumul pana la Craciun, chiar daca la.structurile problema  se va merge pe 1 singur sens sau daca de la A1 pana spre Bacu ramane la stadiul de acum.

carutasul

asta ar fi o idee, să facă un singur sens pe structurile mari în prima fază, oricum capacitatea ar fi mult peste DNCB și așa. Dar mai sunt și supratraversările care o să pună probleme că sunt în urmă ...și sunt zone rezidențiale, cu populație mutată din București și dependentă de oraș, nu se pot lăsa neterminate ca la un drum agricol... Satele de pe acolo, Ordoreanu, Țegeș și care mai sunt nici nu au ieșire în DN6 ca să zici că îi poți lăsa câteva luni cu drumul în lucru...

paullie

Scuze canalul de irigatii este la 6:12. La 6:18 m-au "furat" stâlpii. Adica Selim, remember? :) :)

Ionut

Toate loturile de autostradă de la noi au câte un Selim. Sau mai mulți. :doh:

nohablaespanol

Ora 11:00. Pentru comparatie before/after. Sa fie ultima oara cand vedem rosu la DNCBxDN6 si DNCBxDN5?

In rest... Bragadiru about to be f**ked  :(