Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alexcrist

Știe cineva ceva de DN17B, mai e închis în zona Holda-Crucea, așa cum apare pe https://andnet.ro/dispecerat/ ?

Întreb pentru că pe Google Maps și alte hărți nu mai apare închis demult.

Mersi!

dumbravaandrei

lumea trece pe acolo, chiar daca oficial e inchis  O:-) O:-) O:-) O:-)

Leo-Ph

In Vatra Dornei indicatoarele arata ca este inchis.

dumbravaandrei

eu am trecut pe 18 februarie pe acolo. Da, indicatoarele arata ca e inchis, insa lumea trece pe acolo.
Nu e consumata alunecarea de pe versant, dar era o vola care tot mai elibereaza drumul de pietre.

night_watch3r

#2869
Salut,
Mai foloseste careva Guru Maps cu xlm-ul de acolo? l-a modificat cineva si ii merge pe Android?
@cristi5 la tine merge din cauza ca ai iOS?

IuStrenght

DN28B de la iesirea din Dorohoi pana la iesirea din Vaculesti a fost reparat recent si poate fi trecut ca albastru.

Pfff77

Salut,

DN 68A a fost reabilitat de la intrare in padurea, dinainte de Lugoj( https://www.google.com/maps/@45.755137,22.0096983,3a,43.6y,234.65h,78.27t/data=!3m6!1e1!3m4!1s7cai-SW68Pd4-_iSe8hABQ!2e0!7i16384!8i8192 ) anul trecut in vara. Restul drumului, pana la Lugoj, a fost renovat deja acum cativa ani, diferenta ditntre cele doua portiuni e foarte mare, portiunea reabilitata mai recent este mult mai aspra fata de restul drumului pana la Lugoj si diferenta se siminte instant acolo unde se unesc cele 2 portiuni. Vreau sa intreb de ce e o asa mare diferenta ? Pur si simplu asa le-a iesit sau asa au vrut sa fie drumul reabilitat mai recent?

Imi cer scuze daca incalc vreo regula, este prima mea postare, nu dati cu parul !  :)

IonutPad

Salutare! Are cineva mai multe informații despre lucrările de pe DN73C Curtea de Argeș-Râmnicu Vâlcea? Pe aplicația https://cestrin.maps.arcgis.com/ apare că stadiul lucrărilor de modernizare e la 25% dar, spre exemplu, pe Waze n-a raportat nimeni până acum că ar fi lucrări în zonă. De asemenea, cred că proiectul acesta ar putea apărea și la Harta proiectelor de infrastructură  :rolleyes: 

Gratian

Quote from: dr4qul4 on September 04, 2022, 02:01:26 AMLuni, la Cetatea Poienari, un domn pe la vreo 60 de ani, care venea din Timisoara, mi-a spus ca abia a ajuns... de pe "Centura de la Calimanesti, gps-ul (folosea google maps) l-a bagat pe un judetean de a crezut ca ramane acolo".
Din ce zicea el era vorba de DJ703G. A ramas blocat pe urcare (plouase putin de tot in zona), dar niste localnici i-au zis sa-i dea incet ca "daca e diesel trece, daca era benzina ramaneai aici". Aceeasi localnici i-au zis sa tina drumul drept pana la Tigveni, sa nu faca prima la stanga cand ii zice gps-ul, ca e la fel de rau si drumul ala (pb cel prin Valea Danului).

Acum am verificat si eu. Waze de baga pe DN73C, in schimb Google Maps te baga prin DJ703G si DJ703M. Da chiar 10 minute mai repede, acum cand nu exista trafic!
Nu prea inteleg ce a patit Maps-ul, dar nu este OK sa te bage printr-un drum cu 2 sectoare neasfaltate, pe care nu scoti 1h (40 de km) nici daca ar fi asfaltat complet si cu gropile peticite.


A mai fost cineva recent pt DJ 703G in judetul Arges? Știu că în Vâlcea până la limita de județ cu Arges este perfect drumul, dar după aia urmează drum de pământ.

As vrea sa știu dacă este cineva din zona sau daca a trecut cineva recent și poate sa confirme daca și drumul din judetul Arges a fost refăcut.

IonutPad

#2874
Un amic a trecut prin toamna anului trecut pe acolo și încă era drum de pământ, fix așa cum îl vezi pe Street View-ul de la Google Maps. Nu e recomandat autovehiculelor de oraș pentru că, pe lângă faptul că nu e asfaltat, are urcări cu înclinație mare și pentru care ai nevoie de aderență foarte bună. Din toamnă până acum sigur nu s-a finalizat iar, personal, pot să îți spun că atunci când va fi gata cel puțin 2-3 gazete locale din Argeș vor scrie despre asta, cum face și presa din Vâlcea. Mai ales că urmează un an electoral. Deci, dacă nu-s știri, e un indiciu foarte bun că încă e de pământ.

Buraddo

Quote from: night_watch3r on March 17, 2023, 05:06:55 PMSalut,
Mai foloseste careva Guru Maps cu xlm-ul de acolo? l-a modificat cineva si ii merge pe Android?
@cristi5 la tine merge din cauza ca ai iOS?
Salut, scuze pentru răspunsul întârziat.
Am dat un ochi peste ce se întâmplă, văd că la fișierul vechi aplicația dă eroare "Multiple layers found. Convert to overlays".
Căutând pe net am aflat că Guru Maps a schimbat structura fișierelor lor așa că am făcut un update, de asemenea cred că nu mai e valabil nici linkul către server.

Fă un fișier hartaCalitatii.ms cu următorul conținut:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<customMapSource overlay="true">
  <name>Harta calitatii drumurilor RO</name>
  <url>https://pum.project-online.se/tiles/{$z}/{$x}/{$y}.png</url>
</customMapSource>

În rest ar trebui să fie la fel.

@cristi5 poți face update când ai vreme?



Dan74

De 1 mai am ajuns in zona Marisel si am circulat pe tot DN1R, de la Huedin la Albac. In judetul Cluj este de verde cu unele portiuni de galben, iar in Alba este de galben, cu mici portiuni de rosu din pasul Ursoaia pana in Horea. Drumul este ingust intre pasul Ursoaia si Horea insa doar pe serpentinele de la Matisesti e ceva mai dificil daca te intalnesti cu un autoturism de pe contrasens.
Mentionez ca Google Maps te duce de la Marisel la Vartop pe un drum neasfaltat, chiar nu inteleg cum naiba ruteaza pe acolo.

Hercule

La podul de la Voila s-a mai facut ceva?
Pe GMaps arata a fi deschis.
Deșteaptă-te române!

dumbravaandrei

Spre cincu? Ce deschis.. abia se pregatesc sa il demonteze...

chr

Am mers recent de la Buzias la Resita si retur pe DJ572 si DN58B.
DJ572 Buzias-Berzovia este refacut, asfalt bun pe aproape tot drumul, cu foarte putine exceptii, marcaj atat central cat si lateral.
Per total as zice verde.

Dar nu stiu daca se mai actualizeaza harta, vad ca ultima versiune este din 13.12.2021.