Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

panzer

10 iesiri + DR-uri +  nod nou in Pantelimon + conexiunea cu A/DX catre Alexandria. Din pacate fara DX-ul de Targoviste.
Suficiente iesiri.

ionescu63

Conexiunea cu A/DX către Alexandria cred ca se va continua cu DR 10 Măgurele

dorin.tabacaru@gmail.com

problema nu este numarul intrarilor/iesirilor, ci utilitatea lor.
la cum arata acum aceasta autostrada a fost gandita mai mult pentru tranzit(cu intrari din dn-uri si autostrazi), insa pina cind nu vor fi finalizate toate sectoarele utilitatea ei va fi scazuta.
accesul surselor de trafic la autostrada nu va fi facil.

dau doar exemplul de la corbeanca unde in zona Hornbach/Carrefour oricum era foarte aglomerat. au mai aparut si thermele si mai nou Kauflandul de la dn1. In acest context toata zona Corbeanca va veni spre dn1 pentru a avea acces la A0. Acolo iesirea dj101 este chiar sub podul de la autostrada, incurcandu-i pe cei care vin de pe dn1 si ar dori sa urce pe a0.
deci nu se va rezolva problema de pe DN1, ba as zice ca va fi mai rau(datorita celor 2 strazi pe care le va taia autostrada).

Stiu ca este prevazut un nod la viitorul DR nord(realist acel nod va fi functional in 5-7 ani sau chiar mai mult), insa pina atunci utilitatea a0 va fi f mica.

Ideal ar fi fost sa fie prevazute descarcari si catre comunele si orasele care genereaza traficul.

wrumwrum

Nu se pot face intrari pentru fiecare localitate de aceea are statut de autostrada, semafoare si treceri mai trebuie cam cum e pe centura actuala... glumesc!

TibiV

- O filmare cu nodul A0-A1 de la BabaDog: Nod Rutier A0-A1: Autostrada A0 Lot 3 Sud. Aktor - Euroconstruct Situatie Lucrari 08.04.23

- Alta filmare de la Ionut Ivasca cu nodul A0-DN4: Autostrada A0 SUD Lot1\ Nod Rutier DN4 Oltenita 07.04.2023
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dorum

E de neinteles si de noaptea mintii ce mai cauta AKTOR pe loturi de A din RO... acelasi lucru ma intreb retoric ce mai cauta pe CF. Cum dracu sa mai accepti o asemenea firma la contracte mari, cu termene clare? Nebuloasa, nu ma duce mintea sa inteleg :(

GIV

azi era agitatie mare pe cf la iesire din brasov. a aparut un senilat, 4 insi si o statie topografica :lol:  de ce ar rezilia cineva un contract cu un constructor care are asa mobilizare?  :lol:  :lol:

mdragos

Aktor are ceva certificate negative pe A0? Trebuie cumva presati, innebunesc daca vad A10 lot 2 reloaded.

mirceaeliade

^Din cate stiu au 3 certificate negative pe contractul asta.  Teoretic, in orice moment CNAIR poate sa rezilieze contractul.  Grinda zice ca la vara daca nu ajung pe la 50%, ceea ce ar insemna sa devina un mini-UMB, va rezilia.  Numai ca Grinda cred ca nu va mai fi la MT, si daca se schimba guvernul, probabil contractul asta va continua in limbo.

Earthchild

Iar rezilierea și relicitarea înseamnă minim un an și jumătate, doi ani întârziere.

mdragos

@Earthchild : stiu, pe asta mizeaza ei cu aceasta lalaiala. Mi se pare incredibil, nu vad avantajul lor sa lucreze asa incet... Ar trebui reziliat dar nu stiu exista motive legale solide . Altfel ne trezim in alt blocaj daca contesta rezilierea.

mirceaeliade

Quote[Pe lotul 4 A0N]: Suntem în procedura de mediu fiind o zonă protejată Natura 2000, lucru care se va solda cu un Acord de Mediu emis de Minister [Mediului]. Preconizez că undeva în luna iunie va fi emis Acordul astfel încât să putem trece ulterior la execuția lucrărilor" – Cristian Pistol.

Deci AC nu va fi dat mai devreme de August.  Ma rog, aici oricum chiar nu conteaza cand se apuca UMB de treaba pana nu fac chinezii legatura pana la DN3, care chiar si super-optimist nu are cum sa fie data in functie inainte de 2025.

https://economedia.ro/autostrada-bucurestiului-umb-incepe-la-vara-lucrarile-pe-lotul-4-cernica-a-2-avizul-de-mediu-va-fi-emis-in-iunie-pistol-seful-cnair.html

mdragos

Ma lamureste si pe pe mine cineva? De ce contract semnat in mai 2020  se reuseste emitere AM doar in Iunie 2023, sunt 3 ani+. Inteleg ca e un viaduct care trece prin sit Natura 2000,  dar 3 ani ?

TibiV

Nodul A0-DN6 de la BabaDog: Autostrada A0, Nod Rutier A0 - DN6. Alsim Alarko Situatie Lucrari Infrastructura 08.04.23

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GIV

Quote from: GIV on April 12, 2023, 10:56:42 PMazi era agitatie mare pe cf la iesire din brasov. a aparut un senilat, 4 insi si o statie topografica :lol:  de ce ar rezilia cineva un contract cu un constructor care are asa mobilizare?  :lol:  :lol:


azi nu mai era nicio miscare :lol: