Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 6 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

Cam toate pilele si culeele gata, doar ... grinzile sus... inca vreo o luna.... apoi, nu stiu daca in 6 luni va fi in stadiul de pregatit pentru hidroizolatie....

Skynick

Cam asa. Fiecare proces tehnologic e facut curat, cap coada, ca sa nu se incurce pe acolo intre ei.

naivu

#5597
M-ar interesa mai mult daca pana la Craciun pot/intentioneaza sa protejeze terasamentele din nod! La structuri se poate lucra si peste iarna.

Fulgerica

Aveti idee cand se incep lucrarile si pe A0N-L4 (lotul UMB)?

stangabriel

#5599
Quote from: Fulgerica on November 06, 2022, 07:36:45 PMAveti idee cand se incep lucrarile si pe A0N-L4 (lotul UMB)?

Fulgerica

Multumesc de update-uri. Intrevad la intersectia dintre A0 cu DN3 o complicaciune maxima.
Acolo trebuie:
- sa se largeasca DN3 conform: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=751.msg396233#msg396233
- sa se faca un nod rutier
si observ ca anul asta tocmai au mai dat un aviz de constructie la o benzinarie la 2 pasi de unde trece A0 peste DN3. Nu stiu pe unde le vor face pe toate.

In plus, A0NL4 va taie in jumatate Panteliomonul intre DJ301 si DN3. Nu cred localnicii vor sta cu mainile in san.(probabil va fi ceva ca la CraPi lot1)

danutzu_1069

A0 cu DN3 nu se intersecteaza.... Si nici nu se va face nod. Nu este prevazut, si nici nu este loc. DN3 va supra-traversa A0 si atat.
Nici nu cred ca va fi vreo descarcare acolo daca va incepe si contructia lotului vecin.... nu isi asuma nimeni o pierdere pentru a face o descarcare acolo...

oc7avian

Nodul cu DN3 e luat în calcul în cadrul drumurilor radiale ale Bucureștiului. Dar mai e destul până acolo

Link topic

adix

#5603
Salutare!
A0 Sud Lot l zona Glina.
Pe curand!

hefaistos

 :D  :D  :D
Grindeanu: Statul este obligat de instanțele din România să atribuie un contract unei firme din China

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/grindeanu-statul-este-obligat-de-instantele-din-romania-sa-atribuie-un-contract-unei-firme-din-china-2144381

Se pare ca Grindeanul transmite mesajul "game over, e timpul sa se semneze". 
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

slartibartfast

^^^^^^
Pantelimonul nu va fi tăiat în două de A0. Cam tot ce e zonă locuită e în vestul teritoriului administrativ al orașului. Pe unde trece A0 nu există alte străzi sau drumuri care să fie întrerupte de A0.

Ai putea spune că e deja tăiat în două de DNCB+CF de centură, care sunt mai spre vest și mai problematic; dar în realitate la est de DNCB în Pantelimon nu sunt decât câteva clădiri de locuit, în rest doar clădiri industriale, centre logistice și depozite.

dr4qul4

ba va fi taiat in 2, pentru ca a aparut un cartier nou langa padurea Cernica. Este vorba despre zona dintre DN3 si DJ301.
Dar asta este acum, nu putem sa nu mai facem nimic pentru ca cineva si-a facut casa acolo. Chiar stiu pe cineva din zona, si casele alea sunt ridicate in ultimii 7 ani, cand traseul se stia (acum 2 ani era santier pt apa si canalizare si nu aveau nici asfalt) ! Demolari nu cred ca sunt, pentru ca au lasat spatiu.
 Va trece insa destul de aproape de case, asa ca tot ce sper este sa le puna panouri antifonice si sa le faca si macar o traversare pe la jumatate - sunt 4 drumuri de pamant care vor fi intrerupte de autostrada.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

hefaistos

Sa nu exageram cu "taiatul". Din cate vad eu pe harta, toate casele isi vor pastra acces la retaua de drumuri, doar ca mai pe ocolite. Problema principala e cea a zgomotului. S-ar putea sa vedem limitare la 80 km/ora, pentru ca vom avea case la 30-50 m de autostrada si panourile nu fac minuni.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

dr4qul4

@hefaistos, va fi taiat nu izolat!
Dar alta varianta nu exista. Daca ocolea Padurea Cernica mai puneau 20 de km pe putin
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

carutasul

Am încercat ieri să dau o tură cu mașina în zona DC20, voiam să merg și mai departe, spre Dumitrana însă oamenii lucrau de zor la rampe și practic blocaseră drumul așa că m-am întors. Ce mi s-a părut notabil e că la supratraversarea de peste A0 la DN6 se vedea că au ridicat și grinzile mediane însă nu prea am putut ajunge în zonă să fac poze. De lucrat se lucra destul de intens cam pe tot lotul care se poate vedea de acolo.