Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 13 Guests are viewing this topic.

vm75

Multumim pentru filmare, @pasa_andrei. Cred ca aktorii sunt foarte speriati de drone. Desi ziua e foarte scurta, n-ai prins nici macar unul in filmare. Probabil erau la Bran ca sa sarbatoreasca Halloween-ul.

pasa_andrei

A0 Sud - Lot 3 - Aktor

De la nodul A0-A1 pana aproape de Curtea Domneasca. Risipa de baterii sa merg mai departe.

Daca la nodul A0-A1 se vede ca au lucrat la terasamente, progresul dispare pe masoara ce ne apropiem de finalul lotului.

Cele 3 foreze sunt inca prezente la CF 900.

Si cam atat. Ne vedem probabil in decembrie cu ultima filmare din 2022 pe acest lot.


EnjoY!

jalemare

Se pare ca si actorii au inceput sa copieze din programul UMB, momentan se afla in luna libera.
Din pacate sufleorul lor e putin cam surd si chior de-a binelea, pare ca a citit in program o luna libera la fiecare zi lucrata.

TibiV

De laIonut Ivasca - nodul A0-DN5: PASAJUL 1 DECEMBRIE - INTERSECTIE DN5- AUTOSTRADA A0 / 28.10.2022

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adix

#5569
Salve!
Imagini rare si foarte rare!
Bafta!

mike_us

Ce diferența intre UMB si Aktor. Devine din ce in ce mai clar ca trebuiesc rezolvate problemele in modul in care se licitează.

stangabriel

https://www.economica.net/autostrada-bucurestiului-contestatia-grecilor-de-la-intrakat-pentru-lotul-1-din-a0-nord-a-fost-admisa_623777.html

Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) a admis pe 29 septembrie 2022 contestația grecilor de la Intrakat, după ce italienii de la Pizzarotti fuseseră desemnați câștigători pe lotul 1 din A0 Nord.

Astfel, Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) este obligată să reia procedura și să desemneze iar câștigător. În prezent, în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP), licitația apare ca fiind în etapa de evaluare financiară, etapă ce ar putea fi finalizată până pe 10 noiembrie.

Pe 9 august, directorul general al CNAIR Cristian Pistol anunța desemnarea câștigătorului pentru proiectarea și execuția lotului 1 (17,5 km) din Autostrada de Centură București Nord (A0 Nord), după reevaluarea ofertelor. Era vorba de asocierea Pizzarotti – Retter.

Ministrul Transporturilor Sorin Grindeanu a anunțat atunci la rândul său că încă 17,5 km din Autostrada de Centură a municipiului București au constructor desemnat.


pasa_andrei

A0 Sud -LOT 2 - De la DN6 la DN5.

Estimez undeva la 50% asfalt pe aceasta portiune. In zona Dumitrana avem o portiune de 2-3km cu 2 straturi. Am testat in weekend, se simte perfect la viteza de croaziera.

Filmarea este de duminica 30.10.2022


Enjoy!

Ionut

2 straturi înseamnă bază+binder. Sau ai mers pe uzură? (3 straturi)

NGC

A0 Nord L3

Quote from: NGC on October 29, 2022, 09:01:14 AM
Quote from: NGC on October 27, 2022, 10:56:55 PMDupa cum au transmis niste cotofene, cert este ca acum comisia de evaluare "independenta" s-a "pus pe treaba" si a acordat chinezilor punctajul maxim la (re)evaluarea tehnica.

O sa mai dureze putin pana termina cu totul.

Am uitat sa spun de ce mai dureaza. Mai trebuie asteptat si dupa recursul celor de la ICTAS la ultima decizie CNSC.

Dupa cum era de asteptat, CAB a respins astazi recursul celor de la ICTAS.

Sa vedem cat timp le va lua acum celor de la CNAIR sa ii declare castigatori pe CCECC. Sau, pentru ca sa facem un titlu de presa, avem "Unda verde pentru a ii declara castigatori pe chinezi pentru A0 Nord Lot 3!". Cu semnul exclamarii, bineinteles. :lol:

NGC

Quote from: horatiu.cosma on October 28, 2022, 07:14:11 PMVorba lui NGC, foarte mulți au descoperit butonul CNSC, dar foarte puțini înțeleg ce face  :D .

E valabil si pentru SICAP. :p


^^^^

Ce aduce nou articolul de mai sus? Faptul ca "licitația apare ca fiind în etapa de evaluare financiară, etapă ce ar putea fi finalizată până pe 10 noiembrie"? Doar asa, ca si fapt divers, data de 10 Noiembrie nu mai e valabila. Acum e 15 Noiembrie. :lol:

Dar, ambele date calenderistice au valoare fix ZERO !!!

miahi

^^^^ Teoretic ar trebui sa fie cea mai "plana" autostrada din tara la cat balast s-a folosit.

pasa_andrei

Quote from: Ionut on November 02, 2022, 10:04:59 PM2 straturi înseamnă bază+binder. Sau ai mers pe uzură? (3 straturi)

Eu asa am vazut. Fac poze in detaliu cand mai merg data viitoare.

danutzu_1069

Nu cred sa fi așternut uzura pe undeva ...

mirceaeliade

@NGC  my 2 cents: nu stiu daca e valoare fix ZERO faptul ca A0N1 are data estimata semnificativ mai curand decat A0N3.  ca in alte domenii similare, e un fel de "NET" [i.e.: not earlier than] care cel putin au valoare pentru variante optimiste. dpmdv de amator, un termen miscat pe SEAP cu 2 saptamani mi se pare de bun augur pt ca imi zice ca exista un functionar care urmareste dosarul.  fatza de alte dosare unde s-a trecut de mult termenul si nu se intampla nimic, unde nu exista nici un fel de speranta la ceva pe termen scurt (vezi licitatia Meses). cel putin in ultimele vreo 6 luni, termenele pe A7 de exemplu au fost oarecum urmarite, cu intarzieri care le-as cataloga ca fiind acceptabil de mici pentru scala de intarzieri pe care o are istoric CNAIRul (vezi blocajele pe A3 sau A0).