[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

sab

Teoretic exista date la nivelul Metrorex :
https://m.mediafax.ro/social/record-al-t ... 20651652

QuotePeste 9 milioane de călători au validat cartele la intrarea în staţiile de metrou din Bucureşti în februarie 2022, aproape dublu faţă de februarie 2021, când fuseseră înregistrare 5,7 milioane de validări.
De la debutul pandemiei, pragul de 9 milioane nu a mai fost atins în nicio lună. Metrorex nu a furnizat date pentru fiecare staţie în parte, ci doar pentru magistrale.

Pe magistralele 1 şi 3 cumulat, se remarcă o creştere de 65% a traficului în februarie 2022 faţă de aceeaşi lună a anului trecut, iar pentru magistrala 2 (cea care face legătura între Berceni şi Pipera), creşterea este de 77%.

Ţinând cont că starea de alertă a fost ridicată începând cu luna martie 2022, iar numărul companiilor care şi-au rechemat angajaţii la birou a crescut, este de aşteptat ca traficul să urce în continuare.

În primele două luni ale anului înainte de pandemie, în subteran coborau la metrou peste 14 milioane de călători, potrivit datelor Metrorex.
Ar putea sa faca o statistica pe statii, insa nu cred ca au chef de asa ceva...

PlayStation

#2761
Azi am fost la statia Academia Militara sa vad unde se munceste
Singura lucrare care mai e de facut inainte sa deschida traficul pe varianta normala e la racordarea accesului de pe partea Academiei la restul statiei
Cand am fost azi, am vazut ca acoperisera groapa din mijlocul drumului, deci nu mai e asa de mult de munca










Powered by API/PUM imgur uploader

zeckesan

Tot pe subiectul Lucrărilor de la suprafață, ceva scurt din zona parc Drumul Taberei

QuoteVestea bună este că lucrările Metrorex din zona Parc Drumul Taberei au fost finalizate, urmând să se concentreze pe lucru la finisajele din pasajul subteran și la refacerea zonei de suprafață. Conform informațiilor mobilitate.eu, în următoarea perioadă începe refacerea căii de rulare și a noii stații care are legătură directă cu metroul, finalizarea lucrărilor fiind estimată pentru luna iunie.

https://mobilitate.eu/linia41-drumul-taberei/

Claudiu T.

Cu tronsonul 2 de la eroilor incolo ce se mai aude?
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

PlayStation

#2764
Am fost din nou la statia Academia Militara sa verific progresul
Au montat cablurile pentru troleibuz si au spart peretii de beton de la groapa
(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


Powered by API/PUM imgur uploader

(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

Xenos

De peste o luna accesul E la Eroilor 2 - castravetele dinspre coltul Eroilor/Eroii Sanitari - este inchis. Cica scarile rulante defecte. Pai nu pricep, daca o statie ca E2, care are doar scari rulante, nu are o intretinere adecvata a scarilor rulante - care sunt inca in garantie, cred - ce urmeaza, se inchide tot?
Multa delasare si mizerie deja vizibile pe M5....ce fac cei 900 de angajati?! Mai multa mentenanta si curatenie si mai putini paznici, as zice eu.

PlayStation

Am trecut azi pe la Academia Militara
Au asfaltat strada Razoare si se pregateau sa asfalteze si Soseaua Panduri pe amplasamentul ei normal
Din pacate fara poze

Claudiu T.

Poza facuta pe 22 iunie la piata Moghioros. Aproape au terminat bucatica asta.de vreo 2 luni e aproape gata. Vai de ei.





Powered by API/PUM imgur uploader
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

Xenos

Quote from: Xenos on May 23, 2022, 10:00:42 PMDe peste o luna accesul E la Eroilor 2 - castravetele dinspre coltul Eroilor/Eroii Sanitari - este inchis. Cica scarile rulante defecte. Pai nu pricep, daca o statie ca E2, care are doar scari rulante, nu are o intretinere adecvata a scarilor rulante - care sunt inca in garantie, cred - ce urmeaza, se inchide tot?
Multa delasare si mizerie deja vizibile pe M5....ce fac cei 900 de angajati?! Mai multa mentenanta si curatenie si mai putini paznici, as zice eu.


aceeasi situatie...de bataia de joc de la Piata D Taberei nici nu mai comentez.

sab

Așa se întâmplă când greșești fundamental un proiect. Acolo erau necesare MINIM 3 rulante, au pus doar doua. Când se defectează una (cum este cazul acum) trebuie sa închizi accesul cu totul.

Xenos

In primul rand, e in garantie si trebuia reparat de mult. In al doilea rand, de ce? Chiar si cu 2 escalatoare defecte e un acces util si probabil chiar necesar din ratiuni de PSI, e ilegal sa-l tina incuiat.
Chiar o sa fac sesizare la ISU sau la cine e competent.
Apoi, pe principiul asta se poate inchide tot Eroilor 2 foarte usor.

sab

#2771
1. Pe M5 s-au folosit niste scări rulante Otis, in premiera la metrou. Se pare ca nu sunt de cea mai buna calitate, mai sunt defecte si in alte stații. Si nu am observat sa aibă nici economisire de energie, funcționează încontinuu. Probabil erau ieftine...
2. Chiar nu poți sa urci si sa cobori pe rulante la acel acces de la suprafața pana pe peron. A fost o alta idioțenie sa concepi acest acces cu scări rulante dintr-o bucata si fără back-up (a treia scara rulanta sau scări fixe). Este cam si cum ai urca 6-8 etaje dintr-o bucata, fără loc de odihna. Si treapta este incomoda, are alta înălțime decât la o scara fixa, mai mare. Daca se lucrează la o scara din doua, ar trebui sa se urce si sa se coboare pe aceeași scara. Imposibil. De aceea se închide accesul daca o scara nu este funcțională. Si se va întâmpla de acum încolo cu regularitate, la orice defecțiune, trebuie sa ne obișnuim cu ideea. Vor mai fi perioade de închidere, sa speram ca mai scurte decât acum .
3. Nu se va închide niciodată Eroilor2 in întregime, pentru ca in zona de comunicare cu Eroilor 1 sunt 3 scări rulante, deci poate sa se defecteze una fără probleme. Si sunt chiar 2 rânduri de cate 3 rulante, deci pot sa se defecteze si cate 2 scari dintr-un set, tot ai back-up celălalt set de scări.
La acel acces imbecil (unicul al statiei E2) nu ai niciun fel de back-up, nici măcar scara fixa.
Proiect de 2 bani, pe lângă defrișarea parcului si acel pasaj paralel cu Eroilor 1 pe care nu îl folosește mai nimeni. Nici măcar lifturile nu au fost in stare sa le pună cum trebuie, când se va deschide noul peron de la linia 2 va trebui sa folosești 3 lifturi daca vrei sa schimbi M1 cu M3. Nu mai spun ca liftul la peronul nou este intr-un capăt, celălalt in capătul opus. Logic, ce sa zic...

PlayStation

Am trecut azi, din nou, pe la Academia Militara
Sensul 13 Septembrie-Geniului al soselei Panduri a fost relocat pe amplasamentul initial, si se apucasera sa sparga devierea (nu se lucra azi)
Probabil ca saptamana viitoare se va deschide si celalalt sens din Soseaua Panduri

Fred

Ieri la Academia Militara asfaltasera partial sensul spre Leul, inca demolau si pregateau sensul celalalt. Din pacate au ratat ocazia de a face corect geometria intersectiei de pe urcare cu Panduri, unde era nevoie de un separator triunghiular pentru bifurcatie ca sa nu o mai ia bizonii in directia gresita.

Surpriza anului e ca la statia Parc Drumul Taberei pe coltul cu cofetaria TipTop (parca asa se numeste) disparusera gardurile opace si pareau ca vor sa asfalteze, tocmai descarcau un utilaj cu role care se foloseste la compactarea asfaltului. Inca mai sunt acolo niste traverse de tramvai depozitate, dar par a fi pe viitorul scuar dintre sensuri si nu incurca asfaltarea. Tot in zona aia, dar pe locul fostei linii de tramvai se vedea un cadru metalic foarte mare ()~ 3 metri inaltime, ~ 10m lungime) care seamana cu o macara turn culcata la orizontala, nu am idee la ce foloseste - poate la asezat liniile noi?

stangabriel

Quote from: Fred on July 02, 2022, 01:52:24 AMIeri la Academia Militara asfaltasera partial sensul spre Leul, inca demolau si pregateau sensul celalalt. Din pacate au ratat ocazia de a face corect geometria intersectiei de pe urcare cu Panduri, unde era nevoie de un separator triunghiular pentru bifurcatie ca sa nu o mai ia bizonii in directia gresita.


^

Powered by API/PUM imgur uploader