Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Goldmund

#645
Quote from: dr4qul4 on October 11, 2013, 08:01:47 PM
dar imediat ce Ucraina si Moldova vor intra in linie dreapta pt aderare va fi infiintat un proiect prioritar pe coridorul 9.

Ucraina nu va adera la UE in acest secol - aproape sigur. Cunosc putin materia.
Rep. Moldova e chiar la intretaierea sferelor de influenta intre marile puteri UE si...Rusia -  e greu de crezut ceva in genul aderarii Rep. Moldova la UE inainte de anul 2030-2050.
Dar, sunt pentru prima data de acord cu o 'regionalizare' a Romaniei(cea in 10 regiuni mi se pare cea mai reusita, dupa regiunile istorice!), astfel ca Regiunea Nord-Est va fi una dintre cele mai sarace regiuni din UE si ar trebui ca Romania si UE sa aibe proiecte de infrastructura masive in regiune. Oricum ma mira nonsalanta politicienilor din ultimii 40-50 de ani care au condus Romania cand vine vorba de Moldova. Nici azi nu avem proiecte fiabile de autostrazi pentru Moldova, pentru Iasi. Nu inteleg de ce nu este o prioritate nationala(in afara de Priority Project 7 european) pentru nimeni conexarea la A3 a Moldovei, macar pana la Focsani...Acele regiuni la nord de Focsani sunt lasate de izbeliste si raman (condamnate parca)cele mai sarace regiuni ale Romaniei.
In alta ordine de idei, acea legatura intre Turda si Sebes este o idee buna, insa daca (daca) va fi gata inainte de segmentul de autostrada Sibiu-Pitesti, va dati seama ce va fi pe Valea Oltului? De aceea in paralel cu aceasta autostrada(Turda-Sebes) ar trebui construit macar segmentul Campia Turzii-Iernut(daca nu pana la Sighisoara)

alecu26

pai tocmai de aia UE ar trebui sa impinga autostrazile spre Moldova. Si dupa aia sa faca o fabricuta, un lant de magazine, etc, etc.

Cam cum a facut Bechtel prin balcani cu autostrazile. Exista foarte multe voci care spun ca tot ce face bechtel e si strategic (autostrazi prin turcia spre irak, autstrazi in balcani sa pune presiune tot pe rusi si sa aiba cum ajunge din mediterana in rusia)....etc.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

reed

peste 50 de ani imi voi trimite nepotii(prin testament) sa viziteze ceea ce trebuia sa fie o autostrada functionala,si anume a3,sa viziteze ruinele miriapodului de la Suplacu,si cel ce a fost cel mai scump segment de autostrada din Romania turda-cj...Suplacu-bors nu cred ca il vom mai vedea prea curand facut,deja sunt 4 ani decand nu s-a mai lucrat imi imaginez ca situatia la armaturi si fundatii nu prea e roz.as fi curios cum arata acum vestigiile lasate de Bechtel

bogdymol

Quote from: reed on October 14, 2013, 10:56:18 PMas fi curios cum arata acum vestigiile lasate de Bechtel

Uite aici, poze de acum vreo 3 saptamani din zona A3 Suplacu de Barcau: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=6.msg27455#msg27455
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

reed

Sinistru man,infiorator,spuky,dureros,prostesc..numai adjective de astea imi vin in cap..pacat >:(





iuli

Partea cu Brasovul se refera la CF pentru ca pleaca din Arad si merge prin Sighisoara, nu apare A1 pe harta.

In PDF se vede diferenta mai clara intre rutier si feroviar.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

davyl

#655
Quote from: georgec on October 17, 2013, 09:10:10 PM
Uniunea Europeana a publicat Reteaua TEN-T revizuita

http://economie.hotnews.ro/stiri-eurofonduri-15826285-harti-romania-forta-motrice-circulatiei-libere-din-uniunea-europeana-drumurile-pentru-care-putem-lua-finantare-comunitara-conectare.htm

Pare ca noua retea trece prin Brasov(sau poate o fi vorba doar de zona feroviara)
Tot in aceeasi directie, un alt articol:

http://adevarul.ro/economie/stiri-economice/schimbare-radicala-harta-europeana-coridoarelor-transport-romania-dispar-rute-apar-altele-1_525fed1ec7b855ff564b1e49/index.html

De remarcat, ca in perioada 2014-2020, fondurile europene pot fi acordate printre altele pentru calea ferata Arad-Timisoara-Calafat si drumul national Vidin-Craiova.

Interesant daca intre Vidin si Craiova s-ar putea cere fonduri pentru un eventual drum expres sau, de ce nu, un "ciot" de autostrada...

Conform articolului, pentru Romania, viitorul ar suna bine, voi ce credeti?

Repun, doar pentru frumusetea ei, fotografia cu axa prioritara 7 din reteaua Ten-T propusa de Comisie:


Sanatate!

radutm

Eu as fi mai convins daca as citi intr-un document oficial descrierea Axei prioritare pe teritoriul Romaniei si nu doar sa o vad trasata cu carioca pe o harta. Interesant ca apare varianta Szeged - vama Cenad - Timisoara ca parte a axei prioritare! Asa era si pana acum? Sa vedeti ce prioritar arata drumul Timisoara-Cenad...
cont inchis

vchira

Quote from: georgec on October 17, 2013, 09:18:06 PM

Revin cu link oficial:
http://www.tentdays2013.eu/Doc/Landscape_roads.pdf

foarte frumos linkul. mersi! Ce vad eu acolo este ca si Autostrada Timisoara-Moravita este parte din Core Network cea ce este foarte bine...si se pare ca si in Estul romaniei sunt destule Autostrazi care se pot construi cu 85% finantare EU. Daca am avea un guvern responsabil si un ministru al transporturilor capabil cred ca acum ar trebui sa fie cateva sute de KM in constructie pentr ca de la anu sa se poata deja incepe cu decontarile de la EU. insa..stim si noi cine este la butoane...

teocharis

Quote from: vchira on October 18, 2013, 12:09:39 PM
insa..stim si noi cine este la butoane...

la butoane sunt cei pe care i-ai votat.

davyl

Quote from: radutm on October 18, 2013, 11:14:50 AM
Eu as fi mai convins daca as citi intr-un document oficial descrierea Axei prioritare pe teritoriul Romaniei si nu doar sa o vad trasata cu carioca pe o harta. Interesant ca apare varianta Szeged - vama Cenad - Timisoara ca parte a axei prioritare! Asa era si pana acum? Sa vedeti ce prioritar arata drumul Timisoara-Cenad...
Harta este oficiala...

Aceasta axa trasata cu carioca provine chiar din documentele oficiale ale Comisiei Europene. Pe o pagina anterioara a acestui thread am mentionat si sursa acestei harti, dar pot sa o repun si acum fara probleme. Uite link-ul: http://tentea.ec.europa.eu/en/ten-t_projects/30_priority_projects/priority_project_7/

Aici o sa gasesti si alte lucruri interesante. Exista o intreaga sectiune dedicata proiectelor din Romania, nu numai rutiere (din care face parte si aceasta noua axa rutiera prioritara 7).

Cele bune,

davyl