News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 31 Guests are viewing this topic.

ludus

Câteva imagini de pe Dealul Ațintișului (Mureș) cu A3 în zona Luduș-Bogata de Mureș-Orosia-Cuci. Mulțumesc, Levi pentru imagini!












Powered by API/PUM imgur uploader
T. Luduș

voicul

^Pai ce au semnnat ceva ca sa intre pe teren?
Ultima vorba pe care o stiu eu era ca CNAIR vorbeste si e posibil sa se intample minuni.
Intre timp Covid si deci mai vedem noi.

ludus

Podul A3 de la Luduș-Gheja. Capăt de lot. Se lucra azi, duminica, ora 12.30, într-un ritm susținut la portiunea de terasament lipsa. In rest, peste tot, asfalt. (GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
T. Luduș

ludus

T. Luduș

ludus

Revin cu alte imagini peste 40 de minute. Aplicatia nu-mi permite sa mai postez. Urmeaza inagini de pe traseu, între Luduș și Bogata.
T. Luduș

ludus

T. Luduș

ludus

T. Luduș

ludus

T. Luduș


ludus

Cât de aproape trece podul (pasajul) de case, și pe o parte și pe cealaltă, dar nimeni nu a comentat, iar lucrarea e aproape gata.  (GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
T. Luduș

vasile.silion

Crezi că nu a comentat nimeni? Ai întrebat sătenii din Bogata?
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

ludus

Daca ne luăm după presă, nu
T. Luduș

nctind

Rasnov Cristian

S-au forat cele 8 coloane pentru pasajul peste Gimbasel.
Se lucreza la terasament (inclusiv duminica).
Azi se asflateaza undeva in capatul de pe Soseaua Vulcanului.
Din 3 pasaje agricole, 2 sunt suprabetonate, iar al 3-lea pare pregatit.

Kimi

Quote from: NGC on March 03, 2020, 11:39:38 PM
^

"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

Quote from: NGC on February 13, 2020, 09:18:02 PM
Quote from: NGC on February 11, 2020, 08:24:44 PM
Quote from: ciprebbe on February 11, 2020, 11:41:38 AM
E dat la Strabag, probabil Retter nu mai contesta nimic si il accepta ca subcontractant direct pe A10 lot 2 si toata lumea e multumita......

Fac o exceptie si scriu un zvon pentru ca de peste tot se aude acelasi lucru. CNAIR ar vrea sa faca un blat si sa atribuie contractul catre STRABAG si ar vrea ca asocierea ITINERA + RETTER sa nu mai conteste. RETTER ar urma sa primeasca in schimb participarea la A10 ST2, iar ITINERA niste amanari pe la VO Satu Mare. Zvonistica spune insa ca RETTER nu e de acord. In fond, de ce sa renunte?
Alte zvonuri spun ca DNA este deja cu ochii pe "tranzactie".

Oficial termenul pentru evaluarea ofertelor era 09.02.2020, iar acum s-a dat un nou termen, 28.02.2020.

Se aude ca a intrat si Consiliul Concurentei pe fir, pentru modul suspect in care CNAIR si ITINERA au renuntat la contestatii. Din informatiile mele, CNAIR a renuntat la contestatie in 19.09.2019, iar asocierea ITINERA + RETTER in 25.09.2019, prin cerere separata.

Se pare ca ambele zvonuri sunt adevarate. Se grabesc sa semneze cu STRABAG in urmatoarele 2 saptamani, in timp ce sunt investigati de Consiliul Concurentei si s-ar putea ca totul sa nu sfarseasca bine.
Eu sunt curios cum au "aparut" acum in oferta financiara costurile pentru garantia rosturilor de dilatatie, costuri pe care Curtea de Apel Bucuresti nu le-a gasit oricat a cautat. ;)
Sau nu o sa mai aiba cine sa conteste asta pentru ca unii nu si-au mai prelungit valabilitatea ofertei si au renuntat printr-o "coincidenta" la recurs? ;)

http://e-licitatie.ro/pub/procedure/view/15818/

Cat dureaza de obicei o deliberare la cnair?

rocklee

ludus. :)...aici nu sunt izvoare de apa .. :o