Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Multumim de initiativa @Hercule, speram ca organizarea voastra sa se coordoneze cu p miscare buna in teren.

Hercule

A3: Lot Campia Turzii - Chetani



Punct 1: Sfarsit A3, pasaj DN15 peste A3

Sfarsit A3, spre Turda:



Continare, vedere inspre Luncani:


O balastiera (cred) din zona, nu stiu daca e noua sau mai veche:


Punct 2: Luna, dincolo de Aries

Spre Campia Turzii, in fundal Hotel A3:


Spre Luncani:


Ariesul de pe pod:


Punct 3: Din DN15 intre Luna si Luncani, pasaj DN15 peste autostrada

Rotire dinspre CT spre TgM:




Punct 4: Luncani
Am incercat sa ajung la malul Ariesului, dar nororiul era foarte mare si drumul in panta. Mi-a fost frica sa nu mai pot scoate masina.



Punct 5: Hadareni, intrarea dinspre Luncani

Catre Luncani:


Spre Hadareni:



Aici locul e destul de stramt, ceva case vor disparea din zona.

Punct 6: Iesire Hadareni, pasaj DN15 peste autostrada

Spre Hadareni:

In zona se sapa ceva, sunt doua escavatoare care lucreaza. N-am facut prea multi purici in zona din motiv ca se circula ca vantul pe drum si nu sunt parcari laterale:



Spre Chetani:



Punct 7: Chetani DC96 - probabil pasaj peste autostrada, nu apare pe plan (locatia 46°28'09.3"N 24°01'41.2"E)

Spre Hadareni:


Spre Est (TgM):


De aici am iesit foarte greu, noroiul era in unele locuri pana la prag. Dupa aceea am zis ca nu are rost sa risc si n-am insistat unde nu era cazul.

Punct 8: Iesire Chetani spre Ludus - pasaj autostrada peste DN15?

Spre Vest (CT):


Spre Est (TgM):

Nu sunt sigur cine peste cine trece si daca autostrada se va cocota pe limba de pamant. Logic ar fi pasaj DN15 peste autostrada, si delusorul taiat, ca nu e cine stie ce.

Punct 9: Nod Chetani

Spre Chetani:


Zona nodului:
Deșteaptă-te române!

Hercule

A3: Lot Chetani - Iernut



Punct 10: Ludus, iesire spre Atintis - intersectie cu DJ 107G (banuiesc ca va fi pasaj peste autostrada)

Spre Gheja:
(apropo, am uitat sa merg si spre Gheja la intersectia cu DC95, poate data viitoare)


Spre Bogata, zona parcare de scurta durata:


Punct 11: Ludus - drum iesire spre Mures, zona viitor viaduct Bogata (aprox 46°28'09.3"N 24°01'41.2"E)

Spre Atintis:


Spre Bogata:


Punct 12: Din dealul Ludusului vedere spre viitor viaduct, aprox zona de urcare unde se trece de la doua benzi la una




Punct 13: Comuna Bogata - viaduct peste Mures

Aici n-am putut poza Vest-Est din cauza caselor, viaductul va fi in zona unde e autobusul:



"Locuitor" din zona care tocmai trecuse neregulamentar strada: :)



Punct 14: Sat Orosia - pasaj peste autostrada

Spre Bogata:


Spre Cuci:




Punct 15: Cuci, intersectie cu DC87 spre Petrilaca - pasaj peste autostrada

Catre Orosia:
De aici incepe distractia, LEA spre termocentrala Iernut


Spre Iernut:


Spre termocentrala, directia Nord-Est:


Punct 16: Din DN15 aproximativ zona Sud fata de termocentrala
(De aici nu am mai avut harti detaliate, nu stiu cum vor fi pasajele/podurile)

Spre Cuci:


Spre Iernut:
Aici devine foarte interesant, cel putin 6 LEA se aduna din diverse directii si converg spre termocentrala. Cel putin 3 linii sunt pe stalpi foarte mari, probabil 110kV?



Spre termocentrala - directia Nord-Vest:



Punct 17: Deal Iernut (langa monument) - vedere spre Sud

De la dreapta spre stanga sau dinspre Cuci spre Iernut




Punct 18: Inainte de Iernut intersectie cu DJ86

Spre Vest (Cuci) - in fundal termocentrala Iernut:


Spre Est (Iernut):


Punct 19: Iernut zona garii - intersetie cu DC85

Spre Vest (Cuci):


Spre Est (nod Iernut):
Nodul va fi undeva dupa silozul din departare.




Punct 20: Iesire Iernut spre Tarnaveni, intersectie cu DN14A

Spre Vest (Cuci):
Casele cred ca vor disparea pentru a face loc autostrazii, probabil se va lua si din deal pentru ca linia CF e foarte aproape.


Spre Est (nod Iernut):



Punct 21: Nod Iernut

De la dreapta spre stanga sau dinspre Iernut spre Cipau. In imaginea din mijloc zona viitorului nod.


Deșteaptă-te române!

Hercule

A3: Lot Iernut - Ogra



Punct 22: Dupa nod Iernut zona garii Cipau, aprox 46°28'09.3"N 24°01'41.2"E

Spre Iernut:


Spre Cipau:



Punct 23: Din Cipau spre Giulus

Spre Iernut:


Spre Ogra:


Punct 24: Din Ogra spre Giulus/Lascud - intersectie cu DC77

Spre Cipau:


Spre Sampaul:
Deșteaptă-te române!

horeaa

Super reportaj Hercule!

O mica observatie: la punctul 10 nu o sa fie nici un fel de pasaj, actual DJ o sa fie blocat. O sa fie o subtraversare a autostrazii a drumului ce merge spre Gheja si DJ spre Atintis deviat pe acolo. Destul de cuidat avand in vedere ca cel spre Atintis ii mult mai important ca si trafic dar ii evident ca ii mai ieftin ce au ales in proiect (autostrada ii destul de sus oricum langa Gheja deoarece va traversa Muresul si calea ferata).

Hercule

A3: Lot Ogra - Aeroport Targu Mures



Punct 24: Din Ogra spre Giulus/Lascud - intersectie cu DC77

Spre Cipau:


Spre Sampaul:




Punct 25: Sampaul - spre gropa de gunoi

Spre Cipau:


Spre Valea Izvoarelor:


Punct 26: Dealul Sampaului - parcarea din dretul halei HOCHO

Spre Sampaul:


Spre Valea Izvoarelor:


Punct 27: Valea Izvoarelor - intersectie cu DC73

Spre Sampaul:


Spre Recea:


Autostrada va trece ori prin stanga ori prin dreapta dealului. Important e ca LEA e foarte sus, nu necesita relocare.

Punct 28: DN15 vedere in directia Cerghid - pe deal posibil auto/motodromul

Autostrada va trece undeva dincolo de linia de inalta tensiune.


Punct 29: Recea - zona manastirii

Spre Valea Izvoarelor:


Spre Ungheni:


Punct 30: Nod Aeroport Targu Mures

Spre Recea:


Spre Ungheni:



In zona aeroportului este o structura noua interesanta. O suprafata destul de mare s-a nivelat si s-a asezat piatra. Ar semana cu o organizare de santier, dar e amplasata fix in zona unde vor veni bretelele nodului.



Deșteaptă-te române!

Hercule

A3: Aeroport Targu Mures - Targu Mures



Punct 31: Intersectie cu DJ151B spre Cerghid

Spre Recea:



Spre Ungheni:


Punct 32: Ungheni - intersectie cu DJ151D spre Acatari

Spre Recea:


Spre Targu Mures:


Punct 33: In spatete Promenada Mall

Catre groapa de gunoi:
(in imagine magistrala de gaz spre Azomures, posibile probleme cu amplasamentul autostrazii. In spate gunoiul navaleste spre oras.


Spre oras:


Punct 34: Intepare in str Gheorghe Doja
(din mers)




Bonus: intrarea blocata in oras inainte de sensul giratoriu de la Promenada Mall. Aici am trecut in ~15 min.
Deșteaptă-te române!

kernell

Pe tronsonul Ogra-TgMures este făcută partea de proiectare, inclusiv coexistenta cu celelalte obiective (conducte, linii electrice, etc). Treaba ar trebui sa mearga usor cu relocările.
Era ideal sa fie asa si pe cealalta parte, in special in zona termocentralei Iernut unde are toată lumea bună (Transelectrica 400kV și 220kV, Electrica 110kV și 20kV, Transgaz/Romgaz), 4 luni este foarte putin ....

Hercule

Cam atat, mare lucru nu am avut sa arat dar cel putin stim de unde se pleaca.

Quote from: horeaa on March 13, 2016, 08:43:22 PM
O mica observatie: la punctul 10 nu o sa fie nici un fel de pasaj, actual DJ o sa fie blocat. O sa fie o subtraversare a autostrazii a drumului ce merge spre Gheja si DJ spre Atintis deviat pe acolo.

Odata ce va aparea proiectul vom sti mai multe. Eu m-am inspirat din harta lui adyneamtu de aici. Am mai folosit hartile de aici, desi in final am mers pe navigator cu harti OSM.

Deocamdata nodurile le-am pus dupa cum au venit la rand, s-ar putea sa nu tina de lotul la care apar.

O seara buna tuturor!
Deșteaptă-te române!

Ionut

#8889
^ Exceptional. O sa punem si pe facebook o postare cu premiera asta si, de asemenea, pe siteul oficial API. Bravo! Chiar ma gandeam ce o sa facem cu A3. Dar ma bucur ca suntem acoperiti pe toate santierele. :) Multumim mult!!!

Ah, am uitat sa intreb. Ai vazut panouri de santier pe unde-ai fost? Sunt puse la intrarile pe santier/aliniamentul autostrazii unde se intersecteaza cu drumurile actuale.

Mihai.Ps

Asa imi imaginez un fotoreportaj perfect. Felicitari, Hercule!

Allex

@Hercule  :cheers: :cheers: si binenteles (+1) acolo unde trebuie.

Pare destul de plat pe intreaga distanta, doar cateva dealuri care nu ar trebui sa puna niciun fel de probleme niciunui constructor serios si sa mearga treaba struna dupa primirea ordinului de incepere. Sper ca nu sunt dealuri miscatoare pe undeva pe traseu.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

kernell

Încă nu sunt puse nici un fel de panouri cu investiția.

ludus

Quote from: AlexAllex on March 13, 2016, 09:35:46 PM
@Hercule  :cheers: :cheers: si binenteles (+1) acolo unde trebuie.

Pare destul de plat pe intreaga distanta, doar cateva dealuri care nu ar trebui sa puna niciun fel de probleme niciunui constructor serios si sa mearga treaba struna dupa primirea ordinului de incepere. Sper ca nu sunt dealuri miscatoare pe undeva pe traseu.

Desigur, e vorba de dealuri domoale, terase apartinand de albia majora a Muresului. Cu exceptia zonei dintre Ludus si Chetani (1 viaduct), Ludus-Bogata-Cuci (viaduct si 2 poduri peste Mures), Hadareni (pod peste Aries) in rest doar lunca si si ceva traversari de DN si DJ. Abia astept sa incep seria de fotografii in zona!
T. Luduș

tonică

multam frumos Hercules pentru efort!

de aici cineva cu parghii de decizie trebe sa ia harta de-un cui, sa masoare cu rigla fix 12 km cu tot cu nod din nordul localitatii Leordeni, de-acolo de unde se rupe bretea spre Azomures pana drept inainte, pe teren plat, neted, ca-n palma pana fix la intersectia cu DN13. Apoi pe astia 12 km ii liciteaza repede repejor, ii boteaza A3, A8 sau A"cat or vrea muschii lor" si astfel bate plamele a lucru implinit si bine facut. Abia astept. Astfel va da o dubla destinatie atator km si va usura drumul multor soferi. O:-)